wtorek, 11 lutego 2014

#54. Premiery lutego 2014 cz.4

Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery lutego 2014 cz.4

Książek do przeczytania, a nawet do przedstawienia dużo, czasu jak zwykle mało. Czy macie jakiś pomysł, żeby czytać więcej książek?  Nie narzekam na brak chęci – wbrew przeciwnie – ich mam aż za dużo, ale co mam zrobić, że praca, dom i inne „przeszkadzajki” pozwalają mi nieraz poświęcić max.1 godz. na czytanie książki? No chyba, że książka należy do wybitnie ciekawych, to wtedy zarwę całą noc – nie dopytujcie się tylko jak będę działać i wyglądać następnego dnia. Czy któraś z prezentowanych dziś przeze mnie książek dokona tego? Jak myślicie?
 Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Piotr Cielecki - ZasypianieData premiery: 13.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Prószyński Media

Świat seksu i relacji męsko-damskich widziany oczami mężczyzny, który sądzi, że przeżył już wszystko.
Uwielbiałem kobiety i gdyby zniknęły ze świata, ja zniknąłbym natychmiast razem z nimi, ponieważ nie miałbym tu już niczego do roboty.
Piotr jest sympatycznym i dowcipnym fotografem, seksoholikiem, wielbicielem damskich ciał, hedonistą i łajdakiem – co stwierdza wielokrotnie i raczej z przyjemnością. Żyje z dnia na dzień, nie ma planów ani oczekiwań. Płynie z biegiem wydarzeń, co jakiś czas cumując w łóżkach kolejnych kobiet. Zaspokaja swoje potrzeby, nie analizuje, nie martwi i nie cieszy się przesadnie. Kobiety kochają go i nienawidzą; obie sytuacje wywierają na nim podobnie nikłe wrażenie. Ale jak to w powieściach bywa – pewnego dnia spotyka Weronikę – KOBIETĘ INNĄ NIŻ WSZYSTKIE. Tylko czy bohater chce by było inaczej?

Brawurowa, bezpruderyjna, dosadna proza sowizdrzalska o bliskości i obcości, seksie i niespełnieniu.
Piotr Cielecki urodził się 10 października 1984 roku w Łodzi. Skończył filozofię na UŁ, fotografię w PWSFTviT, a obecnie planuje zrobić doktorat na jakimś innym kierunku na literę „f”. Mieszka trochę w Łodzi, trochę w Warszawie, a trochę w hotelach i samolotach, bo sporo podróżuje. Jego teksty i zdjęcia ukazywały się m. in. w „Machinie”, „[fo:pa]”, „Nowej Fantastyce”, „Gazecie Wyborczej” oraz w „Pięknie i Pasjach”. Pisze głównie felietony i fragmenty nieistniejących powieści. Obecnie kończy swoją drugą książkę. Jest bardzo zapracowany, chyba że akurat szuka pracy. Albo leci samolotem do jakiegoś hotelu. Lubi słońce i mgłę, psy i drzewa, skoki spadochronowe, literki i obrazki, zwłaszcza te kolorowe, a najbardziej w życiu żałuje, że nie został bramkarzem reprezentacji Polski.

Ciekawa osobowość autora – przynajmniej mnie się tak wydaje, szczególnie spodobała mi się ta jego podróż samolotem do kolejnego hotelu. No i jeszcze… drzewa, psy, słońce. Może warto poznać jego powieść?

2. Sam Eastland – Czerwona trumna


Data premiery: 14.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Albatros

Czerwona trumna to druga (po Oku czerwonego cara) z cyklu osadzonych w realiach stalinowskiej Rosji powieści kryminalnych Sama Eastlanda o inspektorze Pekkali, dawnym śledczym i bliskim współpracowniku cara Mikołaja II. Po rewolucji październikowej zesłano go na Syberię. Wolność odzyskał w zamian za poprowadzenie – na rozkaz samego Stalina – dochodzenia opisanego w pierwszym tomie. Po jego zakończeniu, świadom niemożności rozpoczęcia nowego życia z dawną ukochaną Ilią, która w Paryżu założyła już rodzinę, zgadza się przyjąć dawną posadę, choć tym razem przyjdzie mu pracować dla tych samych ludzi, przez których spędził wiele lat w łagrze.

