niedziela, 19 stycznia 2014

#32. Premiery styczenia 2014 cz.6

Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery stycznia 2014 cz.6

Premiera goni premierę, nowość goni nowość… Jest tak dużo pięknych, wartościowych i ciekawych książek, że nieraz trudno zdecydować się, po którą sięgnąć. A do tego tyle „staroci” leży na półce w domu, tyle tomów uśmiecha się do nas w bibliotece. Mam nadzieję, że ten cykl przedstawiający to, co nas czeka w najbliższych dniach na rynku wydawniczym, pomoże Wam w jakiś, choć minimalny sposób w wyborze. Dziś kolejna dawka (już szósta) zapowiedzi wydawniczych. Zapraszam do lektury, zarówno mojego posta, jak i później tych wszystkich cudownych książek.
Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Tracie Peterson – Serenada zmierzchu



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: literatura piękna

Wydawnictwo: WAM

Serenada zmierzchu to opowieść o tym, że prawdziwa miłość odmienia człowieka. Po zawodzie miłosnym Britta opuszcza Alaskę i poświęca się muzyce. Szczęście uśmiecha się do niej, gdy znany angielski dyrygent proponuje jej wymarzoną posadę pierwszej skrzypaczki i... oświadcza się. Realizacja marzeń wydaje się być w zasięgu ręki. Ale w sercu Britty wciąż tli się stare uczucie. Dlatego wraca do domu, by tam podjąć decyzję. Po wypadku w kopalni do Sitki wraca również Juri. W przeszłości był alkoholikiem i hazardzistą; zostawił swoją rodzinę. Teraz jest innym człowiekiem, który na nowo próbuje ułożyć swoje życie. Trzeci tom trylogii Pieśń Alaski jest emocjonującym zakończeniem sagi rodziny Lindquistów.

Informacja dla tych, co czytali dwa pierwsze tomy „Pieśni Alaski”. Ja chyba będę musiała najpierw nadrobić zaległości, a potem pomyślę o tej pozycji.



2. Sebastian Faulks – Ptasi śpiew



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: obyczajowe

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Amiens, północna Francja, rok 1910. Młody Anglik, Stephen Wraysford, przybywa z Londynu do domu francuskiego przemysłowca René Azaire'a, by pomóc mu w unowocześnieniu jego fabryki tekstyliów. Od pierwszych chwil młody przybysz ulega urokowi żony gospodarza, Isabelle, która tkwi w nieudanym małżeństwie ze starszym, wybuchowym mężczyzną, opiekując się jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. Pod nieobecność Azaire'a między Stephenem a Isabelle wybucha niemożliwy do utrzymania w sekrecie, żarliwy romans. Gdy sprawa wychodzi na jaw, kochankowie uciekają do Prowansji i decydują się na wspólne życie. Pewnego dnia Isabelle odchodzi bez słowa wyjaśnienia...
Flandria, rok 1916. Stephen jest porucznikiem piechoty, walczącym w okopach północnej Francji; w sekrecie pisze pamiętnik, choć jest to wbrew wojskowym przepisom. Wspomnienia o Isabelle - jedynej kobiecie, którą kochał - są ciągle żywe. Stephen otrzymuje od dowódcy rozkaz dołączenia do oddziału ,,tunelarzy", straceńców podkładających ładunki wybuchowe pod pozycjami wroga. Latem ruszają na południe i biorą udział w bitwie nad Somą. Dopiero to potworne doświadczenie uświadamia mu, co naprawdę liczy się w życiu...
Powieść Ptasi śpiew Sebastiana Faulksa to klasyka współczesnej literatury, która znajduje się wśród dwudziestu najlepszych powieści angielskojęzycznych ostatniego półwiecza. Poruszająca historia niespełnionej miłości w połączeniu z wstrząsającym opisem krwawych wojennych zmagań z czasów I wojny światowej przyniosły jej także uznanie na świecie, co zaowocowało kilkunastoma wydaniami obcojęzycznymi i kilkoma milionami sprzedanych egzemplarzy.
Na podstawie książki powstał film Wojna i miłość!

Tę książkę muszę mieć!!! Miłość, wojna… czego więcej trzeba?


