środa, 5 lutego 2014

#48. Premiery lutego 2014 cz.3

Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery lutego 2014 cz.3

W pierwszych dniach lutego jest tak dużo nowości, że jeszcze moment a nie uda mi się o wszystkich, które mnie interesują, poinformować. Ale nie przedłużajmy moich nudnych wywodów, tylko skupmy się na tym, co w tym poście najważniejsze, czyli zapowiedziach wydawniczych na najbliższe dni lutego.
Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Nikola Sellmair, Jennifer Teege – Amon. Mój dziadek by mnie Data premiery: 06.02.2014
Gatunek: biografie
Wydawnictwo: Prószyński Media

Prawdziwa historia wnuczki jednego z największych zbrodniarzy hitlerowskich. To jedno zdarzenie zachwiało całym jej życiem: Jennifer Teege, mając 38 lat, dowiedziała się, kim jest naprawdę. Przez przypadek znalazła w bibliotece książkę o swojej matce i dziadku Amonie Göcie. Miliony ludzi znają historię Götha. W „Liście Schindlera” Stevena Spielberga jest brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego oraz kompanem „od kieliszka” i rywalem wybawcy Żydów Oskara Schindlera. Göth był odpowiedzialny za śmierć tysięcy osób i został powieszony w 1946 roku. Jego życiowa towarzyszka i ukochana babcia Jennifer Teege, Ruth Irene, w 1983 roku popełniła samobójstwo. Jennifer jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w rodzinie zastępczej, studiowała w Izraelu. Po swoim odkryciu musiała stawić czoło historii rodzinnej, od której już nigdy nie zdoła uciec. Jak jeszcze kiedyś ma spojrzeć w oczy swoim żydowskim przyjaciołom? Co powinna powiedzieć własnym dzieciom? Jennifer Teege postanawia zmierzyć się z przeszłością. Spotyka się z matką, której nie widziała od wielu lat, razem z dziennikarką Nikolą Sellmair bada historię swojej rodziny, odwiedza miejsca związane z tą przeszłością: wyjeżdża do Polski i raz jeszcze do Izraela. Krok po kroku, z przerażenia mrocznymi losami rodziny, tworzy historię własnego wyzwolenia. Jennifer Teege(ur. 1970) – jest córką Niemki i Nigeryjczyka. Gdy miała cztery tygodnie, została oddana do domu dziecka, a w wieku siedmiu lat adoptowana. Przez cztery lata mieszkała i studiowała w Izraelu. Od 1999 roku pracuje jako copywriterka w branży reklamowej. Mieszka w Hamburgu. Nikola Sellmair(ur. 1971) – absolwentka szkoły dziennikarskiej DJS (Deutsche Journalistenschule). Studiowała ekonomię, nauki polityczne oraz komunikację społeczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Od roku 2000 redaktorka tygodnika „Stern”. Nagrodzona wieloma wyróżnieniami przyznawanymi dziennikarzom, w tym Polsko-Niemiecką Nagrodą Dziennikarską 2013 za artykuł „Mój dziadek by mnie zastrzelił”.

Nie wiem, jak Was, ale mnie bardzo interesują książki, gdzie pojawia się cień zbrodniarza wojennego. Ciekawe, jak bohaterka i współautorka zarazem poradziła sobie z przeszłością…

2. Katarzyna Puzyńska – Motylek  


Data premiery: 06.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał/thriller
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.
W mroźny zimowy poranek na skraju mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i potem upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się być ze sobą w żaden sposób związane.
Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety.
Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców sielskiej - tylko na pozór - miejscowości.

Puzyńska z równą starannością portretuje zarówno postaci pierwszego, jak i drugiego planu. Intryga do końca przykuwa uwagę. Autorka stosuje sprawdzony chwyt rodem z prozy Christie - w małej społeczności niemal wszyscy są podejrzani, każdy coś ukrywa, kłamie i kluczy, bo ma na sumieniu mniejsze lub większe grzeszki, więc istotne jest nie tylko główne pytanie: kto zabija?, ale również wyświetlanie tajemnic kolejnych bohaterów. Debiutująca autorka ma już świetnie opanowany warsztat prozy kryminalnej i ewidentny talent do wymyślania kryminalnych historii.
Robert Ostaszewski
Katarzyna Puzyńska (ur. 1985) - z wykształcenia psycholog, z zawodu nauczyciel akademicki na wydziale psychologii, z powołania pisarz. Wielbicielka Skandynawii i Hiszpanii. ,,Motylek" to jej debiut powieściowy. Pracuje już nad kolejnymi częściami cyklu o policjantach z Lipowa.

