poniedziałek, 24 lutego 2014

#66. Premiery lutego cz.7

Co „baba” powinna i chce przeczytać?
Premiery lutego 2014 cz.7
Dziś ostatnia odsłona zapowiedzi wydawniczych w lutym 2014. Troszkę tego było i mam nadzieję, że każdy znalazł wśród tych pięknych książek coś dla siebie – przyjaciela, z którym spędzi te coraz krótsze wczesnowiosenne wieczory. Zobaczmy, co przygotowały dla nas wydawnictwa na ostatnie lutowe dni.
 Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Harvey Pitcher – Gdy panna Emmie była w Rosji


Data premiery: 24.02.2014
Gatunek: podróże
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 „Udało mi się upchnąć dzieci na jedną z najwyższych półek, siedziały tam z podwiniętymi nogami przez całe dziesięć godzin, pot spływał im po twarzach, żadnego przez pryzmat doświadczeń pięciu brytyjskich guwernantek pracujących w Rosji kęsa strawy ani łyka wody i żadnego szmeru narzekania z ich strony”.
Przez pryzmat doświadczeń pięciu brytyjskich guwernantek pracujących w Rosji na początku XX wieku Harvey Pitcher maluje głęboki i prawdziwy obraz przedrewolucyjnego rosyjskiego społeczeństwa.
Uzyskuje niepowtarzalną perspektywę naocznego świadka rewolucji rosyjskiej i wojny domowej, które skazały to społeczeństwo na zapomnienie.
Te nieustraszone kobiety, pracując za granicą, osiągnęły intelektualną rangę, której odmówiono im w domu. Prezentują złożoną, liberalną i ludzką społeczność, całkowicie zapomnianą w rozdmuchanych stereotypach tak ukochanych przez sowieckich i carskich apologetów.
To właśnie niezwykłe przygody tych kobiet, ścierających się z niepokojami i anarchią rewolucji i wojny domowej, sprawiają, że trudno się od tej książki oderwać.

Nie wiedziałam, że w carskiej Rosji były angielskie guwernantki. Może być to bardzo ciekawe doświadczenie – rewolucja i kobiety z innego państwa.

2. Scott Carney – Czerwony Rynek


Data premiery: 24.02.2014
Gatunek: biografie
Wydawnictwo: Czarne

Dziennikarz śledczy Scott Carney spędził pięć lat, badając przynoszący krocie handel ludzkimi ciałami – nielegalny, krwawy i brutalny „czerwony rynek”. Odnalazł indyjską wioskę zwaną Kidneyvakkam, gdyż większość jej mieszkańców dawno posprzedawała już nerki; rozmawiał z hienami cmentarnymi, ludźmi, którzy kradną ciała z grobów, kostnic i stosów pogrzebowych, by produkować szkielety anatomiczne; odwiedził starożytną świątynię, która eksportuje włosy swoich wyznawców do Ameryki, zarabiając na tym miliony dolarów. W XXI wieku ciało ludzkie znów stało się towarem, regulacje prawne sprzyjają nadużyciom. W sytuacji zagrożenia życia nie chcemy zadawać niewygodnych pytań o pochodzenie krwi czy narządów do przeszczepu. Gdy możemy wybierać, kupujemy perukę z naturalnych włosów. Medycyny zalecamy uczyć się tylko na prawdziwych preparatach. Czy w naszym pragnieniu wiedzy, nieśmiertelności i piękna nie uznajemy już granic, których nie wolno przekroczyć?

Aż mnie ciarki przeszły jak czytałam o tej książce. Ale cóż… nie samymi przyjemnościami człowiek żyje. Chyba wypada poznać i te trudne aspekty życia, do których zalicza się handel ludzkimi organami.

3. J.D.Robb – Wyrachowanie i śmierć


Data premiery: 25.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Eve Dallas wielokrotnie miała do czynienia z naprawdę potwornymi zbrodniami. Ale niektóre przypadki są gorsze od innych…
U podnóża schodów do sutereny w eleganckiej kamienicy w Upper East Side na Manhattanie znaleziono martwą kobietę, której zabrano wszystkie kosztowności. Większość gliniarzy uznałaby to za bandycki napad, ale nie porucznik Eve Dallas.
Dobrze sytuowana księgowa, kochana żona i matka, Marta Dickenson nie wygląda na kogoś, na czyjej śmierci mogłoby komuś zależeć. Ale kiedy Eve razem ze swoją partnerką, Peabody, znajduje w kamienicy ślady krwi, wie, że zabójstwo Marty jest dziełem zawodowca, zbyt niechlujnego lub niewystarczająco sprytnego, by je usunąć.
Eve dowiaduje się, że w dniu, w którym zamordowano Martę, ofiara miała rozpocząć audyt w trzech firmach. To skłania ją do przypuszczeń, że kobietę pozbawiono życia, by nie wyszły na jaw jakieś finansowe machlojki. Eve jest dobra w demaskowaniu przestępców, nie w dodawaniu cyferek. Na szczęście może poprosić Roarke’a, swego męża-miliardera, o pomoc w ustaleniu, która z firm, będących klientami Marty, nie do końca działa zgodnie z prawem.
Kiedy ktoś kradnie akta z biura Marty, Eve musi wejść w świat wielkiego biznesu, by ustalić, kto jest na tyle okrutny i bezwzględny, by zlecić płatnemu zabójcy zamordowanie niewinnej kobiety. I kiedy skłonność do okrucieństwa u zabójcy się nasila, Eve wie, że musi go powstrzymać, nawet jeśli oznacza to wykorzystanie siebie w charakterze przynęty...

