środa, 5 marca 2014

# 76. Premiery marca 2014 cz.2Co „baba” powinna i chce przeczytać?

Premiery marca 2014 cz.2

Kolejna porcja zapowiedzi wydawnictw przewidzianych na marzec 2014. Jak tam Wasze portfele? Poprzednie miesiące dały Wam się we znaki? Muszę przyznać, że staram się omijać wszelkie księgarnie szerokim łukiem i choć nie zawsze mi się to udaje, to jednak widać drobny postęp. Zobaczmy, co dalej i czy w kolejnych nowościach nie znajdzie się książka, która wymusi na mnie wizytę w księgarni, a wtedy wszystkie postanowienia pójdą sobie w las. 

 Kolejność pozycji wg daty premiery:

1. John Boyne – Spóźnione wyznania

    
        

           Data premiery: 06.03.2014

           Gatunek: literatura piękna

           Wydawnictwo: Znak

     

Autor wielkiego bestselera „Chłopiec w pasiastej piżamie” powraca z nową, poruszającą opowieścią. Historia ryzykownego uczucia, które przydarza się w najmniej odpowiednim momencie i naznacza na zawsze życie kilku osób.
Jest rok 1919, Europa jeszcze długo nie otrząśnie się po koszmarze I wojny światowej. Dwudziestojednoletni Tristan Sadler wsiada do pociągu do Norwich, by dostarczyć paczkę listów siostrze niejakiego Willa Bancrofta, żołnierza, u boku którego walczył we Francji. Poza korespondencją przyjaciela, straconego na froncie za niesubordynację, wiezie ze sobą także mroczny sekret, który nie daje spokoju jego sumieniu. Pełen obaw odwiedza rodzinne miasto towarzysza broni.
Spotkanie z panną Bancroft w zaciszu małej restauracji będzie dla Tristana szansą na wyjawienie tajemnicy, która ciąży na jego duszy od zakończenia wojny.

Czytaliście „Chłopca w pasiastej piżamie”? Ja tak i powiem, że rzadko która powieść wywarła na mnie takie wrażenie. Ciekawa jestem kolejnej powieści jej autora i wydaje mi się, że mnie nie zawiedzie..

2. Sarah Jio – Marcowe fiołki
Data premiery:  06.03.2014

Gatunek: literatura piękna

Wydawnictwo: Między słowami


Najlepsza książka roku według Library’s Journal
Dziesięć lat temu Emily miała wszystko. Dziś jej kariera leży w gruzach, a ukochany mąż zabiera z ich mieszkania ostatni karton i odchodzi do innej kobiety. Załamana Emily wyjeżdża na wyspę, na której jako dziecko spędzała beztroskie wakacje. Tu będzie mogła odpocząć, wyleczyć rany.
Ale wymarzony spokój nie trwa długo. Kim jest Jack, tajemniczy artysta, od którego ciotka każe jej się trzymać z daleka? I czemu historia z odnalezionego pamiętnika tak bardzo przypomina Emily jej własne życie

Jeśli coś jest najlepszego, to warto to poznać. A poza tym, ta okładka coś w sobie ma… 

3. Antonia Michaelis – Dopóki śpiewa słowik


 

Data premiery: 07.03.2014
 
Gatunek: horror/thriller

Wydawnictwo: DreamsJari ma osiemnaście lat i w porównaniu z najlepszym przyjacielem, Mattim, jest nieporadny w kontaktach z dziewczętami. Nic dziwnego. Żył dotąd w uporządkowanym świecie stałych norm i krochmalonych koszul – brakuje mu doświadczenia. To wszystko zmienia się, gdy spotyka Jaschę. Ta wywierająca niezwykłe wrażenie dziewczyna prowadzi go ze sobą do domu w samym środku leśnej pustelni. Tam Jari odkrywa świat piękna, finezyjnych ornamentów i zmysłowego upojenia. Ale wkrótce okazuje się, że Jascha skrywa pewną tajemnicę. I że za pięknymi złudzeniami kryje się porażająca prawda. Dom na odludziu. Błądzący wędrownik. Las, skrywający zbyt wiele grobów. I niebezpieczeństwo, które wychodzi poza granice wyobrażeń...

W zasadzie nie czytam horrorów. Ale postanowiłam sobie, że w tym roku troszkę poznam ten gatunek literacki, bo może uprzedziłam się do niego niepotrzebnie. A w tej książce urzekła mnie również okładka…. 

