sobota, 11 stycznia 2014

#21. Premiery książek styczeń 2014 cz.3

Co „baba” powinna i chce przeczytać?
Premiery stycznia 2014 cz.3
Mam nadzieje, że kolejne miesiące nie będą aż tak bogate w nowości wydawnicze, bo nie tylko czasu na czytanie książek zabraknie, ale na czytanie o nich recenzji, a nawet notek wydawniczych. Kolejne 10 szt. Zapowiedzi wydawniczych ze stycznia. Mam nadzieję, że coś Was zainteresuje – mnie interesują wszystkie, ale doba powinna trwać miesiąc, żeby udało się to wszystko przeczytać.
Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Grace Burrowes – Zakazane wiersze lady LouisyData premiery: 14.01.2014
Gatunek: literatura kobieca/romans historyczny
Wydawnictwo: AMBER

Nowa gwiazda z list bestsellerów „New York Timesa” i Top 5 Amazonu nazywana mistrzynią zmysłowości
Kolejna bestsellerowa powieść o córkach księcia Windham – po Spełnionym życzeniu uhonorowanym w 2011 nagrodą czytelniczek magazynu „Romantic Times”, Tajemnicy lady Maggie i Chwili zapomnienia lady Eve 
Louisa Windham nie potrafi prowadzić banalnych kurtuazyjnych rozmów ani kokietować mężczyzn wyszukanymi strojami. Jest za to inteligentna, praktyczna i oczytana. Może dlatego nie wyszła jeszcze za mąż, co bardzo trapi jej książęcych rodziców. Przedstawiają Louisie listę najlepszych, najbardziej utytułowanych kandydatów do jej ręki. Lecz Louisa dokonuje swojego zaskakującego wyboru.
Nie wie jednak, że jej wybranek ma swoje sekrety.
On zaś nie wie, że reputacja lady Louisy wisi na włosku…

Romans utrzymany w realiach historycznych – dawno nie czytałam, więc czas odrobić zaległości.

2. Cari Quinn – Romans nie jest konieczny

Data premiery: 14.01.2014
Gatunek: literatura erotyczna
Wydawnictwo: AMBER

Tom 2 serii Miłość Jest Konieczna rozpoczętej bestsellerem nr 3 Amazonu Kwiaty Nie Są Konieczne
Udawać  zakochanych może być przyjemnie. Lecz prawdziwa rozkosz to zakochać się naprawdę…
Cory Santangelo, wysoki brunet o stalowych oczach i właściciel sieci luksusowych sklepów z wystrojem wnętrz, przyzwyczaił się, że zawsze zdobywa to, czego chce… czy to w interesach, czy w sypialni. Co prawda ostatnio nie miał czasu na nic poza pracą, ale jedna zaskakująco gorąca noc z Victorią, jego projektantką wnętrz, wszystko zmienia. Zwłaszcza że zostaje uwieczniona na zdjęciach, które obiegają brukową prasę.
Cory musi odbudować nadszarpniętą reputację, a przy okazji rozwiązać problem z rodzicami, którzy zamęczają go pytaniami, kiedy wreszcie się ożeni. Jednym słowem - potrzebuje narzeczonej. Prosi Victorię, żeby udawała jego dziewczynę. Przez miesiąc. Bez zobowiązań...
Tyle że jest problem: Victoria marzy o zobowiązaniach. Od dawna marzy o Corym, a ich kłótnie w pracy tylko podsycają płomień. Teraz kiedy Cory jej potrzebuje, nadchodzi moment, żeby podnieść stawkę. Kartą przetargową jest cudowny seks. Lecz ceną może być czyjeś złamane serce…
Cari Quinn rozpoczęła serię Miłość Jest Konieczna powieścią Kwiaty Nie Są Konieczne. Zaraz po wydaniu książka weszła na listę „USA Today” oraz na 3. miejsce Amazonu i pozostawała przez wiele tygodni w czołówce najlepszych współczesnych romansów. Została sprzedana w blisko 100 000 egzemplarzy i znalazła się w Top 10 największej amerykańskiej sieci księgarskiej Barnes & Noble.