Samo porównanie powieści do książek Agathy Christie wystarczyło…uwielbiam kryminały o tak skonstruowanej fabule i tak poprowadzonej intrydze…

3. Lisa Rojany-Buccieri – Przetrwałam. Życie ofiary Josefa MengeleData premiery: 06.02.2014
Gatunek: literatura faktu
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka


Osobista, wstrząsająca relacja, opowiadająca o niewyobrażalnych cierpieniach, determinacji i miłości w piekle na ziemi.
Eva Mozes Kor trafiła do Auschwitz w wieku zaledwie dziesięciu lat. Podczas gdy jej rodzice i dwie starsze siostry zostały zamordowane w komorach gazowych, Eva i jej bliźniaczka Miriam dołączyły do grupy dzieci przeznaczonych do badań medycznych dr. Josefa Mengele. Poddawane sadystycznym eksperymentom dzieci musiały każdego dnia walczyć o życie i wspierać się nawzajem.
Eva Mozes Kor (ur. w 1934 r. w Rumunii) - w 1944 r. wraz z rodziną trafiła do Auschwitz i została poddana eksperymentom medycznym doktora Megnele. Eva i jej siostra Miriam przeżyły i po wojnie powróciły do Rumunii. W 1950 r. wyemigrowały do Izraela. W 1960 Eva wyszła za mąż za Amerykanina i wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych. W 1984 r. wspólnie z siostrą odnalazła niektóre żyjące ofiary eksperymentów doktora Mengele i założyła organizacje CANDLES (,,Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors"). Pierwsze spotkanie organizacji, liczącej wówczas 6 osób, odbyło się w Auschwitz 27 stycznia 1985 r., w 40. rocznicę wyzwolenia obozu. W ciągu kliku następnych lat odnaleziono 122 osoby, które przeżyły eksperymenty doktora Mengele. W 1995 r. podczas kolejnego spotkania w Auschwitz Eva Kor wygłosiła mowę, w której - jedynie we własnym imieniu - przebaczała nazistom i doktorowi Mengele. Miriam zmarła w 1993 r.
Eva poświęca się działalności edukacyjnej w ramach CANDLES Musem of Holocaust (Terre Saute, Indiana) - wygłasza prelekcje, dotyczące Holocaustu, Auschwitz oraz swoich przeżyć.
Lisa Rojany Buccieri - autorka ponad stu książek dla dzieci i młodzieży. Redaktorka pracujący dla największych amerykańskich wydawnictw.

Opowieść wstrząsająca i wzruszająca ludzkie serca, ale na pewno warta poznania…

4. Nora Roberts – Magiczne chwile


Data premiery: 07.02.2014
Gatunek: romans
Wydawnictwo: Harlequin Enterprises

Magia uczuć Ryan, producentka telewizyjna, organizuje występ znanego iluzjonisty, Pierce’a Atkinsa. Już podczas ich pierwszego spotkania jest oczarowana sztuczkami magika i nim samym. Pierce również nie ukrywa własnych uczuć. Jednak czy można zaufać mężczyźnie, który jest mistrzem manipulacji i wie, jak sprawić, by iluzja wydawała się prawdą? Kuzyn z Bretanii Serenity wyrusza do Bretanii na spotkanie z nieznaną rodziną. Ku jej zaskoczeniu dom rodzinny matki okazuje się zamkiem, a krewni – arystokratami. Od początku jej zainteresowanie wzbudza Christophe, który traktuje amerykańską kuzynkę z wyszukaną, lecz podszytą kpiną kurtuazją…

Głównym powodem zainteresowania tą książką jest autorka – bardzo lubię Norę Roberts, więc poznanie jej najnowszej powieści to wręcz obowiązek…


5. Brunonia Barry – Powrót do Salem


Data premiery: 07.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Albatros

Zee Finch ma za sobą trudne dzieciństwo bez matki. Obecnie jest szanowaną psychoterapeutką i pracuje ze słynną doktor Mattei. Wkrótce ma wyjść za mąż za najlepszą partię w Bostonie. Jednak samobójstwo jej pacjentki Lilly Braedon wprowadza do jej życia chaos, a traumy z przeszłości niespodziewanie powracają…

Książka określona w zapowiedziach jako powieść – wydaje mi się, że będzie to coś z pogranicza thrillera i powieści psychologicznej, a to są gatunki, które bardzo wysoko sobie cenię…