4. Laura Moriarty - PrzyzwoitkaData premiery: 07.03.2014

Gatunek: obyczajowe

Wydawnictwo: Bukowy LasInspirowana życiem gwiazdy filmu niemego Louise Brooks opowieść o dwóch diametralnie różnych kobietach oraz o nowojorskim lecie, które je odmieniło

W 1922 r., jeszcze zanim stała się sławną aktorką filmową oraz ikoną swojego pokolenia, piętnastoletnia Louise Brooks wyjeżdża latem z Wichita w stanie Kansas do Nowego Jorku, by pobierać naukę w awangardowej szkole tańca Denishawn. Ku jej wielkiemu niezadowoleniu towarzyszy jej trzydziestosześcioletnia przyzwoitka. Cora Carlisle nie jest ani matką, ani przyjaciółką, a po prostu szacowną sąsiadką, którą rodzice Louise wynajmują przez wzgląd na przyzwoitość.
Tradycyjna i zacna Cora, która udaje się w tę podróż także z powodów prywatnych, nie zdaje sobie sprawy, na co się zdecydowała. Louise, olśniewająco piękna już w tak młodym wieku i paradująca w słynnej krótkiej fryzurze, znana jest z arogancji, nierespektowania konwenansów oraz z żywej inteligencji. Zanim pociąg zatrzyma się na nowojorskim dworcu Grand Central, Cora nabiera obaw, że pilnowanie Louise będzie co najmniej wyczerpujące, a w najgorszym wypadku wręcz niemożliwe. Ostatecznie jednak te wspólnie spędzone z młodziutką dziewczyną tygodnie okażą się najważniejszym czasem w jej życiu...

Ciekawa fabuła tej powieści obyczajowej i historia gwiazdy filmowej to dwa aspekty, na które zwróciłam uwagę…

5. Nora Roberts – Siły ciemności           Data premiery: 11.03.2014

           Gatunek: romans

           Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

      

Iona Sheehan dorastała w obojętnej rodzinie i od zawsze pragnęło bliskości i akceptacji. Dopiero od babci ze strony matki dowiaduje się, gdzie znaleźć jedno i drugie – w kraju bujnych lasów, głębokich jezior i wiekowych legend. W Irlandii. A dokładnie w Hrabstwie Mayo, gdzie w ludziach od pokoleń płynie krew i magia jej przodków – i gdzie czeka jej przeznaczenie. Iona przyjeżdża do Irlandii wyposażona jedynie we wskazówki babci i niewyczerpany optymizm. Niedaleko luksusowego zamku, w którym spędza pierwszy tydzień, odnajduje kuzynostwo, Brannę i Connora O’Dwyer, którzy – wszak rodzina to rodzina – zapraszają ją do swojego domu i życia. Iona dostaje pracę w lokalnej stadninie i poznaje jej właściciela, Boyle’a McGratha. Kowboj, pirat, dziki jeździec – jest on uosobieniem jej wszystkich najskrytszych fantazji. Iona zaczyna rozumieć, że właśnie tutaj może zbudować swój dom i żyć tak, jak chce – i bez pamięci zakochuje się w Boyle’u. Jednak w rzeczywistości nic nie jest takie, jak się wydaje. Pradawne zło od stuleci wije się wokół drzewa genealogicznego Iony i ktoś wreszcie musi położyć mu kres. Rodzina i przyjaciele ramię w ramię staną do walki, aby obietnica nadziei i miłości nie umarła…

Opis przypomina mi „Irlandzką trylogię”, którą bardzo lubię. A poza tym nazwisko autorki wystarczy za wszelkie rekomendacje…

