piątek, 10 stycznia 2014

#18 Myśli znane i nieznane... (odsłona 1)Melchior Wańkowicz (1892-1974) – polski publicysta i pisarz. Dziś mija 122 rocznica jego urodzin.

·         Każdy dzień ma swój aromat. /”Przez cztery klimaty”/


·         Szewc zazdrości kanonikowi, że został prałatem. /”Przez cztery klimaty”/


·         Cukier krzepi! /hasło reklamowe/


·         Im policja lepsza, tym kryminaliści sprytniejsi. /”Tędy i owędy”/


·         Każdy ginący człowiek to cały świat sam w sobie. /”Szkice spod Monte Cassino”/


·         Mama to miękkie ręce, Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność, coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. A jednak równocześnie Mama to szereg praw, niezłomnych „pójściów spać”, okropnych „proszę to włożyć”, Mama to szorowanie ostrym ręcznikiem, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny, ale bez niespodzianek i zanadto świątobliwy. /”Ziele na kraterze”/


·         Bronię obywatelstwa dupy w literaturze. Jest to jedna z najbardziej inteligentnych części ciała, która wie, że się taktownie milczy w towarzystwie. /”Prosto od krowy”/


To tylko parę myśli, cytatów z bogatej twórczości Melchiora Wańkowicza. Bardziej lub mniej znanych...  Swój ulubiony zaznaczyłam na czerwono. A który Wam się najbardziej podoba? A może macie jakiś swój ulubiony? 


12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Twórczość Wańkowicza to kopalnia cytatów - wybrałam parę, tych najbardziej ulubionych :)

   Usuń
 2. Już od dłuższego czasu chodzi za mną "Ziele na kraterze", ale na razie mam tak dużo innych książek do czytania, że muszę tę lekturę odłożyć na potem. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto przeczytać i "Ziele na kraterze" i inne jego dzieła. Ja bardzo dobrze wspominam "Szkice spod Monte Cassino"

   Usuń
 3. Rzeczywiście twórczość Wańkowicza była bardzo bogata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twórczość Wańkowicza to w dużej mierze reportaże. Przecież nawet "Bitwa pod Monte Cassino", w której sam brał udział, to trzytomowy reportaż. Świetnie napisany !!! Jeśli ktoś chce dowiedzieć się prawdy o tej bitwie, widzianej oczami uczestnika, to naprawdę polecam.

   Usuń
  2. Ooo, tego nie znałam, zapiszę sobie, dzięki.

   Usuń
 4. Nie znam twórczości tego autora, ale widzę, że warto to zmienić, bo cytaty świetne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno warto poznać. Polecam Ci "Ziele na kwaterze". To przepiękna, nostalgiczna powieść oparta na życiu Wańkowicza....a w zasadzie jego dwóch córek, z których starsza zginęła w Powstaniu Warszawskim. Dużo tam wzruszeń, zdarzeń tragicznych, ale rónież przepełniona jest humorem. Wańkowicz nigdy nie należał do pisarzy super popularnych. Za czasów PRL był uważany raczej za "wywrotowca", więc w lekturach się nie znalazł. Obecnie chyba też nie "zagościł w szkole na lekcjach polskiego". A szkoda - dla mnie to klasyka, zarówno reportażu, jak i powieści polskiej

   Usuń
  2. Też żałuję, że o Wańkowiczu w szkołach tylko się wspomina. To wielka strata dla młodych ludzi.

   Usuń
  3. Ja też bardzo żałuję, ale na szczęście młodzież może to nadrobić, bo sporo dzieł Wańkowicza zostało niedawno wydanych, a i po bibliotekach jest tego chyba też sporo :)...byleby tylko chcieli...

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.