czwartek, 23 stycznia 2014

#38. Premiery stycznia 2014 cz.7

Co „baba” powinna i chce przeczytać?
Premiery stycznia 2014 cz.7
Dziś ostatnie zapowiedzi (cz.7) książkowe stycznia 2014. Za parę dni postaram się Wam opowiedzieć, co w trawie piszczy w lutym, a też ten miesiąc zapowiada się rewelacyjnie pod tym względem. Będzie do wyboru…do koloru…

Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Katarina Mazetti – Facet z grobu obokData premiery: 29.01.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Czarna Owca

Benny jest rolnikiem i marzy o żonie, która zechce dzielić z nim życie. Desirée jest bibliotekarką, dziewczyną z miasta, wykształconą, po studiach, z licznymi zainteresowaniami. Oboje spotykają się przez przypadek na cmentarzu, ona przy grobie tragicznie zmarłego męża, on przy grobie rodziców. Rodzi się między nimi uczucie. Mimo wielu różnic są sobą zafascynowani, jednak ich związek okazuje się trudniejszy niż sądzili. Dlaczego?

Kiedyś powiedziano by, że to mezalians – teraz już takie uprzedzenia nie istnieją. Ale czy dwoje tak różnych przecież ludzi dogada się? Ciekawe…

2. Barbara Demick – W oblężeniu


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: biografie
Wydawnictwo: Czarne

Logavina to cicha i spokojna uliczka położona w sercu miasta, słynącego z tolerancji i kosmopolitycznego uroku. Wybuch wojny postawił na głowie życie jej mieszkańców, muzułmanów i chrześcijan, Serbów i Chorwatów, którzy do tej pory żyli obok siebie, nie zwracając uwagi na dzielące ich różnice. W oblężonym Sarajewie, pozbawieni ogrzewania i elektryczności, przy coraz bardziej ograniczonych zasobach żywności i wody, każdego dnia muszą teraz walczyć o przetrwanie swoje i bliskich. Muszą bronić się nie tylko przed kulami snajperów, ale także przed równie groźnym wrogiem – nienawiścią do sąsiadów i niedawnych przyjaciół, którzy tak łatwo mogą zmienić się w śmiertelnych wrogów. W intymnej relacji naocznego świadka Barbara Demick splata losy dziesięciu rodzin. I po dwudziestu latach wraca, by się przekonać, jak radzą sobie z następstwami wojny.

Historia konfliktu między Serbią i Chorwacją to jeden z ciekawszych problemów i zdarzeń historycznych ostatnich dziesięcioleci. Warto dowiedzieć się, jak to wygląda w chwili obecnej…


3. Brandon W.Jones – Wiosenne dziewczętaData premiery: 29.01.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Wielka Litera

Urodziły się w kraju, gdzie ich piękno było ich przekleństwem.
„Jedna z najbardziej pasjonujących, najpiękniej napisanych i najważniejszych książek, jakie czytałam w ciągu ostatnich lat”. Alice Walker, autorka Koloru purpury
Bywało, że dla kobiety zmuszanej do handlowania swoim ciałem jedyną ucieczką było szczelne zamknięcie ostatniego okrucha własnego ja, tak by nie zostało skalane, i skrywanie go pod grubym pancerzem. Tak właśnie Gi chroniła swą niewinność w nadziei, że pewnego dnia zdoła ją odzyskać...
Gi była zastraszoną, zamkniętą w sobie dziewczynką, która spędziła dzieciństwo w obozie pracy w Korei Północnej. Jako matematyczny geniusz nauczyła się znosić ból, wycofując się do świata liczb, gdzie szukała schronienia. Gdy w sierocińcu spotkała swoje przeciwieństwo - zuchwałą, promienną i bezkompromisową Il-sun – otaczający ją świat nagle nabrał koloru nadziei. Do czasu, gdy sprzedano je jako prostytutki do Korei Południowej i dalej do Stanów Zjednoczonych, gdzie czekała je niewola daleko bardziej okrutna niż ta zza żelaznej koreańskiej kurtyny.

