poniedziałek, 3 lutego 2014

#47. Premiery lutego 2014 cz.2Co „baba” powinna i chce przeczytać?


Premiery lutego 2014 cz.2


W lutym wydawnictwa też nie dadzą nam odpocząć od nowości. Z jednej strony to fajne, bo można sobie ustawić plany czytelnicze na dłuższy okres, ale z drugiej… skąd na to wszystko znaleźć czas. A przecież na półce stoi wcale niemało starszych pozycji, które też są warte przeczytania. No cóż… przynajmniej mamy możliwość wyboru, a to przecież powinno cieszyć…. 


Kolejność pozycji wg daty premiery:


1.    Jerzy Niemczuk, Robert Brutter – Ranczo. Powieść        
  Data premiery: 05.02.2014 
  Gatunek: powieść 
  Wydawnictwo:Wydawnictwo Literackie

       

Uwaga! Będzie jeszcze zabawniej niż w serialu! Oto powieść o przygodach mieszkańców Wilkowyj!

Co może wyjść ze zderzenia amerykańskiego optymizmu z mentalnością mieszkańców typowej polskiej wsi? Mnóstwo nieporozumień, salwy śmiechu, a przy odrobinie szczęścia także romantyczne uczucie! Ranczo to zabawna historia Amerykanki Lucy, która zamieszkała w odziedziczonym po babci zrujnowanym dworku i próbuje przystosować się do życia na polskiej wsi, a raczej... dostosowuje wieś do swojej filozofii życiowej.

Powieść Ranczo to niezwykle zabawna, wnikliwa, a zarazem ciepła satyra na współczesną polską wieś i jej mieszkańców. Kultowe dialogi, duża dawka humoru i nowe wątki, które nie pojawiły się w telewizji.

Ranczo to jeden z najpopularniejszych seriali wszech czasów. Miliony widzów śledziły perypetie mieszkańców Wilkowyj. O wielkiej popularności serialu świadczy choćby to, że w marcu 2014 roku odbędzie się premiera 8 serii.


Serial uwielbiam, więc może i książka spełni moje oczekiwania…


2.    Robert W. Greene – Amerykański przekręt 


Data premiery:  05.02.2014
Gatunek: sensacja/kryminał
Wydawnictwo: Znak


Robert W. Greene American Hustle„Nie jestem większym złodziejem niż gość, który zabrał ćwierćdolarówkę zostawioną w budce telefonicznej. On ukradł ćwierć dolara, ja ukradłem parę milionów”. Mel WeinbergZ zasmarkanego dzieciaka biegającego po ulicach Bronxu wyrósł na jednego z największych oszustów Ameryki. U szczytu swojej „kariery” Mel Weinberg obracał milionami dolarów i zatrudniał kilkaset osób, ale, jak chętnie podkreślał, robił to nie dla zysku, ale dla frajdy. To Weinberg pomógł FBI wymyślić i przeprowadzić najgłośniejszą akcję w historii biura: na jej potrzeby udawał przedstawiciela niewyobrażalnie bogatych arabskich szejków, którzy chcieli zainwestować w Stanach Zjednoczonych. Wkrótce „szejkowie” dotarli do urzędników i polityków, którzy ułatwili im zakładanie kasyn, kupowanie nielegalnej broni i handel narkotykami. W wyniku tych operacji dwóch senatorów i pięciu kongresmenów straciło swoje posady. Wkrótce na ekranach kin film twórcy Poradnika pozytywnego myślenia, w rolach głównych: Christian Bale, Bradley Cooper, Jennifer Lawrence, Amy Adams i Robert De Niro.