6. Asl E.Perker - Suflet  
Data premiery: 12.03.2014

Gatunek: literatura piękna

Wydawnictwo: Sonia DragaPrzepis na miłość, przepis na szczęście, przepis na siebie
Troje rozdartych bohaterów, trzy wielkie miasta oddalone od siebie o tysiące kilometrów, trzy ludzkie losy, trzy różne, a jednak podobne sposoby radzenia sobie z nieoczekiwaną i nad wyraz bolesną stratą. Łączy ich zamiłowanie do jedzenia i wiara w leczniczą moc kuchennej alchemii.
Nowy Jork. Lilia, niegdyś spontaniczna artystka, od dawna przykładna żona i matka, która nauczyła się skutecznie tłumić swoje potrzeby, staje przed nowym wyzwaniem: opieką nad niekochanym mężem, który po przebytym wylewie utracił sprawność i z milczącego współlokatora zmienił się w kipiącego goryczą pacjenta.
Paryż. Marc, bujający w obłokach właściciel galerii z komiksami, przeżywa głęboki wstrząs po śmierci najdroższej żony i z mozołem próbuje na nowo odbudować swą tożsamość oraz nawiązać zgoła nowe relacje ze światem zewnętrznym.
Stambuł. Życie Ferdy, towarzyskiej i pełnej wigoru pani domu, wywraca się do góry nogami, gdy wskutek fatalnego wypadku pod jej dachem pojawia się ekscentryczna i pogrążona w stanie odwiecznej hipochondrii matka, od której przez całe życie starała się uciec..

Smakowity tytuł nie był powodem, dla którego coś mnie do tej książki przyciągnęło. Jestem bardzo ciekawa tych historii i samej konstrukcji tej książki oraz powiązania losów tej trójki bohaterów. Mam nadzieję, że nie są to po prostu trzy opowiadania… 

7. Brad Thor – Za ciosem 
             

                Data premiery: 12.03.2014


                Gatunek: kryminał/sensacja/thriller

                Wydawnictwo: Sonia Draga

      

Po latach spokoju, kiedy na amerykańskiej ziemi nie doszło do żadnego zamachu terrorystycznego, pewne ugrupowanie wybiera weekend 4 lipca, by uderzyć z całą mocą. Na skutek perfekcyjnie przeprowadzonego ataku wszystkie mosty i tunele łączące Manhattan z resztą świata zostają zniszczone w chwili, gdy tysiące ludzi wybiera się na świąteczny wypoczynek. Podczas gdy władze koncentrują się na akcji ratunkowej, oddział doskonale wyszkolonych cudzoziemskich najemników metodycznie przedziera się przez miasto, zmierzając do obranego celu, jakim jest odnalezienie jednego ze swoich - człowieka tak potężnego, że Ameryka zrobi wszystko, aby go ukryć.
Scot Harvath, były komandos Navy SEAL działający jako tajny agent do walki z terroryzmem, jest teraz jedyną nadzieją swojego kraju. Przedzierając się przez płonące ulice Manhattanu, musi przeprowadzić własną operację i zlokalizować osobnika, którego istnienie rząd Stanów Zjednoczonych pragnie zachować w tajemnicy.
,,Porywająca, przerażająca, perfekcyjna". Midwest Book Review...

To może być coś naprawdę ciekawego. Temat świetny. Ciekawe, jak będzie z jego realizacją…

8. Francois Forestier – Marylin i JFK


         
Data premiery: 12.03.2014

Gatunek: biografie/wspomnienia/listy

Wydawnictwo: Sonia DragaHistoria wydaje się znana. A jednak nigdy nie została w całości opowiedziana. Związek najbardziej pożądanej gwiazdy Hollywood i najbardziej charyzmatycznego prezydenta Stanów Zjednoczonych trwał dziesięć lat, nim przekształcił się w love story pod ścisłym nadzorem. Nagrywani przez mafię, podsłuchiwani przez KGB, śledzeni przez CIA - kochankowie nigdy nie byli sami.
Przewija się tu wszystko: szantaż, manipulacja, sfałszowane wybory, brudne pieniądze. Marilyn Monroe, na skraju szaleństwa, i JFK, na granicy skandalu. Romans, a może nawet miłość? Lecz w czasie, gdy Prezydent słucha, jak Marilyn  śpiewa ,,Happy Birthday", szaleje tajna wojna, która przyniesie sporo ofiar.
Doskonale udokumentowana i świetnie napisana opowieść ukazująca oryginalny i obłąkany portret odrażającej Ameryki, gdzie wielkie polityczne marionetki, gangsterzy i miliarderzy prowadzą ze sobą bezlitosną walkę. 
Nigdy nie są sami.
Mikrofony w materacach, otwory w ścianach, lunety na horyzoncie.
Domy mają oczy, ściany uszy.
Historia uczucia, jakie połączyło hollywoodzką gwiazdę i prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz opowieść o jego tragicznych konsekwencjach.
Historia, którą niby wszyscy znają, ale wciąż na nowo poznają jej faktyczny przebieg.
Przewinęła się przez niezliczone książki, powieści, opowiadania, filmy fabularne i dokumentalne, a jednak nigdy nie poświęcono jej miejsca w literaturze
Do dziś...
,,François Forestier pozbawia swych czytelników resztek złudzeń, jakie mieli na temat relacji Marilyn Monroe i Johna Fitzgeralda Kennedy'ego".
Le Télégramme...