Nora Roberts jako J.D.Robb wystarczy za wszelką rekomendację…przynajmniej dla mnie. 

4. Neil Gordon – Reguła milczenia


Data premiery: 26.02.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Wielka Litera

Wyrafinowany thriller szpiegowski zekranizowany z Robertem Redfordem i Susan Sarandon w rolach głównych. Wdowiec i samotny ojciec Jim Grant w latach młodzieńczych był aktywistą studenckiej organizacji Weather Underground. Za swoje czyny z tamtego buntowniczego okresu nadal jest poszukiwany przez prawo. Ukrywa się przed wymiarem sprawiedliwości od ponad trzydziestu lat. Jednak pewnego feralnego dnia Ben Shepard, agresywny młody reporter, może przyczynić się do odkrycia jego prawdziwej tożsamości...

Film zrobił na mnie bardzo dobre zdarzenie. Teraz trzeba sprawdzić, co reprezentuje sobą książka…

5. Bodil Steensen-Leth – Kochanek królowej


Data premiery: 26.02.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Astra

Kochanek królowej to wybitna powieść duńskiej autorki Bodil Steensen-Leth, na której podstawie powstał scenariusz filmowy. Ekranizacja została nominowana do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" (2013) oraz do nagrody Złotego Globu w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" (2013). Film został także uhonorowany Srebrnym Niedźwiedziem (2012) i nominowany do Złotego Niedźwiedzia (2012). 15-letnia Karolina Matylda Hanowerska jest młodszą siostrą króla Anglii Jerzego III. W 1766 roku została wysłana do Danii, aby poślubić dwa lata starszego od siebie króla Chrystiana VII. Życie ich obojga na rozwiązłym, kipiącym wręcz od namiętności i intryg duńskim dworze przybiera dramatyczny obrót przez nasilającą się chorobę psychiczną króla z jednej oraz miłość młodej królowej do inteligentnego i czarującego Johanna Struensee z drugiej strony. Struensee jest bowiem nie tylko uznanym królewskim medykiem, ale także człowiekiem o wyjątkowo silnej pozycji politycznej – po przyjęciu posady na królewskim dworze zostaje zaufanym poplecznikiem duńskiego monarchy, rozkochując w sobie młodą królową, samotną i nierozumianą zarówno przez poddanych, jak i przez małżonka. Znakomita książka duńskiej pisarki to powieść, w której wielkie idee stają się punktem wyjścia do miłosnej historii. Powieściowy świat Bodil Steensen-Leth to nie tylko uczucie dwojga ludzi, ale także zaangażowanie w oświeceniowe reformy kraju, dzięki którym los zacofanej Danii ma szansę ulec poprawie. Epizod oświeceniowego reformatora na duńskim dworze królewskim to dla Duńczyków jeden z najbardziej doniosłych momentów w historii ich kraju. Jednakże przyjaźń Struensee z chorym królem i jednoczesne wielkie uczucie do jego małżonki – klasyczny dworski mezalians – mogą prowadzić jedynie do tragicznego finału. . . Kim była owa Angielka, która jako duńska królowa Karolina Matylda zaangażowała się w jeden z najdziwniejszych trójkątów miłosnych w historii?Bodil Steensen-Leth odpowiada na to pytanie w iście mistrzowski sposób. Zaznacza jednocześnie, że scenariusz filmowy nie wykorzystuje wszystkich nietuzinkowych aspektów powieści – książka jest znakomitym poszerzeniem historii przedstawionej w filmie w reżyserii Nikolaja Arcela.

W zasadzie historia Danii jest mi zupełnie obca. Może więc warto zaznajomić się chociaż z jej drobnym wycinkiem…

6. Sarah M. Anderson, Kathie DeNosky – Mroczna namiętność, Zakochany bez pamięci 


Data premiery: 28.02.2014
Gatunek: romans
Wydawnictwo: Harlequin

Sarah M. Anderson – Mroczna namiętność
Bogaty prawnik James Carlson ma jasno wytyczone priorytety: osadzić za kratami skorumpowanego sędziego, potem skupić się na karierze politycznej. Spotkanie z Maggie Heart, głównym świadkiem oskarżenia, burzy jego misterny plan. Mająca za sobą mroczną przeszłość Maggie jest kobietą, której James zaczyna pożądać bardziej niż kariery...
Kathie DeNosky – Zakochany bez pamięci
Bria podejmuje trudną decyzję o rozwodzie. Zanim jednak złoży pozew w sądzie, jej mąż Sam ulega wypadkowi. Gdy odzyskuje przytomność, okazuje się, że nie pamięta wydarzeń z ostatnich miesięcy. Sądzi, że nadal mieszkają razem i są szczęśliwi. Tylko dlaczego Bria nie chce się z nim kochać?..
No cóż…może w najbliższym czasie dowiecie się, dlaczego tak bardzo polubiłam romanse


