niedziela, 6 kwietnia 2014

# 97. Wydawnictwo Dobra Literatura



Wydawnictwo Dobra Literatura


  
Jak już Wam wspomniałam parę dni temu udało mi się nawiązać współpracę z kolejnym wydawnictwem, a mianowicie z Wydawnictwem Dobra Literatura.
Dziś chciałabym Wam nieco przybliżyć tę firmę.

Wydawnictwo Dobra Literatura powstało z połączenia pasji literackiej, wiernego umiłowania książek i potrzeby odkrywania rzeczy ważnych. Działa na rynku od 2010 roku.

Proponuje mocną, wyrazistą prozę opartą na faktach, ważne tematy przełamujące tabu, reportaże, publicystykę popularnonaukową,  literaturę piękną, która urzeka dojrzałością językową,  książki wywołujące burzę emocji, często popychające do działania, czasem wyciszające, ale zawsze dające do myślenia.

Wydawnictwo ma już na koncie kilka wydawniczych sukcesów: pozycja holenderskiego pisarza Philipa Huffa „Dni trawy” otrzymała nagrodę internautów „Najlepsza książka na wiosnę 2011” w konkursie organizowanym cyklicznie przez wortal literacki Granice.pl. Jury tego wortalu dostrzegło także wartość literacką „Solo” Soni Raduńskiej, która była nominowana w kategorii proza polska do nagrody „Najlepsza książka na wiosnę 2012”; a „Przewrotność dobra” Jolanty Kwiatkowskiej otrzymała nagrodę internautów w tej samej kategorii „Najlepsza Książka na jesień 2012” i "Najlepsza książka roku 2012!". Powieść Jolanty Kwiatkowskiej została nagrodzona także podczas Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i pazur" - Najbardziej kontrowersyjna powieść roku 2012! 

Pozycja „Klub filmowy” kanadyjskiego autora Davida Gilmoura znalazła się w rankingu Wirtualnej Polski – 100 najważniejszych książek opublikowanych w 2011 roku.

Udało się również stworzyć kilka charakterystycznych serii, takich jak „Bliżej siebie” (prawdziwe historie), „Lektury reportera” (reportaże), „Z Wykrzyknikiem!” (mocna proza) oraz „Kontrasty i kontrowersje” (książki popularnonaukowe). Źródło



A oto pozycje wydane przez Dobrą Literaturę w ciągu ostatnich miesięcy:

1. Grzegorz Kozera -  Berlin, późne lato





Wydawnictwo: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-935437-6-2
Data premiery: 19.03.2013
Liczba stron: 208
Okładka: miękka
Książka dostępna również w wersji: eBook




Berlin, późne lato to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Opowieść o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach, poświęceniu, zaufaniu i bezsilności jednostki wobec totalitaryzmu.

Berlin, sierpień 1943 rok. Otto Peters, 45-letni wdowiec, którego syn zginął na froncie wschodnim, stara się wieść spokojne życie. Niegdyś był pisarzem, ale gdy naziści doszli do władzy, zamilkł. Pracuje w księgarni, mieszka samotnie, chce jedynie dotrwać do końca wojny. Jednak Trzecia Rzesza o nim nie zapomniała – otrzymuje propozycję pracy nad scenariuszem filmu, który ma służyć hitlerowskiej propagandzie. Wkrótce potem w jego życiu pojawia się Polka, poszukiwana przez gestapo uciekinierka z obozu koncentracyjnego. Peters, wbrew rozsądkowi, decyduje się pomóc Halinie…

Dostojna książka o mało dostojnym świecie, w którym nawet piękno kończącego się lata nie zatrze szarych konturów bolesnej rzeczywistości. W tym świecie bowiem nie tylko lato się kończy.
Jarosław Czechowicz, recenzent „Krytycznym okiem” Źródło



2. Mikołaj Milcke – Chyba strzelę focha!




Wydawnictwo: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-935437-8-6
Data premiery: 08.05.2013
Liczba stron: 432
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Książka dostępna również w wersji: eBook



Kontynuacja głośnego debiutu Mikołaja Milcke „Gej w wielkim mieście”.

Podobnie jak część pierwsza, tak i druga nasycona jest olbrzymią dawką humoru, który zmiękcza poruszane w niej trudne tematy. I chociaż każdą z części można przeczytać niezależnie, to jednak warto sięgnąć po obie.

Bohater, student drugiego roku dziennikarstwa, nie jest już zagubiony w warszawskich realiach. A przynajmniej tak mu się wydaje… Zna swoją wartość i własne oczekiwania. Znalazł też miłość. Wielką, spontaniczną, ale zarazem dojrzałą. I gdy wydaje się, że nic nie może zmącić tej idylli, pojawia się Marta, matka jego partnera, która za cel obrała sobie doprowadzenie do rozpadu związku syna. Na domiar złego budzą się demony przeszłości. Negatywnie nastawiony do orientacji syna ojciec odmawia finansowania jego studiów. Główny bohater znów stoi na rozdrożu. Nie wytrzymuje, ma dość swojej orientacji, chce być „normalny” i zapisuje się na terapię leczenia z homoseksualizmu. Czy uda mu się wygrać z naturą? Czy homoseksualizm rzeczywiście można leczyć jak chorobę?

Wiele dzieje się też w życiu pozostałych bohaterów. Rozpaczliwie – często na oślep – szukają miłości, biorą śluby, rodzą im się dzieci. Z beztroskiej młodzieży stają się powoli dorosłymi, w pełni ukształtowanymi ludźmi.

