wtorek, 7 stycznia 2014

#15. Premiery stycznia 2014 roku.

Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery stycznia 2014 cz.1


Tym postem chcę zapoczątkować cykl informujący, jakie zapowiedzi wydawnicze mnie zainteresowały. A jak zainteresowały, to najprawdopodobniej wcześniej czy później znajdą się na blogu w charakterze recenzji. Chciałabym również poznać Waszą opinię o prezentowanych przeze mnie premierach. Jak myślicie – warto? A może macie jakieś swoje sugestie – coś ciekawego rzuciło Wam się w oczy…napiszcie – poczytamy razem 
Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Mary Higgins Clark – Śladami zbrodni


Data premiery: 07.01.14
Gatunek: sensacja, kryminał
Wydawnictwo: Prószyński Media

Kupisz: Velino
Dobre Książki, ZaRogiem 
 Merlin, Albertus, Tania Książka, Selkar, Matras

Najnowsza powieść królowej suspensu. Hanna Connelly, dwudziestoośmioletnia projektantka i wschodząca gwiazda w świecie mody, dowiaduje się, że Doskonałe Repliki Connelly'ego, należąca do rodziny fabryka mebli założona przez jej dziadka została zrównana z ziemią przez wybuch, do którego doszło w środku nocy. Wszystko uległo zniszczeniu: magazyn, salony wystawowe oraz muzeum z bezcenną kolekcją zabytkowych mebli. Co gorsza, aby uciec przed płomieniami, Kate, starsza siostra Hanny, wyskoczyła z okna i teraz ciężko ranna leży w szpitalu, pogrążona w śpiączce farmakologicznej. Inspektorzy pożarnictwa badający sprawę otwarcie mówią o swych podejrzeniach, że ktoś, może nawet Kate, rozmyślnie doprowadził do wybuchu. Dręczona smutkiem i niepokojem, Hanna nie potrafi zrozumieć, z jakiego powodu siostra poszła do fabryki w nocy. Nie wie jednak, że Kate najbardziej zagrażają osoby mające dostęp do jej szpitalnego pokoju. Jedna z nich zamierza zrobić wszystko, by Kate nie odzyskała przytomności, a także by pokrzyżować szyki dążącej do poznania prawdy Hannie.

Bardzo lubię Mary Higgins Clark. Dotychczas bardzo mile mnie zaskakiwała – czy tym razem również?

2. Joanna Sykat – Jesteś tylko mójData premiery: 07.01.14
Gatunek: romans
Wydawnictwo: Replika

Kupisz:  Velino
Dobre Książki ZaRogiem,
Merlin Albertus
 Tania Książka
Selkar  Matras

Natasza poznała Krzysztofa na kursie rumby. Początkowo mężczyzna jest dla niej tylko partnerem do tańca i przyjacielem. Kiedy wreszcie kobieta zdaje sobie sprawę z tego, że mogłoby ich łączyć coś znacznie więcej, ten zaczyna układać sobie życie z inną. Po długim czasie Natasza i Krzysztof spotykają się ponownie, a tłumione przed laty uczucie wybucha ze zdwojoną siłą. Jest tylko jedno „ale”: Krzysztof zdążył już założyć rodzinę; ma żonę i syna, którego bardzo kocha. Mężczyzna postanawia jednak podzielić swoje życie – i serce – na pół. Natasza w końcu godzi się na bycie „tą drugą”. Ani ona, ani Krzysztof nie domyślają się jednak, że jego żona wie o wszystkim. Czy Renata będzie w stanie nadal żyć z okłamującym ją mężczyzną dla dobra synka?Pewnego wieczoru na spotkaniu autorskim Nataszy, która opisała historię swojej wielkiej miłości w najnowszej książce, zjawia się Renata. Wręcza pisarce tajemniczy żółty zeszyt. Opowieść, którą Natasza w nim znajdzie, zupełnie zmieni życie jej samej i małego Jasia... Natasza i Renata – czuła kochanka i zdradzana żona. Dwie kobiety, dwie matki, dwie historie. I jeden mężczyzna, który łączy i dzieli.

