piątek, 18 kwietnia 2014

# 101. Wydawnictwo PROMICAle ten kwiecień jest dla mnie szczęśliwy. Dziś dostałam kolejną książkę do recenzji (jaką? – na razie nie zdradzę, ale poznacie ją w najbliższym stosiku) z wydawnictwa, z którym właśnie nawiązałam współpracę. Chodzi tu o Wydawnictwo PROMIC. I o nim dzisiaj słów kilka.

PROMIC jest wydawnictwem katolickim i funkcjonuje na naszym rynku wydawniczym od ponad 25 lat. Proponuje publikacje związane z kultem Miłosierdzia Bożego, opowieści o świętych, klasykę literatury religijnej, ale również wartościową beletrystykę. W ofercie Wydawnictwa znajdziemy również pięknie ilustrowane książeczki dla dzieci oraz szeroki wybór modlitewników. 

Właścicielem Wydawnictwa PROMIC jest Zgromadzenie Księży Marianów, najstarszy polski zakon męski, założony w 1673 roku przez bł.ojca Stanisława Papczyńskiego.

Książki wydawane przez PROMIC zgrupowane zostały w następujących seriach wydawniczych:
  "Bogosłowije" - seria prezentująca prace z zakresu teologii chrześcijańskiego Wschodu.
  "Contra mundum" - "przeciwko światu" - seria książek polemizujących z poglądami Dawkinsa i jemu podobnych myślicieli, spychających Boga na margines życia współczesnego człowieka
    "Corpus delicti" - powieści sensacyjne
    "Ichtis" - powrót do źródeł wiary
    "Krople rosy" - książki budzące uśmiech na twarzach ludzi
    "Losy" - literatura faktu;
    "Okna" - literatura obyczajowa
    "Signa fidei" - pogłębiona refleksja teologiczna

Dziś publikacje z serii „Losy”, bowiem właśnie wśród nich znajduje się przysłany do mnie egzemplarz recenzencki.

1. Michael Seed i Noel Botham – Dziecko niczyje
Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-249-0
Liczba stron: 288
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Przekład: Andrzej Appel
Ojciec Michael Seed, a właściwie Steven Wayne Godwin, z dzieciństwa pamięta tylko przemoc, molestowanie seksualne, samobójstwo przybranej matki i znęcanie się nad nim w szkole. A jednak kiedy podczas zabawy z kolegami wpadł do przerębla i nękany myślami samobójczymi czuł pokusę, by przestać walczyć o życie, które tak straszliwie go doświadczało, nie poddał się. Historię tego człowieka zna dziś cała Wielka Brytania, bo 53-letni franciszkanin jest jedną z najsłynniejszych postaci Kościoła katolickiego na Wyspach, przyjacielem koronowanych głów i spowiednikiem Tony'ego Blaira. Zresztą, to on bezpośrednio przyczynił się do przejścia premiera na katolicyzm. O swoim dzieciństwie milczał bez mała pięćdziesiąt lat. W końcu postanowił to milczenie przerwać - "dla innych - jak mówi - żeby przestali się bać".

Niezwykłe koleje losu maltretowanego dziecka, które po latach wyrosło na sławnego spowiednika. Ta historia wydaje się wręcz nieprawdziwa. /The Daily Telegraph

Oto życie o wiele bardziej zdumiewające niż losy bohaterów bestsellerowych powieści. / Jeffrey Archer  Źródło