Romans Nie Jest Konieczny powtórzył sukces pierwszej powieści. Tu w roli głównej występuje brat Dillona z powieści Kwiaty Nie Są Konieczne.
Iskrząca chemia, humor i piękna miłość złożone w romans, którego przeczytanie jest konieczne!
Amazon

Ciekawa jestem, czy pojawią mi się w brzuszku motylki w trakcie czytania tej książki? Na razie chyba trzeba sięgnąć po 1 tom – nie lubię czytać czegoś wyrwanego z kontekstu. A poza tym, a może przede wszystkim urzekła mnie okładka… i to jak

3. Jarosław Wróblewski - Zośkowiec


Data premiery: 13.01.2014
Gatunek: biografia, wspomnienia, listy
Wydawnictwo: Fronda

Wspomnienia Henryka Kończykowskiego, ps. "Halicz", członka plutonu "Felek", osławionego Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". Dotyczą wydarzeń z dzieciństwa i młodość w przedwojennej oraz okupowanej Warszawie. Udział w konspiracji, w akcjach "małego sabotażu", a w końcu - w Powstaniu Warszawskim. Dzięki niemu poznajemy z pierwszej ręki wydarzenia wciąż budzące kontrowersje. Później okres Polski powojennej - represje, jakie dotknęły byłych powstańców.

Całość uzupełniają fotografie z rodzinnych zbiorów "Halicza", po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego oraz nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN.

Okres Powstania Warszawskiego jest mi bardzo bliski emocjonalnie… te pozycję muszę poznać.

4. Leon Leyson – Chłopiec z listy Schindlera

Data premiery: 14.01.2014
Gatunek: popularnonaukowe
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Prawdziwa historia chłopca cudem ocalałego z Holocaustu.

Nawet w najbardziej mrocznych czasach - a może zwłaszcza wtedy - jest miejsce dla siły woli i odwagi.

Leon Leyson (właśc. Lejb Lejzon) miał tylko dziesięć lat, gdy naziści najechali na Polskę, i musiał wraz z rodziną przenieść się do krakowskiego getta. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu, a także hartowi ducha i sprytowi, udało mu się przetrwać sadystyczne praktyki nazistów, w tym demonicznego Amona Goetha, komendanta obozu koncentracyjnego w podkrakowskim Płaszowie. Jednak w ostatecznym rachunku to wspaniałomyślność i przebiegłość jednego człowieka - Oskara Schindlera - uratowała życie Leona Leysona i jego rodziny. Schindler wpisał ich na listę pracowników swojej fabryki - lista ta stała się znana na świecie jako ,,lista Schindlera".

Książka wspaniale oddaje niewinność młodego chłopca, który musiał przejść przez piekło. Najbardziej uderza w niej brak słów pełnych nienawiści; wiele za to mówi o ludzkiej godności i woli przetrwania.

Czytelnicy zamkną tę książkę z poczuciem prawdziwej więzi duchowej z tym niezwykłym człowiekiem.
,,Publishers Weekly"
Wydane pośmiertnie wspomnienia najmłodszego z listy Schindlera. Ważne wydarzenia historyczne ukazane z perspektywy ich uczestnika.
,,Kirkus Reviews"

Tragiczne wspomnienia wojennych cierpień często pozostają nieopowiedziane. Ale jeśli nie chcemy ,,nigdy więcej wojny", to powinniśmy je poznać. Po latach milczenia Leon Leyson spisał swoje wspomnienia z II wojny światowej. To chwytająca za serce historia, która na szczęście kończy się dobrze, podnosząc nas na duchu.
Ashley Bryan, wielokrotny laureat Coretta Scott King Award, były żołnierz

Leon Leyson ukończył Los Angeles City College, California State University i Pepperdine University; przez trzydzieści lat nauczał w Hintington High School w Kalifornii. W uznaniu jego osiągnięć pedagogicznych - i jako świadkowi Holocaustu - Chapman University przyznał mu doktorat honoris causa z nauk humanistycznych. Leon Leyson zmarł w styczniu 2013 roku, pozostawiając żonę Lis, ich dwójkę dzieci i sześcioro wnucząt.