Urzekła mnie okładka tej książki. Sprawdzę, czy to typowe romansidło (które zresztą też lubię), czy może jednak coś więcej. 

3. Alina Krzywiec – KolebkaData premiery: 07.01.14
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Prószyński Media

Kupisz: Velino
Dobre Książki,  ZaRogiem,
Merlin Albertus Tania Książka
Selkar  Matras

Czy można poznać samą siebie, nie znając swoich przodków? Nie miałam ani matki, ani babci, los pokarał mnie matko-babcią, hydrą z dwoma głowami –wyznaje 27-letnia Marta Żółkiewska. Dorastała na Dolnym Śląsku, wychowali ją dziadkowie, matka zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach, ojca nigdy nie poznała. Po śmierci ukochanego dziadka ucieka na studia do Warszawy, dostaje pracę, chce założyć rodzinę. Kiedy traci ciążę, nieoczekiwanie przychodzi list z ultimatum: albo wróci do rodzinnego domu, albo babcia przekaże go kościołowi. Na miejscu okazuje się, że przeszłość jej rodziny kryje wiele tajemnic. Czy Marcie uda się ustrzec przed błędami przodków i pójść własną drogą? Dlaczego matka nie umiała kochać? I co stało się z babcią Florą, która znika tuż po przeprowadzce wnuczki? „Cały czas skanowałam wzrokiem kąty w poszukiwaniu nieszczęsnego kluczyka. Byłam zła na siebie, że nie zaczęłam od tych szuflad. Teraz wydawało się to oczywiste. Niewykluczone, że miałam ten kluczyk wcześniej w zasięgu ręki, ale uznałam go za nieinteresujący. Oczami wyobraźni widziałam szufladę wypełnioną listami do mnie. Listami, które moja matka systematycznie wysyłała, a których nigdy nie dostałam”. Niezwykle intrygująca, świetnie napisana powieść o kobiecie, która postanawia poszukać swoich korzeni i nie boi się konfrontacji z trudną prawdą. Alina Krzywiec (ur. 1977) – socjolożka z wykształcenia, obserwatorka z praktyki, opowiadaczka historii z zamiłowania. Autorka powieści „Długa zima w N. ” (2013). Pochodzi z Milicza, mieszka w Warszawie z córką i mężem.

„Długa zima w N.” mnie urzekła. Ciekawa jestem kolejnej pozycji tej autorki.

4. Renata Górska – Historia kotem się toczyData premiery: 07.01.14
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Replika

Kupisz: Velino,
Dobre Książki, ZaRogiem,
Merlin Albertus
Tania Książka Selkar
Matras 

Ada Gawron nigdy nie marzyła o życiu w małej mieścinie, na dodatek pod jednym dachem z teściową. Byłą teściową. A jednak rok spędzony w Kasztelowie zmieni w jej życiu dosłownie wszystko. . . Naciskana przez córki-bliźniaczki Ada zobowiązuje się zająć przez rok – i ani dnia dłużej! – ich babcią Janiną, z którą nigdy nie miała dobrych relacji. Życie na prowincji, na pozór spokojne i monotonne, nie będzie dla Ady wyłącznie sielanką, bo choć wypadek osłabił nieco żywotność staruszki, nie przytępił jej ostrego języka. Dodatkowo po Kasztelowie grasuje złoczyńca. Czy jest nim odludek spod lasu, którego dom Ada widzi z okna poddasza? Z intrygującym mężczyzną zetknie się za sprawą kota, mającego niemały udział w tej historii. Powoli Ada odnajduje swoje miejsce w Kasztelowie, poznając coraz to nowych ludzi i zmieniając swoje nastawienie do życia z dala od wielkiego miasta. Czy tu, w miasteczku, gdzie czas w cieniu starego zamku płynie inaczej, odnajdzie wreszcie dawno zagubione szczęście? I jaką rolę w tych poszukiwaniach odegra tajemniczy kot?Świetne dialogi, często przeplatane gwarą śląską, piękny język opisów i znakomicie skonstruowane postacie! „Historia kotem się toczy” to opowieść do ostatniej sceny zaciekawiająca, lekka, ale nie banalna. Autorka jest żywo zainteresowana naturą człowieka, co w książce czuć szczególnie. To prawdziwa powieść z pazurem.