Wydaje mi się, że będzie to bardzo interesująca i poruszająca powieść…

4. Anna K.Kłys – Brudne serca


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: biografie
Wydawnictwo: Wielka Litera

Wstrząsająca lektura. Są w niej szok, łzy i cierpienie. I bardzo istotne pytania. Czy prawda jest ważniejsza niż "święty spokój" najbliższych? "Brudne serca" to bezkompromisowa wyprawa w przeszłość, również własnej rodziny. Podziwiam autorkę – nie każdego stać na taką odwagę. Bogdan Rymanowski
Spisana na podstawie zachowanych dokumentów historia dwóch młodych Polaków, którzy w pierwszych latach po II wojnie światowej prowadzą za sobą śmiertelny pościg - jeden jest funkcjonariuszem UB, drugi chłopakiem z lasu. Obraz odmalowany przez poznańską reporterkę, Annę Kłys, jest zaskakujący - ubek jest dowódcą plutonu egzekucyjnego rozstrzeliwującego politycznych wrogów, ale kilkakrotnie składa wnioski o zwolnienie ze służby; z kolei walczący wcześniej o wolną Polskę partyzant w najlepszej wierze wstępuje po wojnie do milicji. Jakby nie dość było tego zapętlenia w bratobójczej walce, w trakcie pisania książki Kłys znajduje w papierach IPN informację, która przewraca do góry nogami jej życie rodzinne - dowiaduje się, że jej ojciec był etatowym pracownikiem SB i prowadził działania w sprawie związanej z chłopakiem z lasu. Losy konkretnych ludzi w pierwszych latach wprowadzania komunizmu w Polsce, ale też dygresje do lat późniejszych, stają się w reportażu Kłys opowieścią o naszej powikłanej, często do dziś niewyjaśnionej historii najnowszej. Historii, o którą zażarcie się spieramy i która wpływa na nasze współczesne wybory.

Podtytuł książki brzmi „Jak zafałszowaliśmy historię chłopców z lasu i ubeków” – bardzo chciałabym poznać odpowiedź na to pytanie.

5. Mia March – Leniwa niedziela. Klub filmowy Meryl Streep


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Świat Książki

Trzy siostry - dwie rodzone i jedna cioteczna - dorastające w cieniu tragedii, jaka przed kilkunastu laty dotknęła ich bliskich, zostają wezwane przez matkę ostatniej z nich do prowadzonego przez nią pensjonatu, gdzie otrzymują szokującą wiadomość.
Isabel, June i Kat nieoczekiwanie zamieszkują w jednym pokoju na poddaszu pensjonatu. Lolly, ciotka dwóch pierwszych i matka trzeciej, prosi je o pomoc i zaprasza do uczestniczenia w cotygodniowym wieczorze filmowym. W pensjonacie trwa właśnie miesiąc filmów z udziałem Meryl Streep.
Każda z kobiet spogląda na swoje życie przez pryzmat oglądanych filmów i na własnej skórze doświadcza magii kina.

Taka prawdziwa „babska” lektura, a ja takie po prostu lubię…
6. Ryan O’Neal – Moje życie z Farrah


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: biografie/wspomnienia/listy
Wydawnictwo: Świat Książki

On był przystojnym mężczyzną o zniewalającym uroku, nominowanym do Oscara gwiazdorem Papierowego księżyca i kultowego filmu o miłości - Love Story. Ona była pięknym aniołkiem Charliego, symbolem amerykańskiej dziewczyny, a jej plakat zdobił ściany pokojów nastolatków na całym świecie. Historia ich romansu - jednego z najgłośniejszych w Hollywood - przez ponad trzy dziesięciolecia przyciągała uwagę zarówno fanów, jak i mediów.
Ryan i Farrah na początku uwielbiali się nawzajem jako aktorzy, a gdy się poznali osobiście zapałali do siebie namiętną miłością. Wkrótce musieli stawić czoło problemom; rozpad małżeństwa Farrah, burzliwe relacje Ryana z jego córką Tatum i synem Griffinem, rozbieżność w przebiegu karier aktorskich obojga, kłopoty z wychowaniem ich syna Redmonda. Po 17 latach rozstali się. Ryan usiłował zbudować sobie nowe życie, lecz nigdy nie przestał tęsknić za Farrah. Dojrzalsi i mądrzejsi, odnaleźli drogę powrotną do siebie i z entuzjazmem rozpoczęli na nowo wspólne życie. Ich szczęście trwało krótko. U Farrah zdiagnozowano raka i trzy lata później zmarła.
W książce znajdują się zdjęcia z prywatnego archiwum, wśród nich wiele dotychczas niepublikowanych oraz fragmenty listów i dziennika prowadzonego przez Ryana.
To napisana ze szczerością i emocjonalną uczciwością prawdziwa opowieść o miłości.