2. Yves Beriault – Etty Hillesum. Świadek Boga w otchłani  zła
Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-280-3
Liczba stron: 192
Okładka: twarda
Przekład: Aleksandra Frej
Kanadyjski dominikanin napisał przejmującą duchową biografię holenderskiej Żydówki, która w wieku niespełna trzydziestu lat zginęła w Oświęcimiu 30 listopada 1943 roku, do końca swoich dni niosąc otuchę innym. Naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję, aby poznać historię osoby, która mimo okrutnej rzeczywistości miała odwagę swoją postawą dać świadectwo dobroci i niegasnącej nadziei. Jej biografię czyta się jednym tchem, jest autentyczna i przekonująca.
Etty nie praktykowała ani judaizmu, ani też nie przyjęła chrześcijaństwa. Jej wspomnienia są jakby nieśmiałym pomostem pomiędzy dwiema religiami a jednocześnie świadectwem niesamowitej głębi obcowania z Bogiem. Mistycyzm Etty nie był jednak oderwany od rzeczywistości i to rzeczywistości najbardziej okrutnej, jakiej przyszło doświadczyć ludziom XX wieku. Młoda dziewczyna z własnego wyboru zatrudniła się w obozie w Westerbork, skąd wysyłano transporty holenderskich Żydów do Oświęcimia. Mówiła, że musi zająć się kobietami i dziećmi, przygotować je, dodawać im otuchy, zaopiekować się nimi. Nie miała wątpliwości, że podzieli ich los, jednak chciała być świadkiem godności ludzkiego życia, przebaczenia i wiary w to, że swoje człowieczeństwo można ocalić w każdych okolicznościach.
Z przyjemnością informujemy, że pozycja ta otrzymała Nagrodę Jury w kategorii "Perły z lamusa" w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę 2012" organizowanym przez wortal literacki Granice.pl. Źródło

3. Michael Seed i Noel Botham – Grzesznicy i święciWydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-274-2
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 350
Okładka: twarda
Przekład: Krzysztof Bednarek"Ksiądz stulecia", tak Michaela Seeda nazwał angielski "The Times". Seed, autor bestsellerowej autobiografii - "Dziecko niczyje", od ponad ćwierć wieku znajduje się w centrum wydarzeń w Wielkiej Brytanii i choć o tym nie mówi, jest człowiekiem wpływowym. Dowodem "Grzesznicy i święci", przepełnione wyjątkowym humorem wspomnienia przywołujące herbatki z królową Elżbietą, spotkania z księżną Dianą czy przyjaźń z premierem Blairem. Jedni go za to potępiają, zazdroszcząc szampańskiego sposobu praktykowania katolicyzmu, inni widzą w nim świętego. Nic dziwnego, że wspomniany "Times" zażądał, aby natychmiast mianowano go biskupem. Seed zbywa te głosy uśmiechem, pozostając skromnym franciszkaninem, przed którym wielcy tego świata bez obaw otwierają serca, a milionerzy... książeczki czekowe.

Ojciec Michael Seed [ur. 1957], franciszkanin, „ksiądz gwiazd”, równie swobodnie czuje się przy Downing Street, siedzibie angielskich premierów, jak i w Watykanie czy Buckingham Palace.

Przewodnik duchowy wielu osób poszukujących drogi do katolicyzmu. Źródło

4. Christian de Cherge – Ludzie Boga

Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-282-7
Liczba stron: 320
Okładka: twarda
Przekład: Agnieszka Kuryś
Pod koniec marca 1996 roku z klasztoru trapistów w Tibhirine uprowadzono siedmiu mnichów. Dwa miesiące później, 30 maja, na jednej z dróg w górach Atlas znaleziono odcięte głowy porwanych. Zakonnicy nie byli stroną w wojnie domowej, jaka wówczas wstrząsała Algierią, stali się jednak jej ofiarami. Tę dramatyczną historię opowiedział w Ludziach Boga Xavier Beauvois. Film uhonorowany w Cannes [2010] Grand Prix powstał na podstawie wpisów w dzienniku, jaki prowadził Christian de Chergé. Wyborem z tych notatek sporządzanych do ostatnich dni przed porwaniem jest niniejsza książka. To manifest przekonania, że życie człowieka to czas od narodzin do narodzin, czas wypełniony nadzieją, będącą, jak pisał de Chergé, „znakiem owego «dalej» za przejściem, w którym wczorajsza gąsienica staje się wspaniałym motylem”.

Christian de Chergé [1937–1966], francuski duchowny, trapista. Od 1984 roku do śmierci był przeorem wspólnoty w Tibhirine [Algieria] położonej w górach Atlas. Od dnia przybycia do Tibhirine prowadził studia porównawcze między chrześcijaństwem a islamem. Niniejsza książka jest jego swoistym testamentem.
Z przyjemnością informujemy, że pozycja ta otrzymała Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2012 w kategorii książka autora zagranicznego.