Co mnie przyciągnęło do tej pozycji? Kot…

5. Agata Kołakowska – Wszystko, co minęłoData premiery: 09.01.14
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Prószyński Media

Kupisz:  Dobre Książki, Selkar
Merlin
Tania Książka, Matras

Opowieść o odważnej kobiecie, która postanowiła dać sobie jeszcze jedną szansę. Justyna zaczyna wszystko od nowa. W starym życiu była porzuconą córką, starszą siostrą, gotową do poświęceń przyjaciółką i zdradzoną żoną. Teraz jest niezależna, samowystarczalna i bezkompromisowa. Nie szuka przyjaźni, ludzi trzyma na dystans. Obiecała sobie, że już nigdy nie pozwoli nikomu się do siebie zbliżyć. Nikt już jej nie zrani. Złe wspomnienia zostawiła za sobą. Odcięła się od poprzedniego życia. Zmieniła numer telefonu. Przeszłość jednak puka do jej drzwi. Niespodziewanie wraca ojciec Justyny. Dwadzieścia lat wcześniej zostawił rodzinę i zniknął. Czy Justyna mu wybaczy? Czy potrafi otworzyć się na miłość? Czy decyzja o emocjonalnej izolacji w nowym miejscu przyniesie jej szczęście?

Słyszałam dużo dobrego o powieściach A.Kołakowskiej, a nic jeszcze nie czytałam. Należy spróbować!!!

6. Christina Lamb, Malala Yousafzai – To ja, MalalaData premiery: 14.01.14
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: Prószyński Media

Kupisz:  Velino,
 Dobre KsiążkiMerlin
ZaRogiem 
Albertus Tania Książka
Selkar   Matras  

Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji. Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki. We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości i wydawało się, że nie przeżyje. Ale cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii kandydatką do pokojowej Nagrody Nobla. „To ja, Malala” to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę. Dzięki Malali uwierzycie, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.

Biografia bohaterskiego dziecka – może dlatego mnie zainteresowała.

7. Agnieszka Pietrzyk – Urlop nad morzem


Data premiery: 14.01.14
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Prószyński Media

KupiszDobre Książki,
ZaRogiem Merlin
 Albertus
Tania Książka  Selkar
Matras   

Beata i Marcin mają problemy finansowe, w tym roku rezygnują więc z wyjazdu na wymarzone zagraniczne wakacje. Pomocą służy im stara znajoma i proponuje klucze do niedawno kupionego domu nad morzem. Urlop spędzony w listopadowej aurze, w małym nadmorskim miasteczku być może wreszcie pozwoli im wypocząć. Stary dom kryje na poddaszu pełno przykurzonych rupieci, których plądrowanie sprawia Beacie niesamowitą radość. W jednej ze starych książek odnajduje list, który zdaje się zawierać mroczną tajemnicę. A może to tylko niewinny żart?Z pozoru nudne wakacje zamieniają się w kryminalne śledztwo w którym trzeba będzie poznać przeszłość miasteczka oraz wysłuchać wielu historii. Są bowiem miejsca, które nie chcą zapomnieć.

Dawno nie czytałam polskiego kryminału – czas to nadrobić!!!

