wtorek, 14 stycznia 2014

#25. Myśli znane i nieznane... (odsłona 5)
Marek Hłasko (1934-1969) – prozaik i scenarzysta filmowy. Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj swoje 80 urodziny. Być może odebrałby Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, być może wymieniano by go co roku przy okazji nominacji do Nike, czy Nagrody Literackiej Gdynia, być może byłby naszym murowanym kandydatem do literackiego Nobla. A może, jak na nonkonformistę przystało, odmawiałby wszelkich zaszczytów i wiódłby życie literackiego outsidera?

Dziś myśli, powiedzenia, sentencje Marka Hłaski.


„Człowieka można tylko zniszczyć, nie pokonać”. / „Brudne czyny”


„Dziękuję Bogu że jestem tylko pijakiem. To jedyne, co daje jaką taką gwarancję; jeśli ktoś o mnie coś pomyśli, to tylko to jedno”. / „Cmentarze”


„Trzeba być samemu, zawsze samemu, aż stąd do wieczności… Tylko wtedy jest siła, i pragnienie, i nie ma ni cierpień, ani strachu, ani złych snów po drodze…” / „Następny do raju”


„Wielkie, silne zwierzęta umierają w samotności i milczeniu. Odchodzą w pustkę i nie skarżą się nikomu. Tylko człowiek szczeka wspomnieniami.”  / Następny do raju


„Zamieniliście [komuniści] Polskę w tak wielki obóz koncentracyjny, że nie potrzeba nawet drutów kolczastych i psów, gdyż i tak nie ma gdzie uciec.” / Następny do raju


„Łatwiej oczyścić się z wielkich omyłek niż z drobnych świństw.” / „Ósmy dzień tygodnia


„Nie myśl o tym, że wszystko się kończy. Myśl, że wszystko się dopiero zaczyna. To, co powinno być życiem: spokój, wolność i cisza.” / „Ósmy dzień tygodnia”


„Nie wiem, po co żyję, jeśli nie kocham nikogo…”  / „Pętla”


„Tylko młodzi ludzie są ciekawi. Człowiek naprawdę poznaje świat do któregoś tam wczesnego roku. Dalsza zabawa to powtarzania cudzych doświadczeń.” / „Pętla”


„Kiedy umiera człowiek wolny, kończy się życie pełne niebezpieczeństw, pełne walki, pełne radości. Ale kiedy umiera nędzarz, kończy się tylko wstyd.” / „Piękni dwudziestoletni”


„Świat dzieli się na dwie połowy, z tym jednak, że w jednej z nich jest nie do życia, w drugiej nie do wytrzymania.” / „Piękni dwudziestoletni”


Dano ci życie, które jest tylko opowieścią. Ale to już twoja sprawa, jak ty ją opowiesz i czy umrzesz pełen dni. / „Sowa, córka piekarza”


„Każdy umie zabić, ale tylko prawdziwi ludzie umieją darować życie.” / „Sowa, córka piekarza”


„Cóż warte jest życie bez miłości? Bez silnej, gorącej miłości do kobiety… Nic nie jest warte takie życie! (…) … czy może być większa sprawa niż miłość w ludzkim życiu? (…) Miłość zawsze będzie najpiękniejszą rzeczą w ludzkim życiu.” / „Trudna wiosna”


„(…) po co człowiek w ogóle żyje, jeśli nie ma żadnych pragnień? (…) Nie warto żyć bez dobrych marzeń…” / „Trudna wiosna”


„Miłość nie jest prostą rzeczą, ale bez niej nie można żyć. Prawie wszystko na świecie da się wytłumaczyć miłością. To największy pomysł wszystkich czasów.” / „Wszyscy byli odwróceni”


„Nie ma kobiet dobrych i złych. Są tylko mężczyźni, którzy nie potrafią traktować ich tak, jak je traktować trzeba.” / „Wszyscy byli odwróceni”
Chciałabym Wam dziś zaproponować jedno z dzieł Marka Hłaski.


„Następny do raju” – Marek Hłasko

Wydawnictwo: AGORA

Rok wydania: 2011

192 strony


Był człowiekiem z mułu i kurzu, jak każdy z nas jest, nawet ci wypolerowani i omaszczeni intelektualno-ideowym gnojem, z którego nikt nic nie ma. (...) To, co malował, było wielkie przez swe cudowne, irytujące skrzywienie, deformację, skos. Był romantykiem, a więc mazał i upiększał. Leopold Tyrmand


W księgarniach tych również inne dzieła tego Autora, także w formie audiobooków.17 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tym pisarzu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czas Go poznać. Marek Hłasko to na pewno nie literatura lekka. łatwa i przyjemna. ale za to bardzo mądra i wzruszająca. Uważam, że powinno się z Nim zaprzyjaźnić

   Usuń
 2. Genialne myśli, ale spotkanie z autorem jeszcze przede mną ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nazwisko jak najbardziej mi znane choć twórczość niestety nie bardzo... Skutecznie do niej zachęcasz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że czujesz się choć troszkę zachęcona :)

   Usuń
 4. Ja przeczytałam "Pięknych dwudziestoletnich". Może przeczytam jeszcze jakąś powieść tego autora. Świetne cytaty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i jak Ci się "Piękni dwudziestoletni" podobali? Ja bardzo lubię ten utwór :)

   Usuń
 5. Czytałam kiedyś "Pięknych dwudziestoletnich". Warto by zajrzeć jeszcze do jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hłasko to jeden z moich ulubionych polskich pisarzy. "Następny do raju" to pierwsza jego książka jaką przeczytałem. Bardzo lubię zbiór "Pierwszy krok w chmurach", a "Piękni dwudziestoletni" to dzieło genialne, które regularnie sobie odświeżam. Ciekawa postać, szkoda, że jego losy potoczyły się tak, a nie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też Go uwielbiam. Zaczynałam od "Pięknych dwudziestoletnich" i też uważam, ze jest to genialny utwór. Stoi na półce i od czasu do czasu do niego zaglądam :). Muszę coś nowego zakupić, bo ostatnio troszkę Go zaniedbałam.

   Usuń
 7. Małgosiu uwielbiam ten Twój cykl!!! Gratuluję serdecznie pomysłu, brawo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się Basiu. Zawsze lubiłam bawić się cytatami sławnych ludzi, to stwierdziłam, że mogę się tym podzielić z Wami. Dzięki za uznanie :)

   Usuń
 8. tak cykl jest świetny, a ja skrupulatnie wybieram cytaty, które mnie zachwycają;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się, żeby było jak najwięcej tych "zachwycających" :)

   Usuń
 9. "Następny do raju" publikowany wcześniej pod tytułem "Głupcy wierzą w poranek" a sfilmowany jako "Baza ludzi umarłych". Dobra książka. A co do tytułów, to rządził tow. Wiesław, którego Hłasko nie lubił. Pan Petelski (reżyser) miał mniej oporów, gdy cenzura upomniała się o tekst i scenariusz.
  Pozdrawiam
  Kazimierz Szymeczko

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.