Przez wspomnienie „Listy Schindlera” i wielki sentyment do tego filmu chciałabym poznać bliżej kogoś, kto był na tej liście…

5. Jorg Baberowski – Stalin. Terror absolutnyData premiery: 14.01.2014
Gatunek: popularnonaukowe
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

,,Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie" - ostrzegały słowa umieszczone nad wejściem do piekieł w dziele Dantego. Zdanie to mogłoby widnieć na słupach granicznych kraju, którym rządził Stalin. Ofiarą psychopaty, którego w równym stopniu fascynowała władza, co terror i ludzkie cierpienie, padły miliony bezbronnych i niewinnych ludzi. Umierali z głodu, znikali na zawsze w łagrach albo byli mordowani, by zaspokoić żądzę krwi Stalina.

W swojej wybitnej, wstrząsającej książce Jörg Baberowski prowadzi czytelnika w paranoiczny świat sowieckiego dyktatora i tworzy nieznane perspektywy, pozwalające na nowo odczytać przyczyny stalinowskich zbrodni. Jest to jednocześnie książka wymagająca, gdyż autor każe nam śledzić setki dokumentów, listów, donosów, raportów, wspomnień i relacji świadków, byśmy spróbowali sami - porzucając intelektualny komfort niewiedzy - zrozumieć ,,logikę terroru".

Ta wyjątkowa książka jest wstrząsająca nawet dla tych, którzy myśleli, że po przerażającej do szpiku kości lekturze utworów Sołżenicyna i Szałamowa nic ich już nie zszokuje . [...]
System stalinowski był absolutnie zdominowany przez terror. Ale czy można zrozumieć terror? Skąd wzięła się owa przemoc, którą ówczesna władza rozpowszechniła w całym wielonarodowościowym imperium sowieckim? Jakich dokonała spustoszeń? Być może odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce [...].
,,Die Zeit"

Jörg Baberowski (ur. w 1961) - profesor historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Autor licznych publikacji na temat historii Rosji i Związku Sowieckiego.

Nigdy nie przypuszczałam, że zapragnę poznać lepiej kogoś tak strasznego…w poprzedniej notce Dzierżyński, teraz Stalin…

6. Maria Nurowska - Zabójca

Data premiery: 15.01.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Znak

Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu. "Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej, młodej dziennikarki, w drodze do Zakopanego spotykającej tajemniczego mężczyznę. Zaintrygowana zachowaniem współpasażera kobieta, pod pretekstem pisania reportażu o Polakach, którzy wrócili z Ameryki, postanawia za wszelką cenę poznać historię Adama Madeja.

Wkrótce dowiaduje się, że spędził wiele lat w więzieniu San Quentin, które jest jednym z najcięższych więzień w USA. Trafił tam za zabójstwo, ale czy na pewno?
Z czasem Joanna zaprzyjaźnia się z Adamem, pomaga mu odbudować dom i stopniowo odkrywa, dlaczego trafił do więzienia i co tam przeżył. Adam powierza jej prowadzone przez lata zapiski więzienne, których lektura pozwala jej poznać prawdę o tym wyjątkowym człowieku. Wkrótce Joanna uświadamia sobie, że to, co czuje do Adama, to nie tylko przyjaźń.

Czy będzie potrafiła przekonać go, że ktoś taki jak on jest zdolny do miłości?
Niespodziewanie jednak sprawy się komplikują, wydawca Joanny publikuje nieautoryzowany wywiad, a zraniony Adam postanawia zerwać z Joanną wszelkie kontakty.
Czy Joannie uda się go odszukać?
Czy po tym, co się stało, potrafią jeszcze być razem?

Historia miłosna, jakiej jeszcze nie było.

Bardzo lubię powieści M.Nurowskiej i ciekawi mnie, co tym razem autorka nam zafunduje….