Ta powieść zwróciła moją uwagę z dwóch powodów – po pierwsze: interesuje mnie stalinowska Rosja, a po drugie: lubię kryminały. Tytuł też brzmi ciekawie…3. Victoria Hislop - Nić


Data premiery: 14.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Albatros

Victoria Hislop znów przenosi nas do Grecji. W słynnym debiucie „Wyspa” opisała Spinalongę, wyspę trędowatych położoną u wybrzeży Krety. W ostatniej powieści „Nić” opowiada dzieje Salonik od pożaru, który zniszczył niemal całe miasto w 1917 roku, do teraźniejszości. Historia miasta nierozerwalnie splata się z historią kraju uwikłanego w konflikt z Turcją, okupowanego przez Niemcy i Włochy w czasie II wojny światowej, a potem nękanego wojną domową i rządami dyktatorskimi. Na tle tych wydarzeń toczy się życie pary głównych bohaterów powieści, Kateriny Sarafoglu i Dimitrisa Komninosa.

Okładka – to to, co zwróciło moją uwagę. Na mnie zrobiła ona niesamowite wrażenie. A poza tym… kocham Grecję. Jest to dla mnie cudowny kraj, gdzie można wypocząć, a jednocześnie zwiedzić dużo ciekawych i pięknych miejsc. Chętnie więc poznam troszkę więcej faktów z jego historii. 4. Kirsten Tranter - Dziedzictwo


Data premiery: 14.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Albatros

"Współczesna powieść obyczajowa. Historia trojga przyjaciół z czasów studiów, Julii, Ralpha i Ingrid, których wiążą skomplikowane relacje uczuciowe. Ingrid, kuzynka Ralpha, dziedziczy pokaźny majątek i wyjeżdża do Europy. Poznaje tam znacznie starszego marszanda, Gila Greya, którego obdarza uczuciem i poślubia. Państwo Grey zamieszkują w Nowym Jorku, gdzie mąż Ingrid jest cenioną postacią w świecie sztuki, a jego córka odnoszącą sukcesy malarką. Ingrid rozpoczyna studia w Columbia University i poświęca się badaniu starożytnych tekstów. Rankiem 11 września 2001 roku udaje się na umówione spotkanie w World Trade Center i znika na zawsze. Na poszukiwanie przyjaciółki wyrusza Julia, zmagająca się z ambiwalentnymi uczuciami w stosunku do Ingrid. Niespodziewanie, Julia zostaje wciągnięta w niebezpieczną sieć sekretów, a to, że Ingrid zginęła w zamachu nie wydaje się już takie oczywiste... "

Zamach n WTC, tajemnicze zniknięcie, niebezpieczne sekrety… może być ciekawie…


5. James Forrester – Uświęcona zdrada


Data premiery: 14.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Albatros

Grudzień 1563. Pewnej nocy w domu Wielkiego Herolda Clarenceux w Londynie zjawia się jego przyjaciel, katolik, Henry Machyn i przekazuje mu spisaną przez siebie kronikę, mówiąc, że jest bardzo cenna, a jemu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Wkrótce potem Clarenceux zostaje aresztowany, a jego dom zrewidowany i splądrowany przez żołnierzy Francisa Walsinghama, sekretarza królowej Elżbiety, Williama Cecila. Walsingham żąda oddania kroniki i oskarża herolda o spisek przeciwko królowej, lecz nie mając dowodów, wypuszcza go z nakazem dostarczenia księgi do wieczora. Kierując się wskazówkami Machyna, Clarenceux razem z żoną Henry'ego, Rebecką, próbują dotrzeć do bractwa Rycerzy Okrągłego Stołu - dziewięciu mężczyzn, z których każdy nosił tajne arturiańskie imię oraz przechowywał sekretną datę.