Bardzo lubię tę aktorską parę i z chęcią poznam historię ich burzliwego związku.

7. Lena Muchina – Dziennik czasu blokady 


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: biografie/wspomnienia/listy
Wydawnictwo: Świat Książki

Dziennik Leny Muchinej z czasów blokady - od 22 maja 1941 r. do 25 maja 1942 r. - odnaleziono niedawno w archiwum petersburskim. Jest to wstrząsające świadectwo cierpień i zagłady ludności cywilnej Leningradu, skazanej na powolną śmierć głodową. Szesnastoletnia  dziewczyna - wesoła uczennica, szukająca przyjaźni, zakochana w swym rówieśniku i  zastanawiająca się nad wyborem przyszłego zawodu - zmienia się  w przerażoną, usiłującą  jedynie przetrwać  istotę.  Z głodu zmarły dwie najbliższe jej osoby, w tym przybrana matka.  Nieśmiała i  skromna Lena powierzała dziennikowi swe marzenia, zapisywała ulubione wiersze lub piosenki. Przede wszystkim jednak, dzień za dniem, rejestrowała realia blokady:  bombardowania, chłód i głód, brak prądu, wody i ogrzewania, wywożenie trupów na sankach na cmentarze, przymusową, zabójczą  pracę wygłodzonych i zmarzniętych mieszkańców miasta przy uprzątaniu ruin.  Porażająca lektura.
Zachodni recenzenci porównują ten dokument do słynnego dziennika Anny Frank.

Problem blokady Leningradu znam troszkę z wcześniejszej lektury, m.in. z „Jeźdźca miedzianego”. Były to jednak pozycje z beletrystyki, a mimo to bardzo mną wstrząsnęły. Ta książka będzie na pewno jeszcze mocniejsza…

8. Jordan Belfort – Wilk z Wall StreetData premiery: 29.01.2014

Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Świat Książki


Satyryczna rekonstrukcja jednej z najbardziej zwariowanych karier w historii
Jordan Belfort za dnia zarabiał tysiące dolarów na minutę. Nocą wydawał je tak szybko, jak tylko mógł: na narkotyki, seks i zagraniczne podróże. Jego historia została przeniesiona na ekran kinowy przez samego Martina Scorsese, a w rolę Jasona wcielił się Leonardo DiCaprio.

Zastanawiam się, jak można wydać taką kasę w tak krótkim okresie czasu. A poza tym Scorsese nie chwyta się za złe powieści…


9. Jack Lance – Płomień strachu


Data premiery: 29.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Świat Książki

Trzymająca w napięciu powieść autora nazywanego holenderskim Stephenem Kingiem.
Jason Evans wiedzie całkiem zwyczajne życie.
Pewnego dnia otrzymuje anonimowy list zawierający polaroidowe zdjęcie cmentarza ze słowami: "Jesteś martwy" na odwrocie.
Z początku ma nadzieję, że to tylko niesmaczny żart, wkrótce jednak dostaje drugą wiadomość: "Myślisz, że żyjesz, ale ciebie nie ma".
Gdy w kolejnej kopercie znajduje datę własnej śmierci, postanawia działać.
Podczas szukania starego cmentarza, trafia na sięgającą głęboko w przeszłość tajemnicę, która może mu zrujnować życie... lub je ocalić.