7. Frederick Forsyth – Czarna ListaData premiery: 15.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Albatros

Najnowszy, wyczekiwany tytuł mistrza thrillera politycznego – trzymająca w napięciu powieść sensacyjna. Jest rok 2014. USA i Wielką Brytanią wstrząsa seria zabójstw. Morderstw dokonują fanatyczni fundamentaliści islamscy, zainspirowani zamieszczanymi w internecie kazaniami, nawołującymi do zabijania niewiernych. Ich autor, nazywany Kaznodzieją, trafia na tajną listę osób „do odstrzału” – groźnych terrorystów do natychmiastowego wyeliminowania. Na czele TOSY, jednostki operacyjnej, której zadaniem jest likwidacja celów, staje Tropiciel, były podpułkownik piechoty morskiej i syn jednej z ofiar. W ustaleniu tożsamości i miejsca pobytu tajemniczego Kaznodziei pomaga Tropicielowi genialny haker, nastolatek z zespołem Aspergera. Rozpoczyna się pościg za nieuchwytnym terrorystą…

Forsyth to już klasyka thrillerów politycznych. Nie sposób nie poznać jego najnowszego dzieła.

8. Gabriela Gargaś – Namaluj mi słońce

Data premiery: 15.01.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Feeria

Sabina jest przyjacielem do wynajęcia. Spotyka się z samotnymi ludźmi, którzy nie mają z kim porozmawiać o swoich kłopotach, i cierpliwie wysłuchuje ich problemów. Sama jednak nie ma udanego życia – żyje samotnie i choć docenia uroki życia w pojedynkę, tak naprawdę wydaje się nieszczęśliwa, jakby zamrożona. Gdy pewnego dnia w parku poznaje małą dziewczynkę, Marysię, nawet nie podejrzewa, jak bardzo ta znajomość zmieni jej życie. Marysia z niezwykłym uporem dąży do zaprzyjaźnienia się z Sabiną, co początkowo bardzo drażni kobietę. Niepostrzeżenie jednak mała zajmuje w sercu kobiety coraz więcej miejsca. A gdy na scenę wkracza jej ojciec, przystojny Maks z trudną przeszłością, akcja nabiera tempa…

Treść powieść wygląda obiecująco, a prozy Gabrieli Gargaś nie znam…od czegoś trzeba zacząć…

9. Jarosław Wojtczak – Minnesota 1862Data premiery: 15.01.2014
Gatunek: popularnonaukowe
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Późnym latem 1862 r. Północnym Zachodem Stanów Zjednoczonych wstrząsnęło wielkie powstanie Siuksów Santee w Minnesocie pod wodzą Małej Wrony. Do tego czasu to najbardziej wysunięte na wschód i najmniej wojownicze z plemion Siuksów utrzymywało pokojowe stosunki z Amerykanami i w kolejnych traktatach (1837, 1851, 1858) oddało im swoje ziemie, zachowując jedynie wąski rezerwat na południowym brzegu rzeki Minnesoty. Stan ten uległ zmianie 18 sierpnia 1862 r. w wyniku gwałtownego, desperackiego wybuchu nienawiści sprowokowanego nieudolną polityką rządu, głodem i niecnym postępowaniem amerykańskich kupców i agentów indiańskich w rezerwacie.

Sentyment do Indian – kiedyś zaczytywałam się we wszystkim co ich dotyczyło. Myślałam, że będą największą pasją mojego życia. Zobaczymy, co z tej pasji pozostało…

10. Erik Axl Sund - ObłędData premiery: 15.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Sonia Draga

Pierwszy tom bestsellerowej szwedzkiej trylogii Oblicza Victorii Bergman, która wyszła spod pióra elektropunkowego muzyka i jego producenta. Debiut, który stał się natychmiastowym sukcesem na skalę światową, wyróżniony tegoroczną nagrodą specjalną przez  Szwedzką Akademię Twórców Literatury Kryminalnej!

,,Nieustanne, wyraźnie wyczuwalne poczucie zagrożenia towarzyszy czytelnikowi od pierwszej strony. Dobrze, że niektóre rozdziały są takie krótkie. Człowiek może zaczerpnąć na chwilę powietrza. Ale odłożyć, nie przeczytawszy do końca? Życzę powodzenia".

