piątek, 23 maja 2014

# 119. Premiery maja 2014 cz.2Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery maja 2014 cz.2

Zbliża się dużymi krokami czerwiec – został ostatni tydzień maja, najpiękniejszego miesiąca w roku. Przynajmniej dla mnie. 

W Warszawie szaleństwo – wczoraj ruszyły V Warszawskie Targi Książki (trwają do niedzieli 25.05.) . Na Stadion Narodowy zamieniony w „olbrzymią księgarnię” trudno dojechać. No chyba, że ktoś lubi udawać sardynkę w puszce, to ma takie możliwości w prawie każdym środku komunikacji miejskiej udającym się w tamtym kierunku. Ale nie ma się czemu dziwić – swój udział zapowiedziało ponad 700 wystawców z Polski i 22 innych krajów oraz ponad 690 autorów książek. 

A my zerknijmy, czym jeszcze nasi wydawcy w końcówce maja spróbują nas zaskoczyć. Zainteresowani? To zapraszam…

Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. Tara Sivec – Pokusy i łakocie. Niezbyt grzeczna rzecz o miłości.
  

               Data premiery: 26.05.2014
               Gatunek: obyczajowe
               Wydawnictwo: SeptemLove story z seksem i czekoladą w tle.

Poznajcie Claire. Claire to dwudziestokilkuletnia matka małego człowieka, który urodził się w wyniku (nie)szczęśliwego zbiegu okoliczności. Czteroletni Gavin jest bowiem owocem pierwszej nocy spędzonej przez jego matkę z mężczyzną. Nieznanym mężczyzną, dodajmy… I nie chodzi tu o to, że Claire spędziła z nim noc pod przymusem, anonimowo. Tatuś Gavina nie uciekł od jego mamusi nad ranem, przerażony swoim czynem. Wręcz przeciwnie. Po prostu pewnej upojnej nocy w akademiku dwoje nietrzeźwych młodych ludzi zapałało do siebie niespodziewanym i gwałtownym uczuciem. Claire obudziła się pierwsza i to ona zwiała ze wspólnego łoża w obawie przed konsekwencjami — wiecie, miłość, związek, te sprawy…

W efekcie nasza młoda bohaterka została sama z rosnącym brzuchem. Przerwała wielce obiecujące studia, zatrudniła się w barze jako kelnerka i postanowiła przeistoczyć się w matkę, choć predyspozycji do tego zajęcia nie posiadała żadnych. Claire ma jednak wierną przyjaciółkę Liz z gotowym pomysłem na pewien seksowny biznes i jedno marzenie — własny sklep ze słodkościami. A w tyle głowy kołacze jej mocne postanowienie, by gdzieś, kiedyś odnaleźć swego jednonocnego księcia, który raczył dostarczyć połowę genów małemu Gavinowi…

Może to być sympatyczna powieść na ciepłe dni…

2. Dariusz Zaborek – Czesałam ciepłe królikiData premiery:  26.05.2014
Gatunek: biografia
Wydawnictwo: CzarneRozmowa o fenomenalnym optymizmie. W każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym. O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody. Alicja Gawlikowska-Świerczyńska – lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück – w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej. 

Bardzo dużo publikacji obozowych dotyczy Oświęcimia. O Ravensbruck mówi się i pisze bardzo niewiele…a wypadałoby poznać i tę kartę historii wojennej… 

3. Paulo Coelho - ZdradaData premiery: 26.05.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Drzewo BabelLinda ma 31 lat. Wszyscy uważają, że ma wspaniałe życie. Mieszka w Szwajcarii, w jednym z najbezpieczniejszych państw świata. Ma kochającego męża, urocze i dobrze wychowane dzieci oraz świetną pracę dziennikarki.

Jednak zaczyna buntować się przeciw rutynie i przewidywalności swojego życia. Nie jest w stanie dłużej udawać, że jest szczęśliwa, gdy w rzeczywistości czuje jedynie apatię.