Lubię dobrą sensację opartą na faktach autentycznych, więc chętnie to przeczytam… 

3.    Scott Spencer – Miłość bez końcaData premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Muza

  

Kultowa opowieść o młodzieńczej miłości, o uczuciu, które staje się wyniszczającą obsesją. Szaleńcza miłość Davida i Jade, pożądanie, budząca się seksualność i wzajemna fascynacja, wybucha z siłą, której sami nie potrafią zrozumieć. Kiedy ojciec Jade przerażony intensywnością uczuć Davida zabrania młodym kontaktów, chłopak wymyśla sposób, jak wrócić do łask jej rodziców: wywoła pożar, z którego wszystkich uratuje. Jednak sytuacja szybko wymyka się spod kontroli i przeradza w koszmar. Davida czeka nieunikniona kara za to, co było dla niego najważniejsze - miłość bez końca do jedynej Jade . Miłość bez końca została przetłumaczona na ponad 20 języków i sprzedana w nakładzie 2 milionów egzemplarzy.


Czyżby miłość bez happy endu? Trzeba przeczytać i się przekonać…4.    Ismail Kadare – Kolacja dla wroga


Data premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Świat Książki


Centralnym motywem książki jest tajemnicze wydarzenie z czasów II wojny światowej w Gjirokastrze, rodzinnym mieście pisarza - brzemienna w skutki kolacja wydana we własnym domu przez albańskiego lekarza, doktora Gurameto, na cześć niemieckiego oficera Fritza von Schwalbe. Mimo długotrwałego śledztwa, tylko częściowo jawnego, prawda o tej kolacji po dzień dzisiejszy nie ujrzała światła dziennego. Co się wtedy wydarzyło? Czyja opowieść była prawdziwa, gospodarzy domu czy zaproszonych gości? I wreszcie, jaka tajemnica została tak starannie ukryta? Kadare przedstawia własną wersję wydarzenia w powieści, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej linijki.


Jak tak trzyma w napięciu, to niech i mnie potrzyma….

5.    Chanon Dulce – Uśpiony głos


 
Data premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Marginesy


Przemilczana historia kobiet – ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Jej bohaterki mogły wreszcie powiedzieć – o koszmarze więzienia, oczekiwaniu na wyrok śmierci, egzekucjach mężów i dzieci. O miłości, na którą zawsze warto czekać.


Lektura wydaje się bardzo interesująca i wstrząsająca, ale o okropnościach też należy czytać…


6.    Emily Bronte – Wichrowe wzgórzaData premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: MG


Arcydzieło. Romans wszechczasów. Jedyna powieść Emily Bronte. Niezwykła historia miłości Heathcliffa i Katarzyny. Rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w Wichrowych Wzgórzach – posiadłości Earnshawów i w Drozdowym Gnieździe – należącym do rodziny Lintonów. Stary Earnshaw, będąc w Liverpoolu, znajduje i przygarnia małego cygańskiego przybłędę – Heathcliffa. Katarzyna, córka Earnshawa, z czasem przywiązuje się bardzo do przygarniętego chłopca. Jednak jej brat, Hindley szczerze go nienawidzi. Kiedy Kataryna poznaje młodego Lintona jest pod jego dużym wrażeniem, godzi się też zostać jego żoną, choć jej serce należy już wtedy do Heathcliffa...


Chyba do przeczytania tej powieści nikogo namawiać nie trzeba – znam ją, ale bardzo chętnie sobie przypomnę i jeszcze raz zniknę dla świata realnego na ładnych parę godzin.
  

7.    Krystyna Mirek – Miłość z jasnego nieba  Data premiery: 05.02.2014
  Gatunek: powieść
  Wydawnictwo: Feeria

  

Czy prawdziwa miłość może zdarzyć się między ludźmi stojącymi po przeciwnych stronach barykady?
Angelika przyjeżdża z Monachium do Krakowa z jednym celem: nakłonić Daniela do podpisania wyjątkowo niekorzystnego dla jego firmy kontraktu. Daniel oczekuje jej przybycia, mając w zanadrzu własną wersję umowy, której nigdy nie zaakceptuje szef Angeliki. Czy tych dwoje zdoła się porozumieć? I czy Daniel – niepoprawny uwodziciel i Angelika –dziewczyna z trudną przeszłością, przekonana, że musi radzić sobie ze wszystkim sama, mają szansę na coś więcej, niż służbowe negocjacje?
Jedno jest pewne - w dzień św. Walentego wiele się może wydarzyć...