8. Jacqueline Raoul-Duval – Zakochany KafkaData premiery: 15.01.14
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: Pascal

Kupisz: Merlin 
Matras 

Biografia pisarza-geniusza pokazana od strony życia osobistego. Napisana jak powieść, którą uwiarygodniają listy oraz fragmenty „Dzienników” Kafki.Franz Kafka mieszkał do 35. roku życia z rodzicami. Czuł się zdominowany przez ojca. Od dzieciństwa był raczej słabego zdrowia i niemal co roku przebywał kilka tygodni w różnych sanatoriach. Do końca życia pozostał kawalerem. Pierwszą miłością była Felicja Bauer, sekretarka z Berlina, z którą prowadził ożywioną korespondencję przez ponad 5 lat. Po okresie półrocznych zaręczyn, do ślubu z Felicją nie doszło. Kafka po zerwaniu z Felicją zniszczył jej listy do siebie, natomiast jego listy do Felicji przetrwały i zostały wydane w latach 50. XX w. przez Maxa Broda.Wspomnienia przyjaciółki Felicji, Grete Bloch, sugerowały, że przyczyną rozstania z Felicją był romans z Grete, którego konsekwencją miałoby być dziecko Kafki, które zmarło w wieku 10 lat.Kolejną miłością była Milena Jesenska, tłumaczka jego dzieł na język czeski. Jednak najbliżej była związana z Franzem Kafką pochodząca z Pabianic Dora Diamant, jego ostatnia partnerka życiowa, dla której zdecydował się przerwać toksyczny związek z rodzicami (zwłaszcza z ojcem) i dla której wyprowadził się z domu. Zamieszkał z Dorą w Berlinie.

Brzmi prawie jak „Zakochany Szekspir”, a poza tym ta okładka – jestem nią oczarowana.

9. Paweł Huelle – Śpiewaj ogrodyData premiery: 15.01.14
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Znak

Kupisz: Dobre Książki
Merlin Albertus
Tania Książka Matras

Greta przeczuwała, jak to wszystko się skończy. Obsesja jej męża na punkcie niedokończonej opery Wagnera. Mrożący krew w żyłach pamiętnik pewnego Francuza, poprzedniego właściciela domu. Wojna. I dzień, w którym Rosjanie zajęli jej miasto, jej dom, jej życie... I tylko ten młody Polak, przypadkowy współlokator, nie pasuje do przeklętej układanki historii. Jego syn, kilkuletni chłopiec z opowieści Grety, zaczyna na nowo stwarzać świat. Świat, który już dawno przeminął. Przepiękna, misternie skonstruowana powieść o nieistniejącym już wielokulturowym świecie, w którym przenikały się różne tradycje i nacje. O Wolnym Mieście Gdańsku i tajemniczej operze Wagnera, która zmieniła życie pewnego kompozytora i jego żony. O fleciście z Hameln i przemarszu szczurów, które w posępnej ciszy wędrują ulicami Gdańska. O muzyce w cieniu Hitlera, literaturze w cieniu zbrodni, miłości w cieniu wojny i o niezwykłej przyjaźni małego chłopca ze starą Gretą.

O muzyce w cieniu Hitlera…o miłości w cieniu wojny… czy się wzruszę?

10. Linda Lovelace, Mike McGrady – Niewolnica pornobiznesuData premiery: 15.01.14
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: G+J Gruner&Jahr