Gefle Dagblad (Szwecja)

,,Thriller, który zwala z nóg. Dla czytelników o mocnych nerwach i żołądkach".
Esta (Holandia)
Policja znajduje w Sztokholmie zwłoki kilku chłopców. Noszą one ślady ciężkiego pobicia, są na nich dziwne znaki, jakby nakłuwano je igłami, a we krwi ofiar odkryto obecność środków odurzających. Do tego dwóm chłopcom sprawca obciął przed śmiercią genitalia, jednemu wydłubał oczy, obciął wargi i nos, a także powyrywał włosy z głowy.
Śledztwo w sprawie zabójstw prowadzi komisarz policji, Jeanette Kihlberg. Ponieważ awansowała na to stanowisko niedawno, bardzo chce się wykazać. Jednak dochodzenie idzie jak po grudzie, bo sprawca nie zostawił żadnych śladów. Pani komisarz zdołała jedynie ustalić, że jeden z chłopców pochodził z Białorusi, a jeden z Afryki. Wiele wskazuje na to, że mogli paść ofiarą pedofila albo gangu przemycającego dzieci z Europy Wschodniej lub Afryki...
Z Chin przybywa nielegalny imigrant. Ma kilkanaście lat i nazywa się Gao Lin. W Szwecji ma się skontaktować z kimś, kto się nim zaopiekuje. Jednak po drodze na umówione spotkanie poznaje kobietę, która prowadzi go do swojego mieszkania...
Wow…zaczęłam się bać już przy czytaniu tej krótkiej notki. Co będzie jak przeczytam powieść?

Cdn.

27 komentarzy:

 1. Z pewnością sięgnęłabym po Nurowską. Mało czytałam jej książek, ale te które przeczytałam to podobały mi się : )
  Pozdrawiam książkowo : >

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo lubię Nurowską - dlatego ją tu umieściłam :)
   pozdrawiam obiadowo, bo już jakieś pomruki głodomorów do mnie dochodzą :D

   Usuń
 2. Jako że ostatnio króluje u mnie literatura o tematyce wojennej, to część bym wprost porwała zaraz po premierze :) A na "Namaluj mi słońce" także czekam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dawno nic o wojnie nie czytałam, więc chętnie to nadrobię

   Usuń
 3. ,,Zośkowiec" oraz biografia Stalina najbardziej mnie zainteresowały. Cóż za sprzeczność:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to się nazywa bogate i szerokie zainteresowania - one niestety bywają sprzeczne :)

   Usuń
 4. Z chęcią poznałabym ,,Chłopca z listy Schindlera" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Chłopiec.." jest też na mojej liście lektur obowiązkowych

   Usuń
 5. Będę bogate, a nawet bogatsze. Sezon na premiery dopiero nadchodzi. ;)

  Z tej listy najchętniej przeczytałabym "Chłopca z listy Schindlera" oraz "Obłęd".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no to czeka mnie pustka w kieszeni i całkowity brak czasu :)

   Usuń
 6. "Zośkowca" niedługo będę czytać. Tyle świetnych nowości, kiedy ja znajdę na nie czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czekam na "Namaluj mi słońce" z utęsknieniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest kilka pozycji, które chciałabym mieć, choć będzie z tym ciężko - będę musiała ich poszukać w bibliotece, jak już je zakupi. Najbardziej interesują mnie: Zośkowiec, Chłopiec z listy Schindlera, Nurowska...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chętnie zostawiłabym w księgarniach grube tysiące, ale jakoś nikt nie chce zasponsorować - też będę musiała cierpliwie w bibliotece poczekać :)

   Usuń
 9. Jest kilka książek, które chciałabym przeczytać, szczególnie ,,Zabójcę" :))
  P.S. Niestety nie znam innych dzieł autora ,,Alexa", ale chętnie poznam :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest kilka książek, które chciałabym przeczytać, szczególnie ,,Zabójcę" :))
  P.S. Niestety nie znam innych dzieł autora ,,Alexa", ale chętnie poznam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba też najbardziej z tej dziesiątki napalam się na "Zabójcę"...choć inne też nęcą :)

   Usuń
 11. Ten Forsyth kusi, choć na pewno to już nie to, co kiedyś :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.