Ponura, pełna tajemnic epoka elżbietańska w Anglii. Zawsze bardzo ciekawił mnie okres Henryka VIII w historii Anglii – Elżbieta jest jego córką i jedną z najwybitniejszych królowych angielskich. Może warto poszerzyć swoją wiedzę o czasach jej panowania. 

6. Graham Masterton - Śpiączka 


Data premiery: 14.02.2014
Gatunek: horror
Wydawnictwo: Albatros

Kalifornia, rejon Gór Kaskadowych. Młoda kochająca się para - Michael i Tasha - pada ofiarą psychopaty, który taranuje ich samochód, z premedytacją spychając go na przeciwległy pas autostrady. Kobieta ginie na miejscu. Michael odzyskuje przytomność w prywatnej klinice pourazowej u podnóża góry Shasta. Jego obrażenia są poważne - doznał uszkodzenia kręgosłupa, przez dwa miesiące pozostawał w śpiączce. Nie pamięta wypadku, nie wie, kim jest. Z dokumentów wynika, że nazywa się Gregory Merrick. Rodzina (matka i siostra) została o wszystkim poinformowana, na bieżąco interesuje się przebiegiem leczenia. Terapia ma potrwać kilka miesięcy: Michael przez krótki okres pozostanie w klinice, a następnie zamieszka w domu Isobel, jednej z mieszkanek pobliskiej osady Trinity. Mężczyzna stopniowo odzyskuje sprawność fizyczną. Z kliniki przeprowadza się do pięknej Isobel, która - jak się okazuje - jest obdarzona niepohamowanym apetytem seksualnym. Przyjemność uprawiania z nią seksu psuje jednak lodowaty chłód, jaki przenika wtedy całe jego ciało. W miarę upływu czasu Michaelowi wraca pamięć: nabiera pewności, że wcale nie nazywa się Gregory. Zaczyna zadawać coraz więcej pytań; niestety odpowiedzi niczego nie wyjaśniają. Wydaje się, że wszyscy wokół kłamią - zarówno lekarze, jak mieszkańcy Trinity. W osadzie niewątpliwie dzieje się coś dziwnego. Mieszkańcy wydają się istotami nie z tego świata: chodzą, nie zostawiając śladów na śniegu, nocą zaś ustawiają się w milczeniu pod oknem jego sypialni. Michael próbuje uciec z Trinity. Droga, którą opuszcza osadę, prowadzi go z powrotem do punktu wyjścia. Pozostaje mu tylko jedno - pozostać w wiosce i rozwiązać przerażającą zagadkę...

Powieść mistrza horrorów. Nie przepadam za tym gatunkiem prozy, ale postanowiłam w tym roku troszkę czasu jednak poświęcić tym nielubianym gatunkom i lepiej je poznać – może proza mistrza mi w tym pomoże i zachęci do horrorów.  

7. Anna Rohóczanka – Rodzeństwo Michorowskich


Data premiery: 15.02.2014
Gatunek: romans
Wydawnictwo: Czarno na białym

W trzecim tomie Anna Rohóczanka kreśli dalsze dzieje Stefci i Waldemara Michorowskich. Pojawiają się także dzieci byłej guwernantki i ordynata – Maciej i Anna. Czy tak jak rodzice będą musieli walczyć o miłość? Czy los oszczędzi im gorzkich doświadczeń? Niech opowieść toczy się dalej...

Kiedyś…dawno temu przeczytałam „Trędowatą” i o ile mnie pamięć nie myli Stefcia zakończyła tam żywot swój… jakim więc cudem ta para dorobiła się dzieci? W tym tygodniu mamy walentynki, więc dam szanse jakiemuś romansowi z życia wyższych sfer…


8. Danielle Steel – Pięć dni w Paryżu


Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Między słowami

Peter jest farmaceutą poszukującym lekarstwa na raka. Bez reszty pochłonięty pracą, niemal zapomniał, jak ważne jest szczęście w życiu osobistym.
Olivia jest żoną senatora, której życie od lat toczy się w złotej klatce. Swoje marzenia musiała poświęcić w imię kariery politycznej męża.
Ich drogi krzyżują się w Paryżu - romantycznym mieście kochanków. Pomiędzy Olivią a Peterem wybucha niespodziewane, gorące uczucie.
Jednak życie to nie bajka, a przed zakochanymi piętrzą się przeszkody. Czy miłość, jaka ich połączyła, zdoła odmienić ich życie?