6. Jean-Pierre Cabanes – Ciao Bella 


Data premiery: 07.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Albatros

Carlo Gastaldi ma szesnaście lat i mieszka w domu nad samym morzem z ojcem, który czerpie środki na utrzymanie z rybołówstwa i uprawy winnicy na zboczu wulkanu Nonno. Jest lato 1935 roku. We Włoszech rządzi partia faszystowska i jej przywódca Mussolini-Duce. Carlo pędzi beztroskie dni, spotyka się z ukochaną Agryppiną. Nie zna matki, nic o niej nie wie, bo ojciec odmawia wyjaśnień na jej temat. Odkrycie dziwnych posągów w grocie na zboczu wulkanu, zmieni życie Carla – nie tylko pozna matkę i odkryje jej sekret, ale zdarzenie to zapoczątkuje serię innych wydarzeń, w konsekwencji których Carlo będzie musiał uciec do Stanów Zjednoczonych. Tam jego życie nabierze rozpędu, ale przyjdzie dzień, kiedy będzie musiał dokonać wyboru, a wojenne losy zaprowadzą go w rodzinne strony i zmienią jego życie na zawsze.

Wydaje się, że jest to powieść pełna tajemnic i magii….sprawdźmy to…


7. Iwona Chodorek, Piotr Chodorek, Anula Trojanowska – Hiszpański kot


Data premiery: 10.02.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Szara Godzina

Młody weterynarz Wojtek przeżywa kolejne przygody związane z pracą w lecznicy. Musi stawić czoła zawodowym wyzwaniom, samotności po wyjeździe swojej dziewczyny Agi na stypendium do Barcelony i problemom związanym z egzaminem maturalnym młodszego brata Mikołaja. A do tego pragnie rozwiązać tajemnicę rodzinnej pamiątki – starego manuskryptu napisanego przez hiszpańskiego przodka. W tym celu jedzie do Hiszpanii, by wraz z Agą udać się na wędrówkę i poszukać rozwiązania zagadki. W czasie podróży dwoje młodych ludzi poznaje nie tylko piękne zakątki Katalonii, ale musi też skonfrontować się z własnymi uczuciami. Hiszpański kot to barwna i pełna ciepła kontynuacja losów głównych bohaterów znanych już Czytelnikom z powieści Nieczynne do odwołania.

Wystarczy dla takiej kociary jak ja…kot na okładce i od razu moje zainteresowanie się pojawia…

8. Camilla Grebe, Asa Traff – Bardziej gorzka niż śmierć


Data premiery: 11.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Rebis

Pewnego deszczowego popołudnia, w jednym ze sztokholmskich bloków pięcioletnia Tilde staje się świadkiem śmiertelnego pobicia swojej mamy.
W tym samym czasie psychoterapeutka Siri wraz ze swoją przyjaciółką Ainą spotykają się z grupą kobiet, ofiar przemocy domowej, którym mają pomóc uporać się z traumatycznymi przeżyciami. Podczas serii wieczornych sesji kobiety dzielą się swoimi historiami, opowiadają o beznadziejnej miłości, przemocy i poniżeniu. Jednocześnie Siri przeżywa osobiste rozterki – czy powinna zawierzyć miłości, która i jej, i tylu innym kobietom przyniosła jedynie rozczarowanie?
Stopniowo dzieje Tilde splatają się z losami Siri i uczestniczek terapii grupowej. Poszukiwanie pojednania i zadośćuczynienia przeradza się w szalony pościg za groźnym mordercą.
Camilla Grebe i Asa Traff są siostrami. Camilla, urodzona w roku 1968, jest ekonomistką, współzałożycielką wydawnictwa StorySide, specjalizującego się w wydawaniu audiobooków. Obecnie kieruje firmą konsultingową. Mieszka w Sztokholmie.
Asa, rocznik 1970, jest psychologiem i razem z dwoma kolegami prowadzi poradnię psychologiczną w centrum Sztokholmu.
Bardziej gorzka niż śmierć to druga książka tych autorek. Pierwsza, Spokój duszy, ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 2013 roku.

Problem przemocy w rodzinie zawsze mnie interesował. Ciekawe, jak przedstawiły to dwie Panie ze Szwecji…