Wszystko zmienia się, kiedy spotyka swojego byłego chłopaka. Jakub jest znanym politykiem, z którym przeprowadza wywiad. Podczas spotkania budzi się w niej dawno zapomniane uczucie - pożądanie.

Wbrew wszystkiemu postanawia zdobyć dawną miłość. Chcąc osiągnąć swój cel, musi sięgnąć dna ludzkich uczuć, by na koniec odnaleźć szczęście.

Kiedyś bardzo lubiłam Coelho, potem jakoś przejadły mi się jego powieści i dałam spokój z literaturą południowoamerykańską. Może warto wrócić? .  

4. Tariq Ali – W cieniu drzewa granatu


Data premiery: 27.05.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: LambookGranada, schyłek panowania władców muzułmańskich w Hiszpanii. Trwająca od kilku wieków harmonijna egzystencja muzułmanów i chrześcijan dobiega właśnie końca. Pasjonująca powieść historyczna ukazująca losy Maurów w czasach hiszpańskiej rekonkwisty. Historia rodziny, która będąc świadkiem upadku własnej epoki musi dokonać najtrudniejszych wyborów. Intrygi, władza, pożądanie i głęboko skrywana rodzinna tajemnica na tle walki religijnej i kulturowej a wszystko osadzone w ujmującej scenerii arabskiej Hiszpanii.

Czasem lubię sięgać do powieści historycznych, a ta wydaje się być bardzo interesująca i urokliwa…

5. Theodor Kroger – Syberia. Moje miejsce na Ziemi                Data premiery: 27.05.2014
               Gatunek: literatura piękna
               Wydawnictwo: Replika
Syberia! To słowo powszechnie wymawia się tylko szeptem. Prawie żaden zesłaniec nigdy stamtąd nie wraca. Ten, któremu się to jednak udało, był już siwy i na zawsze milczący. Nigdy więcej na jego twarzy nie pojawiał się uśmiech. Najczęściej siedział nieruchomo - jeżeli to możliwe to w słońcu - i patrzył zamyślony w dal. Wyglądało to tak, jakby stale na coś czekał...

Kiedy rozpoczyna się I wojna światowa, Theodor Kröger, Niemiec mieszkający w Petersburgu, słyszy wyrok, którego obawiają się wszyscy przeciwnicy Rosji: zesłanie. W ten sposób trafia do Nikitino, wsi w głębi groźnej Syberii, gdzie lato jest krótkie i upalne, a zima mroźna i śmiertelnie niebezpieczna. Dzięki funduszom otrzymanym od ojca udaje mu się uzyskać ograniczoną swobodę ruchów i rozpoczyna walkę o przetrwanie i powrót do domu. Okazuje się jednak, że Syberia ma mu do zaoferowania znacznie więcej, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać: cel, pracę, przyjaźń... a nawet miłość. Jednym słowem - życie.

Opowieść o poszukiwaniu szczęścia i sensu życia tam, gdzie pozornie nie sposób ich odnaleźć.

Urzekła mnie okładka tej książki i jej temat – Syberia i miłość…

6. Douglas Kennedy – Ta chwila  


Data premiery: 28.05.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Świat KsiążkiAutor bestsellerowej powieści ,,Kobieta z Piątej Dzielnicy" tym razem opowiada o miłości, która zaciera granice między przeszłością a teraźniejszością. Rozwiedziony amerykański pisarz Thomas Nesbitt mieszka samotnie w stanie Maine. Pewnego zimowego poranka otrzymuje przesyłkę z Berlina, która burzy jego spokój. Szczególnie imię i nazwisko widniejące na kopercie: Petra Dussmann - kobiety, z którą Thomas miał burzliwy romans dwadzieścia pięć lat wcześniej, w podzielonym murem i żyjącym w cieniu zimnej wojny Berlinie. Mężczyzna będzie musiał zmierzyć się z przeszłością, którą skrywał przed światem, jako że tajemnice Petry Dussmann, uciekinierki z Berlina Wschodniego, mocno naznaczyły i jego los.