Zawsze lubiłam Danielle Steel. Tej powieści nie czytałam, mimo że jej poprzednie wydanie stoi u mnie na półce. Może tym razem to nadrobię? 


9. Elżbieta Szczęsnowicz – Rufina Piotrowskiego przypadki


Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Za to, że kochał Polskę!
Gdy kibitka z bohaterem powstania listopadowego - Rufinem Piotrowskim - w iście szatańskim pędzie ruszyła ku Syberii, poprzysiągł on, że nigdy nie da się uwięzić na całe życie...
Za zorganizowanie antycarskiej konspiracji w Kamieńcu Podolskim został skazany i osadzony w więzieniu w Kijowie, a następnie zesłany na dożywotnią katorgę pod Omskiem. Przez szesnaście miesięcy zbierał żywność, suszył chleb na suchary, rysował mapy i oszczędzał pieniądze.
W lutym 1846 roku porwał się na wręcz szalony wyczyn - uciekł z niewoli i ruszył w najdłuższą podróż swojego życia. W środku syberyjskiej zimy, unikając ludzkich siedzib, pieszo pokonał góry Ural, śpiąc w wykopanych w śniegu jamach.
Historia owej brawurowej ucieczki, doskonale opisana w tej książce, mogłaby zainspirować niejednego reżysera światowego formatu. Niezwykłe przygody i heroiczne postawy, przejmujące opisy życia codziennego na zesłaniu, funkcjonowania rosyjskiego aparatu represyjnego, unikatowe portrety ówczesnej Syberii, jej bogatej przyrody oraz ludów koczowniczych ją zamieszkujących to tylko niektóre fragmenty spotkania z tym patriotą pokornego serca i nieugiętego ducha.

Niedawno oglądałam po raz n-ty film o ucieczce niemieckiego jeńca z rosyjskiego oflagu na Syberii. Chętnie poznam podobną historię „Made in Poland”.

10.  Zbigniew Masternak – Księstwo. Nędzole 


Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Para młodych Polaków wyrusza w podróż po Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach dojrzewa w ich głowach myśl, by osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe.
Mało kto w Polsce podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej po 2005 roku Masternakowi się to udało, bez serialowego upiększania.
Nędzole to kontynuacja trzech powieści, które złożyły się na bestsellerowy cykl Księstwo. Trylogię młodzieńczą. Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia, może dlatego, że jego proza jest oparta na obrazach i dialogach. Ma szczęście do współpracy z wybitnymi reżyserami - po Andrzeju Barańskim po jego twórczość sięga legenda polskiego kina, Krzysztof Zanussi, i to zanim jeszcze powieść została wydana.
* * *
Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu ten tekst tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nim rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Na motywach fragmentu tej powieści powstaje scenariusz, który zamierzamy wyprodukować w TOR-ze. Polecam lekturę, zanim film powstanie.
Krzysztof Zanussi

Świetna rekomendacja Krzysztofa Zanussiego, którego bardzo cenię jako reżysera w zupełności wystarczy…

11. Eve Edwards – Gra o miłość


Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: romans
Wydawnictwo: Egmont

W Londynie czasów Tudorów uczucie córki bogatego kupca, Mercy Hart do komedianta Kita Turnera napotyka liczne przeszkody. Dziewczyna musi zdecydować, czy pójdzie za porywem serca, czy skaże siebie i ukochanego na męki niespełnionej miłości

Kolejny romans na Walentynki…tym razem z mojego ulubionego okresu dynastii Tudorów w Anglii…


12.  Pekka Hiltunen – Szczerze oddana


Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: horror/thriller
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Ekscytujący thriller psychologiczny ukaże ci głęboko skrywane, mroczne oblicze Londynu. . .

Młoda kobieta została okrutnie zamordowana, a jej okaleczone ciało porzucono w bagażniku samochodu w samym centrum Londynu jako ostrzeżenie dla innych. Lia, graficzka komputerowa, staje się świadkiem tej makabrycznej sceny i jest równie wstrząśnięta, jak inni mieszkańcy miasta.