Do tej pory nie czytałam chyba nic z twórczości holenderskich pisarzy. Ta powieść ma dość interesującą fabułę, więc może warto ją poznać. 
10. Caryl Ferey - ZuluData premiery: 29.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Sonia Draga

Mrożący krew w żyłach thriller nagrodzony Grand Prix de Littérature Policiere, Novel Obs Crime Fiction Prize, Critics' Prize for Mystery, Elle Readers Grand Prix oraz Quais du Polar Readers Prize! Wkrótce ekranizacja z Orlando Bloomem!
Apartheid zniknął ze sceny politycznej, ale starzy wrogowie nadal czają się w cieniu idei pojednania narodów...
Oto bezwzględny świat ludzi skażonych latami wojny domowej, w którym nie ma miejsca na dzieciństwo, a wszystkim rządzą narkotyki i wspomnienia dawnych krzywd.
Jako dziecko Ali Neuman był świadkiem linczu i barbarzyńskiego morderstwa na swoim ojcu i bracie przez oddział zuluskiej organizacji Inkatha. Nikt jednak, nawet jego matka, nie zdaje sobie sprawy, jak głębokie piętno odcisnęły na chłopcu te zdarzenia.
Dzisiaj Ali kieruje policją kryminalną w Kapsztadzie, wizytówce Afryki Południowej. Na co dzień walczy z przemocą i AIDS, które w pierwszym demokratycznym kraju Afryki zbiera śmiertelne żniwo na niewyobrażalną skalę.
Tymczasem w ogrodzie botanicznym Kirstenbosch zostają znalezione zwłoki córki byłej gwiazdy drużyny rugby. Dziewczyna została w brutalny sposób zamordowana. Testy potwierdzają obecność w jej ciele narkotyku o nieznanym składzie. Czyżby chodziło o tradycyjną recepturę szamanów? Śledztwo prowadzi Neumana i jego współpracowników - Afrykanera Briana Epkeena i młodego Dana Fletchera - w najbardziej niebezpieczne zakątki miasta: do obozów squatterów, do townshipów - dzielnic nędzy i na spotkania z szefami rządzących miastem gangów...
,,Zupełnie nowa twarz Południowej Afryki to inny wymiar piekła".

Tak utytułowana książka musi mi zmrozić tę krew w żyłach…

11. Robert Foryś – W objęciach Casanovy


Data premiery: 30.01.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Bellona

Czasy Wersalu: mężczyźni pojedynkują się o honor dam, plotka i śmieszność potrafią zabić, a miłość bywa śmiertelnie niebezpieczna. Do Polski przybywa Giacomo Casanova, uwodziciel, gracz, szpieg i sławny kochanek. W Warszawie spotyka Elżbietę, tajemniczą damę pragnącą za wszelką cenę odzyskać dawne życie. Oboje zaczynają grę, której finału nie są w stanie przewidzieć. Namiętność, sex, intryga i zdrada, splatają się w przepojoną erotyką fabułę, będącą śmiałym połączeniem nowej powieści kobiecej i romansu godnego "Niebezpiecznych Związków".

Zobaczmy, co Casanova zdziałał w Polsce…

12. Georges Flipo – Pani komisarz nie czuje się w klubie jak w raju


Data premiery: 30.01.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Znana już czytelnikom z powieści Pani komisarz nie znosi poezji Viviane Lancier z paryskiej policji dostaje nowe zadanie. W wakacyjnym Rajskim Klubie na Rodos w sposób tyleż przebiegły, co spektakularny zostaje zamordowany szef wioski, znany jako King. Ponieważ prezes klubu należy we Francji do osób wysoko postawionych, a zatem unikających skandalu, śledztwo ma być prowadzone w najściślejszej tajemnicy. Viviane musi udać się na grecką wyspę nie jako policjantka, lecz jako scenarzystka gromadząca materiały do filmu. Wydawać by się mogło, że to najprzyjemniejsza misja pod słońcem. Jednak w oczach pani komisarz ten wyjazd to raczej zesłanie do zupełnie jej obcego i nieprzyjaznego światka. Na domiar złego wszystko musi tam znosić z promiennym uśmiechem, nawet przechadzki brzegiem basenu pod bezlitosnym okiem młodszych i szczuplejszych urlopowiczek. A już prawdziwym koszmarem okazują się wakacyjne rozrywki: karaoke, przejażdżki na osiołku, zajęcia taneczno-sportowe, wieczorne imprezy z udziałem spoconych amantów. Tymczasem w klubie dzieje się coraz gorzej: jedna z wczasowiczek zostaje znaleziona martwa, wkrótce potem ginie kolejna osoba. Pani komisarz i jej udający animatora sportu asystent, naciskani przez paryską centralę, dwoją się i troją, by jak najszybciej zakończyć dochodzenie. Z przeprowadzonych i zasłyszanych rozmów wyłania się obraz Kinga jako człowieka apodyktycznego, lubiącego karać podwładnych i chorobliwie zazdrosnego o znacznie młodszą żonę. Na dobrą sprawę każdemu z pracowników klubu mogłoby zależeć na jego śmierci, tym bardziej że wszyscy oni mają na sumieniu takie czy inne grzeszki.