Chyba najciekawszy romans amerykański. Chciałabym poznać jego szczegóły. A Wy? 

9. Joanna Opiat-Bojarska – Słodkich snów, Anno           
                    Data premiery: 12.03.2014

                    Gatunek: literatura piękna

                    Wydawnictwo: Filia

       


Anna Rogozińska jest trzydziestoparoletnią, atrakcyjną i bardzo ambitną dziennikarką TV. Kiedy wpada na trop afery lekarskiej, robi wszystko, aby odkryć prawdę. Nawet kosztem prywatnego życia. Annie pomaga Łukasz, dawny kolega ze studiów z tajemniczym tatuażem na przedramieniu. To nie jedyny mężczyzna w jej życiu. Dziennikarka dostaje pierwszy list od mordercy, nie ma czasu na pomyłki. Zabójca czai się w pobliżu, obserwuje nieświadomą dziewczynę i zadaje zagadki. Kim jest Bezdenny Kapelusznik? Jaki związek z zabójstwami ma największa katastrofa kolejowa PRL? W końcu Anna musi podjąć decyzję, być może najważniejszą w życiu. Czy wybór dziewczyny okaże się słuszny? Czy spowiedź mordercy stanie się przepustką do kariery, czy też przeciwnie, położy się długim cieniem na losach Anny? „Słodkich snów, Anno” to dynamiczna opowieść o kobiecie, która dąży do celu za wszelką cenę. Opowieść o szukaniu sensu w życiu i o tym, że czasem trzeba coś stracić, aby ten sens wreszcie odnaleźć. Pierwszy tom obyczajowo-kryminalnej serii z dziennikarką śledczą Anną Rogozińską..…

Brzmi interesująco… Polski kryminał może wart uwagi…  

10.  Natasza Socha - Macocha 


Data premiery: 12.03.2014

Gatunek: powieść

Wydawnictwo: Filia.


Przezabawna i ciepła opowieść o tym jak trudno pokochać obce dziecko. Szczególnie jeśli ono jest dorastającą panną, ma pryszcze i dość szczególny światopogląd... Roma wzięła ślub z fajnym facetem. Mogli żyć długo i szczęśliwie gdyby nie to, że pewnego dnia w drzwiach ICH mieszkania stanęła JEGO córka. . . Roma dobiega trzydziestki, kocha i jest kochana przez swojego męża - weterynarza Bruna. Sielanka zostaje brutalnie przerwana przez wtargnięcie w ich spokojne życie czternastoletniej Kasi, córki Bruna z pierwszego małżeństwa. Niezależna, czasami lekkomyślna i zupełnie do tego nieprzygotowana Roma zostaje z dnia na dzień macochą krnąbrnej i bezczelnej dziewczyny o niewyparzonym języku. Czy uda im się do siebie zbliżyć? Czy dwie tak silne osobowości potrafią żyć pod jednym dachem? Jak zachowa się w środku tego huraganu Bruno? Dowcipna i wzruszająca powieść o nietypowej rodzinie w nietypowej sytuacji..…

Lubię takie historie z życia wzięte…Może być całkiem ciekawe…8 komentarzy:

 1. Marzec obdarza nas ciekawymi premierami. Na pewno znajdę wśród nich coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jeszcze nie wszytko :)...kolejne premiery nastąpią :)

   Usuń
 2. Witaj!
  Chciałabym serdecznie zaprosić do udziału w moim autorskim czytelniczym wyzwaniu pt. KLUCZNIK.
  W skrócie - polega ono na czytaniu książek posiadających zaproponowane comiesięczne kluczniki, czyli hasła-klucze.
  Szczegóły tutaj: http://recenzjeami.blogspot.com/2014/03/wyzwanie-czytelnicze-klucznik.html
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzooo ciekawa "Dopóki..." :)
  To mój klimat (mam nadzieję) :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuły wydają się bardzo ciekawe, ja w marcu czekam na Wierna by Veronica Roth
  Podoba mi sie jak piszesz!
  Zapraszam do mnie http://artofreadingbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.