7. Carol Marinelli – Trudny przypadek


Data premiery: 28.02.2014
Gatunek: medical
Wydawnictwo: Harlequin

Jack Carter, ordynator pediatrii w nowojorskim szpitalu, w oczach Niny Wilson, atrakcyjnej psycholożki i pracownicy wydziału opieki społecznej, jest człowiekiem trzymającym na dystans całe otoczenie. Współpraca z Niną, osobą wybuchową, wystawia Jacka na ciężką próbę. Gdy zbliża ich do siebie trudny przypadek jednego z małych pacjentów, Jack uświadamia sobie, że poświęca młodej koleżance więcej uwagi niż powinien...

Lubię wszelkie powieści związane z medycyną. Nawet jeśli to jest tylko romans…

8. Elaine Coffman – Szkocki honorData premiery: 28.02.2014
Gatunek: powieść historyczna
Wydawnictwo: Harlequin

Kenna Lennox jest uosobieniem szkockich cnót: nieustępliwa, silna i honorowa. Kiedy jej bracia giną z ręki lorda Waltera, a siostra zostaje pohańbiona, Kenna poprzysięga zemstę. Udaje się do Francji ćwiczyć sztukę fechtunku, by po powrocie pokonać Waltera w otwartym pojedynku. Nie wie jednak, że lord Walter nie spocznie, póki nie zniszczy klanu Lennoxów i także przygotowuje się do spotkania...

Do literatury historycznej lubię od czasu do czasu zajrzeć. Kiedyś czytałam jej zdecydowanie więcej…


9. Lynne Graham – Żona dla milioneraData premiery: 28.02.2014
Gatunek: światowe życie
Wydawnictwo: Harlequin

Monty Blake chce przeprowadzić korzystną dla siebie transakcję z greckim milionerem Sergiosem Demonidesem. Wie, że Demonides znalazł się w trudnej sytuacji osobistej – potrzebuje żony, która stałaby się matką dla trójki jego dzieci. Zamierza więc podsunąć mu idealną kandydatkę – swoją córkę Beatriz. Dziewczyna zmuszona szantażem przez ojca, idzie do Sergiosa, by złożyć mu niecodzienną propozycję…

W powieściach dość często pojawia się motyw greckiego milionera… zobaczmy jak ta historia tym razem się potoczy… 


10.  Kimberly Lang, Susanne James – Powrót do Hollywood, Rezydencja pod Londynem 


Data premiery: 28.02.2014
Gatunek: światowe życie
Wydawnictwo: Harlequin

Aktorka Caitlyn Reese i producent filmowy Finn Marshall przed laty byli popularną parą. O ich szaleństwach pisały wszystkie tabloidy. Caitlyn jednak opuściła Finna i wyjechała do Londynu. Po trzech latach wraca do Stanów i przyjmuje rolę w filmie produkowanym przez Finna. Stara się trzymać od niego z daleka, lecz nie jest to łatwe, bo uczucia z przeszłości są wciąż żywe…
Dawni kochankowie Helena i Oskar niespodziewanie spotykają się po dziesięciu latach, by poznać ostatnią wolę zmarłej ciotki Oskara. Ku ich zdumieniu swoją piękną rezydencję pod Londynem ciotka zapisała im obojgu po połowie, choć Helena nie należy do rodziny i jest tylko córką ogrodnika. Teraz będą musieli się zająć wspólnym domem…

Czasem mnie ciągnie do takiego życia… a Was? 

18 komentarzy:

 1. "Kochanek królowej" to powieść dla mnie idealna. Muszę się za nią rozejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Wiedziałam...chyba już troszkę poznałam Twoje literackie upodobania :D

   Usuń
 3. Kilka książek bym z chęcią wybrała dla siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie miałabym nic przeciwko temu, gdyby mi ktoś je podarował :)

   Usuń
 4. A ja chętnie bym przygarnęła "Czerwony rynek".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie będzie to lektura łatwa i przyjemna, ale...warto i ten aspekt życia poznać.

   Usuń
 5. Raczej nic dla mnie, ale to lepiej, bo mam co czytać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja poproszę Wyrachowanie i śmierć :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Kochanek królowej" i "Reguła milczenia" mogłyby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie podoba mi się, że jest tyle fajnych nowości, jestem już spłukana :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkich i tak nie zdołamy zgromadzić :) Na szczęście są jeszcze biblioteki :)

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.