3. Karen Mack, Jennifer Kaufman – Kochanka Freuda



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: obyczajowe

Wydawnictwo: Znak

Kiedy inteligentna i niepokorna Minna nagle traci pracę, ma tylko jedno wyjście: zamieszkać z siostrą i jej mężem Zygmuntem Freudem. Wkrótce odkrywa, że rozmowy z kontrowersyjnym psychoanalitykiem są nie tylko fascynującą intelektualną przygodą, ale też budzą w niej pożądanie i namiętność, jakich dotąd nie zaznała. 

"Kochanka Freuda" to porywająca opowieść o niezwykłej kobiecie, fascynującej epoce i człowieku legendzie.

Tego epizodu z życia Freuda nie znałam, więc najwyższy czas to zmienić.





4. Cormac McCarthy – To nie jest kraj dla starych ludzi



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: literatura piękna

Wydawnictwo: Wielka Litera

1980 rok. Na pustkowiu tuż przy granicy z Meksykiem pewien myśliwy znajduje dwa miliony dolarów. Niedawno w trakcie transakcji narkotykowej doszło tu do krwawej strzelaniny. Llewelyn przywłaszcza sobie gotówkę, marząc o rozpoczęciu nowego życia. Ale jego tropem podąża psychopatyczny morderca...
Filmową adaptację powieści w reżyserii Ethana i Joela Coenów (2007) nagrodzono aż 4 Oskarami.

Filmowa adaptacja jest świetna, więc książka może być tylko lepsza. 


5. Francisco Gallardo – Ta ostatnia noc



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: historyczne

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

U kresu swego życia – w 1195 roku ery chrześcijan, a w 589 roku hidżry – Sara Awenzoar, lekarka i wnuczka słynnego medyka Abu Marwana, wspomina swoje dzieciństwo w średniowiecznej Sewilli. Dorastająca pośród dzieł poezji i medycznych traktatów dziewczynka poznaje swego powracającego z wygnania dziadka, a także samego Awerroesa, wybitnego hispanoarabskiego filozofa. To właśnie oni przyznają Sarze prawo do sprawowania opieki lekarskiej nad kobietami i dziećmi. Po jakimś czasie Sara trafia do Marrakeszu, gdzie ma czuwać nad zdrowiem haremu kalifa. Wplątana zostaje nie tylko w polityczne rozgrywki między dynastiami Almohadów i Almorawidów, ale również w nie mniej groźną sieć kobiecych intryg. Szybko zdaje sobie sprawę, że wstydliwe sekrety mieszkanek haremu mogą ściągnąć na jej głowę nawet śmierć… „Ta ostatnia noc”, osnuta wokół historycznej postaci Sary Awenzoar, to podróż w głąb XII-wiecznej Andaluzji i imperium arabskiej dynastii Almohadów, których panowanie sięgało od północnej Afryki aż na drugi brzeg Morza Śródziemnego. Powieść przedstawia ten fascynujący świat, w którym przepych rodem z „Baśni tysiąca i jednej nocy” łączy się z niebywałym postępem technicznym i medycznym, widziany oczami jednej z pierwszej kobiet w historii, które pełnoprawnie mogły praktykować medycynę.

Chyba warto lepiej poznać tę niesamowitą kobietę, która tak wiele osiągnęła w czasach zupełnie niesprzyjających Tym bardziej, że do tej pory nawet nie wiedziałam, że ktoś taki istniał.