9. Chris Tvedt – Krąg śmierci


Data premiery: 12.02.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Mikael Brenne jest wspólnikiem w renomowanej firmie adwokackiej i ma opinię jednego z najwybitniejszych adwokatów w kraju. Obrona Hansa Mikkelsena stanowi dla niego rutynowe zadanie, przynajmniej na początku. Jednak zwyczajnie zapowiadająca się sprawa wkrótce zmieni się w koszmar, który może zniszczyć Mikaelowi życie.
Aby uciec od własnych problemów, prawnik decyduje się pomóc mężczyźnie, którego dwadzieścia pięć lat wcześniej skazano za zabójstwo dwóch dziewczyn. Teraz mężczyzna chce wznowić sprawę. Brenne nie ma większych nadziei na sukces, lecz - jak się okaże - tragedie sprzed lat nadal żyją w pamięci ludzi i nie wszystkim się podoba, że ktoś odgrzebuje dawne tajemnice. Adwokat, który sądził, że już nie może go spotkać nic gorszego, wkrótce przekona się, że był w błędzie...
,,Krąg śmierci" znalazł się w gronie najlepszych norweskich powieści kryminalnych, zdobywając w roku 2010 prestiżową Nagrodę Rivertona.
Piąta część serii o adwokacie Mikaelu Brennem to prawdziwy rarytas - książka tak pełna napięcia, niespodzianek i nagłych zwrotów akcji, że frazes ,,czyta się z zapartym tchem" staje się niebezpiecznie bliski prawdy. Tvedt depcze po piętach Staalesenowi, Nesb? i innym cenionym autorom.
Lars Helge Nilsen, ,,Bergens Tidende"

Słabo znam literaturę skandynawską, a coś mi się wydaje, że jest warta poznania…

10.  Barbara Rose Brooker – Singielka/seniorka (niepotrzebne skreślić)


Data premiery: 12.02.2014
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Czy wiecie, że po sześćdziesiątce czeka nas fantastyczne życie... i gorący seks?
Dziennikarka Anny Applebaum jest już w ,,pewnym wieku". Co więcej, jeśli nie chce stracić swojej kolumny o życiu seniorów w ,,San Francisco Times", musi ją nieco uatrakcyjnić. Aby to osiągnąć, nie zawaha się nawet zarejestrować w internetowym serwisie randkowym. Owszem, trochę wyszła z wprawy - nie była z mężczyzną od rozstania z mężem, który brał viagrę bynajmniej nie z myślą o swojej małżonce. Ale od czego rady przyjaciółek seniorek?
Anny szybko odkrywa, że faceci po sześćdziesiątce są dokładnie tacy sami jak reszta. Jedni chcą gadać tylko o zmarłych żonach, inni to skąpcy, którzy umawiają się w najtańszych jadłodajniach. Czy los w końcu się do niej uśmiechnie?
Barbara Rose Brooker jest pisarką, dziennikarką, wykładowczynią uniwersytecką i obrończynią praw człowieka. Była pomysłodawczynią pierwszego w historii Marszu Seniorów, który miał stanowić protest przeciwko dyskryminacji osób starszych.

Dowiedzmy się, co nas czeka po sześćdziesiątce…

11. Eric Reinhardt – System Victorii


Data premiery: 12.02.2014
Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
Wydawnictwo: Sonia Draga

Mężczyzna z zasadami, kobieta o wielu twarzach
i płomienny romans gdzieś pomiędzy londyńskim City a paryską La Défence.

Ona: Victoria De Winter, kierownik Działu Personalnego w międzynarodowej korporacji, kobieta  prawicy łamiąca prawa rynku, przeskakująca z jednego miejsca globu na drugi, aby negocjować, restrukturyzować, przenosić, a przy tym łączyć pracę z cielesną przyjemnością...

On: David Kolski, były architekt a obecny kierownik budowy Uranusa, najwyższego paryskiego drapacza chmur, idealista i marzyciel walczący z wiatrakami, by za wszelką cenę dotrzymać nierealnych terminów...

On spotyka Ją w centrum handlowymi i pod wpływem zupełnie niezrozumiałego impulsu nie potrafi jej pozwolić odejść...

Tak rozpoczyna się fascynująca historia płomiennego uczucia, które rozkwitnie pomiędzy luksusowymi hotelami i pełnymi namiętnościami SMS-ami wysyłanymi z BlackBerry'ego.  Tak zaczyna się pisać mroczna i do bólu intymna kronika zapowiadanej śmierci. Bo ta kobieta o wielu twarzach, nieprzyzwoicie wręcz wyzwolona, z góry skazana jest na porażkę...

,,Powieść społeczna, kryminał i historia miłości, która nie wymawia swego imienia. Dwoje bohaterów zamkniętych w świecie złudzeń i pretekstów, które wywracają do góry nogami wszystko, co wiemy o uczuciach".
Marianne

Opis bardzo tajemniczy i książka naprawdę zapowiada się interesująco…

12.  Rhidian Brook – W domu innegoData premiery: 12.02.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Wielka Litera

Prowokacyjna powieść o zakazanej miłości w powojennych czasach, gdy już nikt nie był bohaterem.

Trwają prace nad ekranizacją w produkcji Ridleya Scotta.