Kupisz: Dobre Książki,
ZaRogiem Merlin
Tania Książka
Matras   

Legendarna aktorka porno Linda Lovelace opowiada historię swojego życia. Jej relacja zainspirowała twórców filmu fabularnego Lovelace, z Amandą Seyfried w roli tytułowej. Linda Boreman miała zaledwie dwadzieścia jeden lat, kiedy poznała Chucka Traynora, mężczyznę, który odmienił jej życie. Niespełna dwa lata później dziewczyna, której podczas licealnych randek pozwalała sobie jedynie na pocałunki, błyskawicznie zyskała sławę, o jakiej nie marzyła w najśmielszych snach... czy raczej w nocnych koszmarach. Linda Boreman zmieniła się w Lindę Lovelace, międzynarodową gwiazdę filmów dla dorosłych. Bezprecedensowy sukces produkcji Głębokie gardło sprawił, że porno przeniknęło do głównego nurtu kinematografii, a nazwisko Lovelace stało się powszechnie rozpoznawalne. Nikt jednak, począwszy od najsłynniejszych gwiazd, które wychwalały film pod niebiosa, na ustawiającej się w długich kolejkach przed kinami publiczności skończywszy, nie znał prawdy o tym, co się działo poza zasięgiem obiektywu kamery. Zniewolona przez mężczyznę, który ostatecznie przymusił ją do ślubu, aby mieć nad nią całkowitą kontrolę, Linda była okrutnie i regularnie bita, hipnotyzowana i gwałcona. Grożono jej oszpeceniem i śmiercią. Pistoletem i nożem zmuszano do prostytucji. Musiała się poddawać niewyobrażalnym perwersjom. Podczas kręcenia filmu Głębokie gardło była agresywnie terroryzowana. Minęły lata, nim Linda zdołała wyjść z ukrycia i opisać swoją wersję historii będącej w istocie pełnym zdrad i przemocy horrorem. W efekcie świat pornografii zatrząsł się w posadach, a samej Lindzie zajrzała w oczy śmierć ... „Historia Lovelace nie jest szczęśliwa. Autorka została przemocą wciągnięta do przemysłu pornograficznego przez agresywnego męża, Chucka Traynora, który ją bił, gwałcił i zmuszał do prostytucji. Gdy w końcu napisała autobiografię, ujawniła światu swoje doświadczenia, a sama stała się zagorzałą orędowniczką walki z pornografią”. Vogue „Opisy skrajnej przemocy wywołują szok, ale także wymienione przez autorkę nazwiska”. The Daily Telegraph

To może być interesująca książka, ale zarazem chyba dość szokująca…jestem jej bardzo ciekawa.

12 komentarzy:

 1. Przyznaję że o większości tych książek jeszcze nie słyszałam ale kilka wzbudziło moje zainteresowanie. Może uda się je zdobyć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobrze by było zdobyć, bo z kupowaniem mogłyby być drobne kłopoty - za duży ubytek w kieszeni :) Szczególnie, że to nie wszystkie nowości stycznia - ale nie chciałam umieszczać tu wszystkich, bo trzeba sobie dzielić przyjemności :)

   Usuń
 2. Mnie najbardziej zainteresowała "Historia kotem się toczy", ze względu na tytuł ;) Ale chętnie przeczytałabym wszystkie z Twojej listy, bo ciekawie się zapowiadają, zwłaszcza "Niewolnica pornobiznesu" i "To ja Malala". Czekam na Twoje recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego - kot ciągnie do kota :) Sukcesywnie postaram się coś z tych książek zdobywać i czytać - jak tylko znajdę jakieś wolne środki, to przespaceruję się do księgarni albo poszperam w necie :) Przydałaby się jakaś współpraca :D

   Usuń
 3. Szczerze Ci powiem, że każda jedna mnie zainteresowała - chyba jestem za chciwa!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze byłam chciwa na książki...chyba mól książkowy tak ma :D

   Usuń
 4. lubię takie podsumowania;) dzięki nim mogę się zorientować co mnie może zainteresować;) Pozdrawiam ciepło i zapraszam do siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja lubię grzebać w necie i szukać tego, co może mnie ewentualnie czekać dobrego :)
   Byłam już dziś u Ciebie - widziałam "Pajęczynę" :D

   Usuń
 5. Same fajne powieści wybrałaś. Ciekawe, czy uda mi się którąś z nich przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dla chcącego nie ma podobno nic trudnego :), więc jak będziesz chciała, to na pewno przeczytasz :) A to jeszcze nie wszystkie powieści - na pewno będzie jeszcze druga odsłona zapowiedzi - te z II połowy stycznia

   Usuń
 6. Jestem z rewizytą. 10 książek i to niektóre nawet wydają się ciekawe. Czekam na recenzje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. zaglądaj jak najczęściej - będzie mi bardzo miło :)
  a recenzje - jak tylko dorwę jakąś książkę, to na pewno się pojawią :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.