            Georges Flipo, urodzony w Marcq-en-Baroeul w północnej Francji, mieszkał w tej miejscowości do dwudziestego roku życia. Następnie przeniósł się do Paryża, gdzie ukończył studia menedżerskie w ESSEC, Wyższej Szkole Ekonomii i Handlu.

            Przygodę pisarską rozpoczął od tekstów dla audycji Radio France Les petits polars (Kryminałki). Debiutował w 2004 roku zbiorem opowiadań La Diablada. Trzy lata później wydał swoją pierwszą powieść - Le Vertige des auteurs.

            W 2010 roku powieścią Pani komisarz nie znosi poezji (Noir sur Blanc, 2013) zainaugurował cykl kryminałów o przygodach komisarz Lancier.

Lubię klasyczne kryminały. Jeśli jeszcze dopisze intryga i akcja będzie odpowiednio wartka, to książka na pewno warta przeczytania.

29 komentarzy:

 1. wiesz nic z tego nie czytałam i znam może jedną...chyba po prostu zwracam uwagę na inne książki, ale propozycje intrygujące szczególnie Wilk;P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też ich nie znałam wcześniej...o czytaniu nawet nie wspomnę :)...po prostu wyłuskałam je z zapowiedzi wydawniczych, bo wydawały mi się ciekawe :)

   Usuń
 2. Najbardziej mnie interesuje "W oblężeniu" - kocham Bałkany!

  OdpowiedzUsuń
 3. O nr 1 myślę od dłuższego czasu, bo jest tam mowa o bibliotekarce - to mi wystarczy:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. i nie zapomnij, że obok bibliotekarki pojawia się rolnik :D

   Usuń
 4. Klub filmowy Meryl Streep jakoś od razu skojarzył mi się z Klubem miłośników Jane Austen. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brudne serca bym chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę koniecznie przeczytać książkę "Facet z grobu obok". Intryguje mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może zwrócę uwagę na kilka pozycji : ) Zaciekawiła mnie pierwsza na twojej liście ; )
  Pozdrawiam ciepło ;>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Ty też ciągniesz do bibliotekarki i rolnika? :D Ale faktycznie mnie ona też bardzo ciekawi :)
   Pozdrowionka :D

   Usuń
 8. Z ciekawością zapoznałabym się z tym Casanovą >< oraz wilkiem z wall street. Dużo ciekawych książek, które wyglądają na bardzo ambitne - dlatego poczytałabym, ale gdzie znaleźć czas?

  OdpowiedzUsuń
 9. Chciałabym przeczytać książkę "Wilk z Wall Street" i "W objęciach Casanovy" :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Świat Książki wydaje niesamowicie dobre książki, sama czekam na Wilka z Wall Street :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam dobre zdanie na temat Świata Książki :). Kiedyś (i to dość długi czas) byłam członkiem ich Klubu, ale nazbierało mi się tyle książek na półce, że już nie miałam ich gdzie pomieścić i musiałam zrezygnować :(

   Usuń
 11. 4 moze byc ciekawa, gdybś nie opisała tej 1, mialabym różne wizje o czym moze byc ;d

  Jeśli jeszcze nie bierzesz udziału,zapraszam do mnie na rozdanie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpowiedzi
  1. Powinien być ciekawy - ekranizacji też niestety nie widziałam, ale skoro sam Scorsese się za nią wziął.

   Usuń
 13. "Dziennik czasu blokady" i "Brudne serca" to moje typy :)

  OdpowiedzUsuń
 14. a ja to bym se przeczytał tom o wilku bo lubie zwierzencia a psy to juz najbardziej

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejne super pozycje :) Największą ochotę mam na ,,Wilka..":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja i na "Wilka" i na "Faceta" i na "Casanovę" i na resztę też :D

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.