Wkrótce policyjne śledztwo staje w miejscu i historia znika z nagłówków gazet. Lia nie przestaje jednak o niej myśleć. Kiedy więc spotyka w nocnym barze Mari, czuje, że połączył je los i trapiące ją koszmary w końcu znajdą rozwiązanie. Nowo poznana Finka posiada niezwykłe umiejętności – potrafi „czytać” ludzi – przenika ich najbardziej skryte myśli i przewiduje działania. Kieruje niewielką grupą specjalistów, którzy pomagają ludziom w sprawach, w których policja była bezradna, a gdzie pomóc mogą wyłącznie niezwykłe i bezcenne zdolności Mari.

Lia i Mari wspólnie wkraczają na niebezpieczne terytorium mordercy – wkrótce przekonują się, że nie było to zwykłe zabójstwo, ale element mrocznej i okrutnej intrygi.

Thrillery (oczywiście dobre i trzymające w napięciu) należą od dawna do moich ulubionych gatunków. A ten opis wskazuje, że tu będzie się działo…

13. Thomas Enger – Żądza krwi

Data premiery: 17.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Czarne

Brutalne morderstwo pensjonariuszki domu starców szokuje mieszkańców Oslo. Detektyw prowadzący śledztwo szybko orientuje się, że nie była to przypadkowa zbrodnia i że zabójca uderzy znowu. Jednocześnie wybucha skandal polityczny. Trine Juul-Osmundsen, norweska minister sprawiedliwości, zostaje oskarżona o molestowanie. Choć Henning Juul, dziennikarz i detektyw, nie utrzymuje bliskich kontaktów z siostrą, nie wierzy w te doniesienia. Trine jednak nie chce jego pomocy, a on ma pilniejsze sprawy: zebranie materiałów dotyczących morderstwa w domu opieki oraz własne, ważniejsze śledztwo...

Poznawania literatury skandynawskiej cd. Może wreszcie się uda?

24 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Prawdę mówiąc mnie zaciekawiły wszystkie, które tu przedstawiłam, ale i tak będę musiała coś wybrać, bo na wszystko niestety nie starczy czasu :)

   Usuń
 2. Zaciekawił mnie nr 8 . Z przyjemnością przeczytam :>

  OdpowiedzUsuń
 3. "Śpiączka" i "Dziedzictwo" to moje typy :)
  Ostatni raz książkę Mastertona miałam w rękach kilka lat temu, więc tym bardziej mam ochotę skusić się na jego nową powieść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę Mastertona umieściłam tu niejako wbrew sobie. Nie lubię horrorów, nie czytam ich, ale gusty się zmieniają, więc może i ja zacznę przygodę z nowym gatunkiem literackim :)

   Usuń
 4. Szczerze oddana wpadła mi w oko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię thrillery, więc też chciałabym ją przeczytać :)

   Usuń
 5. Pięć dni w Paryżu właśnie wczoraj skończyłam, piękna książka.
  Czerwoną trumnę też bym chciała przeczytać, całą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że dałaś recenzję - zaraz do Ciebie wpadnę i oblukam :D

   Usuń
 6. Największą ochotę mam na pierwszą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 7. 4 chciałabym najbardziej przeczytac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Temat ciekawy, więc jak czas pozwoli to tez po nią chętnie sięgnę

   Usuń
 8. widze tu tyle dla siebie: żądze krwi, dziedzictwo, szczerze oddana, zasypianie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Sporo tego. Mnie najbardziej zaciekawiła "Żądza krwi":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nawet nie potrafię wskazać, co mnie zaciekawiło najbardziej...chciałabym wszystko :D

   Usuń
 10. Nowa książka Danielle Stell to coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojej, za dużo tego!! Jakbyś dała 5 sztuk, to mogłabym na spokojnie pomyśleć :P

  OdpowiedzUsuń
 12. O nie.. za dużo fajnych propozycji :)) Aż ciężko wybrać, co najlepsze :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.