Hamburg, 1946 rok. Do zniszczonego wojną miasta przyjeżdża brytyjski pułkownik Lewis Morgan, który ma nadzorować odbudowę zdewastowanego Hamburga. Ponieważ jest na uprzywilejowanej pozycji zwycięzcy, rekwiruje piękną posiadłość nad brzegiem Łaby, gdzie ma zamieszkać z żoną i jedynym synem, który przeżył wojnę. Lewis, którego poczucie sprawiedliwości jest silniejsze od nienawiści, nie chce wyrzucać z domu jego właściciela - niemieckiego wdowca z córką. Choć okrucieństwa minionych lat zmieniły serca ludzi, pod gruzami wojny budzi się nadzieja, że znów będzie można żyć jak kiedyś. Podczas gdy dwie rodziny mieszkają pod jednym dachem, wrogość i strach stopniowo ustępują miejsca jeszcze bardziej niebezpiecznemu uczuciu - namiętności.

Zakazana miłość i okres tuż po wojnie…to wystarczy, żeby mnie zainteresować…

13. Rodrigo Rey Rosa – Głusi


Data premiery: 12.02.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Wielka Litera

Nowa powieść najwybitniejszego współczesnego pisarza gwatemalskiego chwalonego m.in. przez Roberto Bolano.

Rosa opisuje historię Clary, córki zamożnego bankiera, która ucieka od fałszywego świata luksusu i ukrywa się w małym szpitalu położonym na odludziu, w starożytnej wiosce Majów. Podążający za nią ochroniarz odkrywa, że pracujący tam lekarze przekraczają granice dobra i zła - nie jest jasne czy niepełnosprawne dzieci są naprawdę leczone, czy może poddawane eksperymentom? Ta szczególna powieść hipnotyzuje czytelnika. Każe myśleć o jej bohaterach i zdarzeniach, wbija w pamięć poszczególne zdania.

Od dłuższego czasu mam ochotę lepiej poznać literaturę południowo-amerykańską – może zacznę właśnie od tej powieści…

14.  Linda Gillard – Muzyka gwiazd

Data premiery: 12.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Książnice

Ta piękna, żarliwa i wzruszająca powieść ożywia nadzieją nawet złamane serca. Niewidoma od urodzenia, owdowiała jeszcze przed trzydziestką, Marianna Frazer mieszka z siostrą w eleganckiej dzielnicy Edynburga. Tragiczne doświadczenia zostawiły jej w sercu zapiekły gniew, który tylko muzyka potrafi ukoić. Pewnego zimowego dnia na progu swego domu Marianna spotyka mężczyznę, z którym może dzielić tę pasję. Keir nie traktuje jej jak niepełnosprawną. Bywa szorstki, czasem wręcz obcesowy, jednak kobieta czuje w nim także głęboką dobroć. Czy Marianna może zaufać rodzącemu się uczuciu do tajemniczego nieznajomego, który mimo jej ślepoty chce ją zabrać na wyspę Skye i pokazać jej gwiazdy. . .

Jak można pokazać niewidomej dziewczynie gwiazdy? Przekonajmy się… czyżby powiedzenie, że miłość jest zdolna do wszystkiego i w tym wypadku się sprawdzi…

16 komentarzy:

 1. I po co ja tutaj weszłam?:) Teraz tylko mam ochotę na Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj Kiti - to tylko jedna książeczka - nie jest tak źle :D

   Usuń
 2. Mnóstwo interesujących książek, ale na pierwszym miejscu stawiam biografię wnuczki Amona Gotha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja nie potrafię dać żadnej książce pierwszego miejsca - do wszystkich mnie ciągnie :)

   Usuń
 3. Miałabym ochote na książkę Nory Roberts :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo lubię Norę Roberts i też chętnie bym tę pozycję przeczytała :)

   Usuń
 4. Na pewno przeczytam książkę Brunoni Barry, gdyż to kontynuacja książki, którą kiedyś czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś chyba bym dla siebie wybrała :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Odpowiedzi
  1. Może to być naprawdę bardzo ciekawe i...bardzo wstrząsające...chyba nie na obecny nastrój :)

   Usuń
 7. Zapraszam do wzięcia udziału w moim autorskim wyzwaniu:
  http://recenzjeami.blogspot.com/2014/02/wyzwanie-czytam-opase-tomiska_4.html
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już lecę obejrzeć, ale fakt jest taki, że nabrałam ich takie mnóstwo, że nie wiem, czy podołałabym kolejnemu :)

   Usuń
 8. Same fajne nowości :( Tylko czasu brak, ehh.. no nic, trzeba skrócić sen :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja proponuję przedłużyć dobę, tylko potrzeba kogoś, kto wymyśli, jak to zrobić :D

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.