Rośnie w narodzie oczekiwanie na prozę, która jest blisko współczesnych realiów. Taki portret młodych, z ich oczekiwaniami i ambicjami. I, proszę bardzo, mamy zbiorowego ,,focha". Mamy również całą masę większych i mniejszych problemów geja w wielkim mieście znanego nam z wcześniejszej powieści. Wszystko to napisane konkretnie, wartko i zabawnie. Heterycy popodglądają w książce różne smaczki, heteryczki poczytają sobie o ładnie ubranych, pachnących i kompletnie nimi niezainteresowanych chłopcach, a cała masa różnopłciowych odnajdzie, być może, samych siebie.
Sylwia Chutnik Źródło



3. Grzegorz Kozera – Co się zdarzyło w hotelu Gold



               Wydawnictwo: Dobra Literatura
               ISBN: 978-83-64184-08-6
               Data premiery: 19.03.2014
               Liczba stron: 256
               Okładka: miękka
               Książka dostępna również w wersji: eBook


„Co się zdarzyło w hotelu Gold” to współczesny kryminał z historią miłosną w tle albo – jeśli ktoś woli – opowieść o miłości z wątkiem kryminalnym.  A wszystko podszyte lekką ironią.

Bohater powieści, historyk Antoni Topola,  wydaje się tak samo niepozorny jak jego imię i nazwisko. Przekroczył czterdziestkę, jest w trakcie rozwodu, ma kłopoty ze zrobieniem habilitacji. Nawet romans z profesor Szymulą to raczej jedynie spełnianie erotycznych zachcianek kobiety. Wyjazd na kongres naukowy do Wiednia w zastępstwie swojego mentora też nie jest szczytem marzeń Antoniego. Nie wie on jednak, że wydarzenia, jakie rozegrają się w tytułowym hotelu Gold, każą mu spojrzeć na siebie inaczej i odmienią jego życie. Źródło



4. Katarzyna Michalik-Jaworska – Pomyślę o tym jutro


 
Wydawnictwo: Dobra Literatura
ISBN: 978-83-64184-09-3
Data premiery: 26.03.2014
Liczba stron: 224
Okładka: miękka
Książka dostępna również w wersji: eBook



„Teraz budując, zacznij od dymu z komina…”

Najtrudniejsze przypadki ciężko chorych dzieci wpisują się w codzienność Marty, trzydziestoletniej pielęgniarki na oddziale kardiologii, burząc to, w co wierzyła, i odbierając jej poczucie równowagi. Miłość, przyjaźń, małżeństwo – te słowa nabierają dla Marty nowego znaczenia. Osoby, które spotka, będą dla niej swoistym drogowskazem i inspiracją do podjęcia zaskakujących decyzji.

Wstaję i powoli ruszam schodami na oddział. Wszystko jest jak zawsze. Świat się nie zatrzymał. Nikt nawet nie przejął się tym, co przed chwilą zaszło. Kolejny dzień pracy. Jak każdy od dziesięciu lat. Zaraz za portierką skręcam w pierwsze drzwi na prawo. Nie mam siły pokazać się którejś z dziewczyn. Nie chcę zobaczyć w ich oczach, że to nie ma znaczenia, że nie wolno dać się ponieść emocjom. Nasze motto. Inaczej nie mogłabym tu pracować. Co zatem zdarzyło się dziś? Czy to jest ten osławiony kryzys, przed którym ostrzega nas starszy personel? Uporządkuj myśli – przywołuję siebie.  – Jesteś Scarlett O’Hara. Pomyślisz o tym jutro  – oddech, odwrót i uśmiech numer trzy do małego pacjenta. 

Znajomość kobiecej psychiki i umiejętność tworzenia intrygującej fabuły, budowanej z codziennych drobiazgów, czyni z tej powieści rodzaj gabinetu terapeuty, w którym autorka zajmuje się odbudową złamanych serc. Toteż czyta się tę książkę niczym wartką  powieść detektywistyczną, z tą różnicą, że nie chodzi o to, kto zabił, a kto ocalał.
Tomasz Miłkowski, krytyk, publicysta i dziennikarz

To się czyta! Mimo trudnych tematów, które porusza autorka. Dobrze skonstruowana fabuła trzyma w napięciu, a historia „wzięta z życia” wykracza poza banał.
Justyna Hofman - Wiśniewska, dziennikarka, publicysta, krytyk teatralny

Barwny język, zaskakujące zwroty akcji, umiejętność budowania nastroju, operowania kolorem, postaci aż za prawdziwe, czasem irytujące naiwnością, czasem rozbrajające gestem, czasem dające cień szansy na uśmiech, czasem porażające bezradnością, czasem walczące wbrew rozsądkowi...Poczytajcie, polecam....
Dobrochna Kędzierska, dziennikarka i publicystka Źródło



Ciekawa jestem, czy czytaliście jakąkolwiek z tych pozycji i jakie jest Wasze o nich zdanie.

W najbliższym czasie będziecie mogli poczytać o moich odczuciach i wrażeniach  z lektury „Pomyślę o tym jutro” – Zapraszam serdecznie!!!




10 komentarzy:

  1. Gratulacje kolejnej współpracy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Całkiem ciekawe książki oferuje to wydawnictwo :) I jaka przepiękna okładka "Pomyślę o tym jutro"!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe i bardzo ładnie wydane - bardzo lubię takie "satynowo-aksamitne" okładki :)

      Usuń
  3. Wiem, że zazdrość to bardzo brzydka sprawa, ale szczerze przyznaję, że zazdroszczę współpracy z tym wydawnictwem! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Gratuluję współpracy i muszę przyznać, że wcześniej nie słyszałam o tym wydawnictwie. Książki zapowiadają się bardzo ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Gratuluję współpracy :). Wydawnictwo brzmi dobrze, choć wybrane przez Ciebie do tego postu propozycje nieco nie w moim stylu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie już jakiś czas temu zauważyłam, że obyczajówki to nie Twoja bajka :)

      Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.