6. Andrea Camilleri – Sezon łowiecki



Data premiery: 23.01.2014

Gatunek: kryminał/sensacja/thriller

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

,,Sezon łowiecki" to jeden z najciekawszych włoskich kryminałów historycznych ostatnich lat. Autor - Andrea Camilleri - przyzwyczaił już nas do przygód komisarza Montalbano, tym razem przenosi akcję w XIX wiek, do małego, sycylijskiego miasteczka. Czeka tu na nas cała galeria fantastycznych postaci. Jest paru zdegenerowanych arystokratów, tajemniczy aptekarz, zapalczywy ksiądz, wielbicielka bielizny z flandryjskiej koronki, ponury zarządca folwarku i jego oszałamiająco piękna żona. W tej niesamowitej opowieści kryminalnej pojawia się też rozmodlona murzynka, weteran wojen o niepodległość, a nawet bardzo wyjątkowa... koza.
Wszystko zaczyna się w dniu, w którym w miasteczku pojawia się tajemniczy przybysz w kraciastym garniturze. Niby obcy, a jednak rozpoznaje go stary markiz. To właśnie jego rodzinny pałac stanie się już niedługo sceną niesamowitych wydarzeń. Niewinna, początkowo, intryga zaczyna się rozwijać w zupełnie zaskakującym kierunku.
,,Sezon łowiecki" jest jak film, który wciąga już od pierwszego ujęcia. Urzeka nie tylko wartką akcją , ale i arcyciekawymi, niezwykle plastycznymi, opisami XIX-wiecznej Sycylii. Bawi, potem straszy, a w końcu.. o tym przekonają się już czytelnicy.

Lubię klasyczne kryminały z dobrze poprowadzoną intrygą, a zgodnie z opisem ten kryminał wydaje się być właśnie taki.

7. Dorothy Koomson - Przyjaciółki



Data premiery: 24.01.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Albatros

Rozwiedziony nauczyciel, trzydziestoparoletni samotny mężczyzna, upatruje sobie atrakcyjną piętnastoletnią uczennicę i pod pozorem pomocy w nauce, lansując zdolną, ambitną i piękną dziewczynę, bez trudu ją uwodzi. Serena powoli uzależnia się od Marcusa, stając się jego powolnym narzędziem. Związek, obarczony piętnem zakazanego owocu, trzyma w tajemnicy. Ujawnienie go grozi utratą pracy ukochanemu, a jej kompromitacją wobec rodziny i przyjaciół. Wkrótce mężczyzna zaczyna ujawniać przed nią swoje prawdziwe oblicze – brutala i gwałciciela - domagając się ślepego posłuszeństwa, eskalując przemoc. Atmosfera między kochankami się zagęszcza, osiągając swoistą kulminację, kiedy Marcus wprowadza do ich związku „tę trzecią”, też, jak Serena, naiwną niewinną piętnastolatkę Poppy. Chory związek nauczyciel-uczennica zyskuje nowy wymiar za sprawą świadka i zarazem uczestniczki tego romansu. Między dziewczynami, oszukiwanymi, gwałconymi i bitymi, powstaje rodzaj chorej więzi. Nienawidząc się nawzajem, w chwilach ekstremalnych potrafią okazać sobie rodzaj lojalności i wsparcia. W końcu dochodzi do tragedii, w wyniku której ginie psychopatyczny kochanek. Jedna z dziewczyn – Poppy – trafia pod zarzutem morderstwa na blisko dwadzieścia lat do więzienia. Równolegle z tymi wydarzeniami toczy się „współczesność” – Serena zdążyła wyjść za mąż i urodzić dwójkę dzieci; Poppy wychodzi z więzienia i mozolnie, opuszczona przez najbliższych, z etykietą „morderczyni” próbuje odbudować, a ściślej, zbudować na nowo swoje życie, które legło w gruzach. Losy kobiet znów się splatają: Poppy wierzy, że Marcus zginął z rąk Sereny, i postanawia ją zmusić do wyznania winy, by odzyskać dobre imię i pozbyć się stygmatu morderczyni. Sęk w tym, że Serena jest przekonana o winie Poppy. Raz jeszcze chora relacja między dziewczynami zaczyna rzutować na ich dorosłe życie.

Problem molestowania i uwodzenia nastolatek przez nauczycieli zawsze mnie ciekawił. A co nowego wniesie do tej sprawy ta powieść?