Takie sobie romansidełko, akurat na lutowe, mroźne wieczory. Może być całkiem sympatyczne….8.    Magdalena Witkiewicz – Pensjonat marzeńData premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: FiliaBohaterki SZKOŁY ŻON powracają! Po lekcjach w Szkole wiedzą, że ich los zależy przede wszystkim od nich samych. Biorą sprawy w swoje ręce. Podupadły hotel położony w samym sercu kaszubskich lasów zamieniają w PENSJONAT MARZEŃ. Cudowne miejsce, z którym wiąże się smutna, romantyczna historia, musi się stać przytulnym hotelem otoczonym czarodziejskim ogrodem. W przeciwnym razie wszystko przepadnie... Czy mimo tych drobnych i tych całkiem sporych przeszkód dadzą sobie radę? Czy po raz kolejny okaże się, że w kobietach tkwi siła, która pozwala przenosić góry? Magdalena Witkiewicz napisała książkę o każdej z nas i dla każdej z nas. Jest zabawnie, seksownie, nastrojowo i... bardzo kobieco. Matki, żony i kochanki – wielki powrót w świetnym stylu!


„(…)bardzo kobieco” No cóż…lektura dla typowej „baby”.9.    Sławomir Koper – Sławne pary PRL

    

           Data premiery: 05.02.2014

           Gatunek: historia

           Wydawnictwo: Czerwone i Czarne

          

Nowa książka bestsellerowego autora poświęcona elitom PRL. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys, Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski – to tylko niektóre sławne pary, które na przekór szarej, peerelowskiej rzeczywistości żyły kolorowo i intensywnie, czasem nawet zbyt intensywnie. . .


Historia rodem z PRL-u – jestem bardzo ciekawa życia tych tak znanych osobistości… 
10.    P.D. James – Przedsmak śmierci Data premiery: 05.02.2014

Gatunek: sensacja/kryminał

Wydawnictwo: WAB


Stara panna, Emily Whartonn, i dziesięcioletni syn prostytutki, Darren Wilkes, para nietypowych przyjaciół, znajduje zwłoki w zakrystii londyńskiego kościoła. Dwa brutalne morderstwa stanowią kolejną zagadkę dla oryginalnego oficera policji Adama Dalgliesha. Ofiary pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, co bowiem może łączyć byłego premiera i... włóczęgę?


Mam nadzieję, że będzie to klasyczny kryminał, bo prawdę mówiąc tylko takie lubię…


11.    Kate Furnivall – Biała perla. Brylanty w garści pyłu
Data premiery: 05.02.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Świat KsiążkiMalaje, rok 1941. Connie Hadley, żona właściciela plantacji, jest kobietą ciepłą i namiętną, lecz nie bez skazy. Wiedzie życie dostatnie i pozornie szczęśliwe, ukrywa jednak straszną tajemnicę, która może zniszczyć jej małżeństwo. Jej świat rozpada się w gruzy wraz z atakiem Japończyków na Pearl Harbor, gdy japońska armia zajmuje również Malaje. Connie postanawia uciec stamtąd rodzinnym jachtem, "Biała Perłą", wraz z mężem, synem oraz garstką przyjaciół. Za sterem staje tajemniczy Fitzpayne, który jako jedyny zna okoliczne wody i wie, jak dotrzeć na Morze Południowochińskie. Nieustanne zagrożenie rodzi strach, strach zabija dobre maniery i wprowadza podziały między przyjaciółmi, zaś Connie odkrywa, że nawet najniebezpieczniejsza podróż może przynieść poczucie nieznanej dotąd wolności.Bardzo lubię książki, których akcja toczy się w Azji Południowo-Wschodniej w okresie II wojny światowej. Kiedyś się w nich zaczytywałam, więc najwyższy czas do tego wrócić…12.     Kristin Hannah – Na domowym froncieData premiery: 05.02.2014