,,Kennedy to prawdziwy król zapierających dech w piersiach historii miłosnych" - The Times

Króla trzeba koniecznie poznać, szczególnie, że lubię ciekawe powieści o miłości… 

7.Maureen Lee – Flora i Grace 


Data premiery: 28.05.2014
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Świat Książki
Nowa powieść popularnej angielskiej pisarki, autorki min. powieści ,,Wrześniowe dziewczynki", ,,Wędrówka Marty", ,,Matka Pearl" i ,,Nic nie trwa wiecznie". Przejmująca opowieść o wojnie, macierzyństwie i trudnych wyborach.

Rok 1944. Nastoletnia Flora Knox rozkoszuje się pięknym wiosennym porankiem na stacji kolejowej w Szwajcarii. Niespodziewanie widzi zbliżający się pociąg do przewożenia bydła i słyszy dobiegające z niego błagania i jęki. Gdy przerażona podbiega do z wolna toczącego się przez stację pociągu, jedna z pasażerek wypycha przez szparę między deskami wagonu zawiniątko, rozpaczliwie szepcząc: ,,Zabierz go. Ma na imię Simon". Pociąg odjeżdża, a Flora zostaje na peronie sama z maleńkim chłopcem. Chociaż wszystko wokół niej wygląda tak jak chwilę wcześniej, dla Flory nic już nie będzie takie samo...

Prawdę mówiąc już przy czytaniu tej notki pojawiły się w moich oczach łzy. Muszę tę książkę przeczytać.

8. Mingmei Yip - UwodzicielkiData premiery: 28.05.2014
Gatunek: powieść
Wydawnictwo: Świat KsiążkiNowa powieść autorki bestsellerowej „Pieśni Jedwabnego Szlaku” i „Pawilonu Kwiatu Brzoskwini” o kobietach w dawnych Chinach, rasowych femmes fatales, które potrafiły rzucić mężczyznę na kolana lub doprowadzić go do zguby. 

Camilla, młoda sierota z Szanghaju, zostaje adoptowana i trafia do bogatego domu. Jednak gdy z dziewczynki zamienia się w kobietę, pojmuje, że jej adoptowanie to nie uśmiech losu, ale część intrygi uknutej przez szefa gangu, Starszego Brata Wanga. Camilla szkoli się w śpiewie, tańcu, rzucaniu nożami i akrobatyce – wszystko po to, by przyciągnąć uwagę wroga Wanga, bezwzględnego Mistrza Lunga. Zostawszy jego kochanką, Camilla poznaje dwie intrygujące kobiety: Cień i Tęczę Chang. Obie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i pozycji Camilli. Jednak jeszcze większe niebezpieczeństwo grozi jej ze strony najstarszego syna Mistrza Lunga, Jinyinga, który gardzi ojcem, lecz kocha Camillę. Szansą ucieczki może być tylko eliminacja Lunga, ale za jaką cenę?

Intryga rodem z Chin – kraj, który zawsze mnie fascynował. Ta książka może mnie zachwycić… I tradycyjnie coś do poczytaniaJackie Collins – Bogini zemsty


Gatunek: społeczno-obyczajowe
Wydawnictwo: Albatros
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 496
Najnowszy bestseller Collins z życia amerykańskiej śmietanki biznesowo-filmowo-towarzyskiej przedstawia kobiety i mężczyzn uwikłanych w romanse, seks, zdrady, intrygi rodzinne i zemstę. Lucky Santangelo ma wszystko, o czym marzy większość kobiet. Zjawiskową urodę. Miłość. Majątek. Złotą rękę do interesów. I dwójkę dorosłych dzieci. Max, zbuntowaną osiemnastoletnią córkę, która odziedziczyła po matce wygląd, inteligencję, brak pokory oraz determinację w wyborze własnej drogi życiowej. Starszego od Max syna, Bobby'ego, właściciela kilku popularnych klubów nocnych. Lucky zarządza kompleksem rozrywki w Vegas, The Keys, obejmującym kasyno, hotel i luksusowe apartamenty. Właśnie ten obiekt upatrzył sobie inwestujący w nieruchomości multimilioner Armand Jordan, dziewiąty syn króla Akramszaru  państewka na Bliskim Wschodzie  i amerykańskiej tancerki, naturalizowany Amerykanin. Wychowany w specyficznych warunkach, Jordan nauczył się od ojca pogardy dla kobiet. W jego oczach mają one wypełniać tylko dwie funkcje: zaspokajać potrzeby seksualne mężczyzn i rodzić dzieci. Odrzucenie oferty zakupu The Keys, i to przez kobietę, jest dla niego nie do pomyślenia. Zaślepiony nienawiścią, posunie się bardzo daleko, by osiągnąć swój cel. Lucky musi mieć się stale na baczności. Kłopoty nie omijają także Max i Bobby'ego. Dziewczyna wdaje się w gorący romans z mężem najlepszej przyjaciółki matki, a Bobby popada w konflikt ze swoją dziewczyną, Denver Jones, zastępcą prokuratora okręgowego Los Angeles...
30 komentarzy:

 1. tyle książek a tak mało czasu
  kolodynska.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Obiecałam sobie, że już nie będę dopisywać żadnych nowych pozycji do mojej listy "must read". I odwiedziłam Twojego bloga i zauważyłam kolejne intrygujące lektury........

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne...bo wydawcy nagle przestaną wydawać ciekawe pozycje i dadzą nam grzecznie przeczytać to co nagromadziliśmy i zapisaliśmy :D

   Usuń
 3. Douglas Kennedy – Ta chwila - cudowna okładka!

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytałabym "Flora i Grace", podobnie jak na Tobie sama notka o niej zrobiła już na mnie wrażenie, także książka musi być naprawdę poruszająca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś ją zauważyłam u siebie w bibliotece (niestety zarezerwowaną), wiec mam nadzieję, że ją dorwę w niedalekiej przyszłości :)

   Usuń
 5. Książka Dariusza Zaborka bardzo mnie zainteresowała, ciekawie się zapowiada. Coelho strawić nie mogę, w ogóle omijam szerokim łukiem wszystkie jego książki. Uwodzicielki przeczytam na pewno! Uwielbiam taką tematykę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię Coelho, więc raczej postaram się przeczytać, tym bardziej, że nie muszę kupować, bo widziałam u siebie w bibliotece :)

   Usuń
 6. Wzięłabym "Tę chwilę", "Florę i Grace" oraz "Uwodzicielki" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie bym się wybrała na targi, ale niestety w tym roku nie ma szans...
  Za to tytuły ciekawe, szczególnie "Flora i Grace", "Czesałam ciepłe króliki", "Syberia. Moje miejsce na ziemi"...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam na targach - no cóż...daleko nie miałam :). Jakieś 20-25 min jazdy (gorzej z parkowaniem)

   Usuń
 8. Zdecydowanie "Ta chwila", to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno skuszę się na "Syberia. Moje miejsce na Ziemi" i może na "Zdrada" - lubię książki Paulo Coelho :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam na jakąś recenzje Coelho - bo książkę już w bibliotece wypatrzyłam :)

   Usuń
 10. Mnie zdecydowanie nęci Bogini zemsty i to na nią będę ostrzyć swoje pazurki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dawno nie czytałam nic Jackie Collins i chętnie też bym poznała jej nową powieść :)

   Usuń
 11. Coelho poproszę! Ale tu się pozmieniało. Cudnie xx.

  OdpowiedzUsuń
 12. 2 i 7 muszę mieć koniecznie a 5 jest w drodze :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawi mnie zwłaszcza Zaborek i Ali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie ciekawią wszystkie, tylko skąd brać na to czas...

   Usuń
 14. Nowość od Jackie Collins? Muszę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam "Syberię. Moje miejsce na Ziemi" - trudna, ale prawdziwa książka. Na pewno warta uwagi. Mogę śmiało polecić.
  Sama zaś z pozostałych propozycji skusiłabym się na "Tę chwilę"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa "Syberii...", a "Ta chwila" też mnie kusi...

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.