8. Maureen Lindley – Taka jak ty



Data premiery: 28.01.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Poruszająca powieść o dziewczynie z amerykańsko-japońskiej rodziny, która po ataku na Pearl Harbor trafia do obozu dla internowanych. Satomi jest jedynym dzieckiem z mieszanego, amerykańsko-japońskiego małżeństwa w położonej w Kalifornii Angelinie. Oczywiście mieszkają tam też inni Japończycy, ale Satomi nie należy ani do białej, ani do japońskiej społeczności miasteczka. Dla obu stron jest „inna”. Sytuacja dziewczyny – i wszystkich tych, w których żyłach płynie choć kropla japońskiej krwi – pogarsza się, kiedy Japonia zaczyna stanowić zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych. Ojciec Satomi wstępuje do marynarki, po części po to, bo bronić ojczyzny, po części dlatego, że pragnie chronić żonę i córkę przed rasistowskimi atakami, ginie jednak podczas bombardowania Pearl Harbor. W oczach sąsiadów nie staje się jednak bohaterem – ci milczeniem przyjmują jego śmierć i odsuwają się od Satomi oraz jej matki. Wkrótce obie trafiają do obozu dla internowanych, którego mieszkańcy traktowani są jak zwierzęta. Satomi trudno jest się pogodzić z tą nagłą utratą wolności, odrazę budzi w niej kompletny brak prywatności i prymitywne warunki, do jakich musi się przystosować. Jednak to właśnie w obozie po raz pierwszy odkrywa, co znaczy przynależeć do wspólnoty. Przez cały czas Satomi tęskni jednak za miłością. Po opuszczeniu obozu wyrusza na wschód, do Nowego Jorku, gdzie znajduje pracę, nędzne lokum i kilku kandydatów do swojej ręki. Spotyka opiekuńczych mężczyzn, dzięki którym jej życie mogłoby być łatwiejsze, jednak nadal nie ustaje w poszukiwaniu prawdziwego uczucia – i odnajduje je w zupełnie nieoczekiwanych miejscach.

Dziecko z mieszanego małżeństwa i wojna – bardzo ciekawe zestawienie.

9. Hanna Cygler – Grecka mozaika



Data premiery: 28.01.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Rebis

Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy... Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać. Hanna Cygler – z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu oraz Kolor bursztynu.

Kolejna polska autorka, której twórczość chciałabym poznać. Może warto właśnie od tej książki zacząć?

10. Neil White – Ostatni na liście



Data premiery: 28.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Amber

Joe Parker to najbardziej błyskotliwy prawnik w Manchesterze. Sam Parker - najbardziej nieustępliwy detektyw manchesterskiego wydziału zabójstw. Na obu ciąży nierozwikłane morderstwo ich siostry przed piętnastu laty. I obaj są zaangażowani w sprawę seryjnych zabójstw, które teraz wstrząsają miastem... Ronnie Bagley zamordował swoją dziewczynę i dziecko. Czeka w więzieniu na proces. Na dwa tygodnie przed rozprawą żąda nowego adwokata. Twierdzi, że obronić go może tylko Joe Parker. Joe podejmuje się tej sprawy. Nie wie, że jego klient jest bardziej przebiegły, niż się wszystkim wydaje. I że on sam wkrótce stanie do rywalizacji z własnym bratem w sprawie najbardziej przerażającego seryjnego zabójcy, jaki kiedykolwiek działał w Manchesterze. Ani Joe, ani Sam nie przeczuwają, że wspólna przeszłość boleśnie wedrze się do teraźniejszości i doprowadzi obu do szaleńczego wyścigu, w którym stawką jest odpowiedź na pytanie, kto będzie ostatni na liście mordercy…

Chyba będzie się w tej książce działo…


.

12 komentarzy:

  1. I znowu tyle fajnych książek.. a portfel płacze ;/

    OdpowiedzUsuń
  2. Najbardziej mnie zainteresowały: Karen Mack, Jennifer Kaufman – Kochanka Freuda oraz Maureen Lindley – Taka jak ty. Może uda mi się je zdobyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te wydają się faktycznie ciekawe, choć inne też ciągną :)

      Usuń
  3. Serenadę zmierzchu z tych koniecznie muszę przeczytać, bo uwielbiam tą serię:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, że czytałaś poprzednie tomy tej sagi i wiesz, czego się spodziewać :)

      Usuń
  4. Najbardziej zaintrygowałaś mnie "Przyjaciółkami" oraz "Grecką mozaiką", ale i za pozostałymi pozycjami postaram się rozejrzeć ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O kocurek mnie odwiedził :) Bratnia dusza :D
      Ja najchętniej przeczytałabym wszystkie, tylko...kiedy???

      Usuń
  5. Skoro są to tak ciekawe pozycje, to trzeba je przeczytać! :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.