Gatunek:  obyczajowe

Wydawnictwo: Świat KsiążkiSzczera opowieść o miłości, cierpieniu, heroizmie, honorze i nadziei.Michael i Jolene  Zarkades, małżeństwo z  dwunastoletnim stażem, przechodzi głęboki kryzys. Jednak życie toczy się dalej i nic nie zwalnia małżonków z konieczności radzenia sobie z codziennymi problemami: wychowywaniem dzieci, pracą, płaceniem rachunków.Kiedy Jolene niespodziewanie dostaje rozkaz wyjazdu na teren objęty wojną, Michael, adwokat, musi się zająć ich dwiema córkami.Jolene bardzo przeżywa  rozstanie z rodziną, jednak jako zawodowy żołnierz rozumie pojęcie służby. W listach do domu maluje idylliczny obraz życia na froncie,  oszczędzając rodzinie drastycznych szczegółów. Niestety, wojna zmienia Jolene w sposób, jakiego żadne z nich się nie spodziewało, a Michael, zmagając się z najczarniejszymi lękami, musi stoczyć walkę o ratowanie rodziny.Zaciekawił mnie układ tej pary – ona na wojnie, on w domu. Zwykle bywa odwrotnie…I na zakończenie polecam książkę, która swoją premierę miała w styczniu 2014


Zabójca - Nurowska Maria
Wydawnictwo: Znak

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2014

Liczba stron: 270


Maria Nurowska, pisząc tę powieść, czerpała inspirację z prawdziwych historii, które zdarzyły się na Podhalu. "Zabójca" to historia Joanny Padlewskiej, młodej dziennikarki, w drodze do Zakopanego spotykającej tajemniczego mężczyznę. Zaintrygowana zachowaniem współpasażera kobieta, pod pretekstem pisania reportażu o Polakach, którzy wrócili z Ameryki, postanawia za wszelką cenę poznać historię Adama Madeja. Wkrótce dowiaduje się, że spędził wiele lat w więzieniu San Quentin, które jest jednym z najcięższych więzień w USA. Trafił tam za zabójstwo, ale czy na pewno? Z czasem Joanna zaprzyjaźnia się z Adamem, pomaga mu odbudować dom i stopniowo odkrywa, dlaczego trafił do więzienia i co tam przeżył. Adam powierza jej prowadzone przez lata zapiski więzienne, których lektura pozwala jej poznać prawdę o tym wyjątkowym człowieku. Wkrótce Joanna uświadamia sobie, że to, co czuje do Adama, to nie tylko przyjaźń. Czy będzie potrafiła przekonać go, że ktoś taki jak on jest zdolny do miłości? Niespodziewanie jednak sprawy się komplikują, wydawca Joanny publikuje nieautoryzowany wywiad, a zraniony Adam postanawia zerwać z Joanną wszelkie kontakty. Czy Joannie uda się go odszukać? Czy po tym, co się stało, potrafią jeszcze być razem? Historia miłosna, jakiej jeszcze nie było.

 


20 komentarzy:

 1. Dziś przyszły do mnie "Wichrowe wzgórza" jestem niezmiernie ich ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. interesujące pozycje ale niestety nie w moich klimatach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś dla siebie chyba bym znalazła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety też ...i mój portfel już płacze rzewnymi łzami :D

   Usuń
 4. Ja w lutym czekam na Schmitta :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam "Amerykański przekręt". Zapowiada się ciekawie:) W kręgu moich zainteresowań jest również "Kolacja dla wroga".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na te pozycje też ostrzę swoje pazurki, choć inne też mnie ciągną...oj ciągną :)

   Usuń
 6. Uuu, Amerykański przekręt to zdecydowanie coś dla mnie :D Uwielbiam kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 7. ja nie mam ostatnio czasu na czytanie choć tyle jest fajnych perełek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na brak czasu to chyba wszyscy narzekamy...ja zresztą też...ale zawsze staram się choć parę kartek dziennie przeczytać...

   Usuń
 8. Tym razem nie widzę nic dla siebie, ale może i dobrze, bo mój portfel będzie grubszy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w następnej odsłonie coś znajdziesz...jakieś perełki przeznaczone dla Ciebie :)

   Usuń
 9. serial rancho oglądałam ale książki nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To będziesz miała okazję przeczytać - parę dni temu pojawiła się na rynku :)

   Usuń
 10. Muszę przeczytać Wichrowe wzgórza.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.