Książka zdobyła nagrodę główną w plebiscycie "Najlepsza książka katolicka" oraz nagrodę jury w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę". Źródło

5.  Józef Hermanowicz MIC – Przeżyłem sowieckie łagry. Wspomnienia


               Wydawnictwo: PROMIC
               ISBN: 978-83-7502-472-2
               Liczba stron: 384
               Okładka: miękka
Trudno oderwać się od lektury tych wspomnień przywołujących pobyt Autora w sowieckich łagrach. Ksiądz Hermanowicz w latach 1948-1955 na własnej skórze doświadczył dobrodziejstw tego „raju” na ziemi, o którym wcześniej pisali chociażby Sołżenicyn w „Archipelagu Gułag” czy Herling-Grudziński w „Innym świecie”. Niemniej ten zapis jest inny. Autor o swej poniewierce opowiada językiem barwnym, obrazowym, stroniąc od epatowania martyrologią. W swej pełnej humoru gawędzie, może czasem gorzkiej jak piołun, stara się ukazać jasną stronę obozowego życia. Mówi więc o ludziach, ich słabościach i nadziei, która pozwalała w tym piekle na ziemi po prostu przetrwać.
Gdy w roku 1966 książka ta ukazała się po raz pierwszy nakładem londyńskiego VERITAS-u, opatrzono ją obszerną notą, w której pewien niepokój, zważywszy na wydarzenia ostatnich lat, ale i zupełnie bliskie, budzą i dziś zapisane wtedy słowa: "[…] wielu mogło ulec wrażeniu, że jednak i w Rosji zachodzą «głębokie przemiany», że «wiele się zmieniło»… Zapewne i to, i tamto zmieniło się – zanotowano wówczas – ale system zakłamania, terroru, bezprawia – trwa nadal”. Źródło

6. J.P.Gallagher – Purpura i czerń
Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-220-9
Liczba stron: 248
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Przekład: Krzysztof Kurek
Ta opowieść zawiera wszystko to, co bestsellerowa literatura sensacyjna: wątki szpiegowskie, spiski i fortele, tajne akcje przeprowadzane pod osłoną nocy, zmagania ze złem… Tyle że to historia prawdziwa. Purpura i czerń przedstawia bowiem zdumiewające i heroiczne losy monsiniora Hugh O’Flaherty’ego.

O’Flaherty, z pochodzenia Irlandczyk, był w młodości niezłym sportowcem – bokserem, szczypiornistą, miłośnikiem hurlingu i… zapalonym golfistą. Jednak od najmłodszych lat zdawał sobie sprawę, że jego powołaniem jest kapłaństwo. Opatrzność znalazła mu miejsce w Świętym Oficjum (obecnie: Kongregacja Nauki Wiary) i osadziła w Rzymie. I właśnie tutaj, w Wiecznym Mieście, zrealizował swoje największe dzieło. Podczas II wojny światowej O’Flaherty, nazwany ‘Szkarłatnym Kwiatem Watykanu’, utworzył organizację, która ocaliła życie tysiącom ludzi. Wykorzystywał do tego prywatne domy i mieszkania, kościoły i klasztory. Każdego dnia w swoim charakterystycznym stroju wystawał na stopniach Bazyliki św. Piotra – na neutralnym gruncie, którego nawet naziści nie odważyli się pogwałcić – i przyjmował z otwartymi ramionami wszelkich uciekinierów, którzy się do niego zgłaszali.

Niniejsza książka to zapis tych nie tak wcale odległych wydarzeń, które i dziś poruszają, przypominając zarazem, że największym skarbem Kościoła są ludzie, którzy służą mu całym sobą. Źródło

7. Renee Bonneau – Requiem dla młodego żołnierza. Monte Cassino
Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-323-7
Liczba stron: 120
Okładka: twarda
Przekład: Anna Leszczyńska-WojnoNajtrudniej jest przebaczyć… Dużo trudniej niż zobaczyć człowieka w śmiertelnym wrogu… Także wtedy, gdy przychodzi mu żegnać się z tym światem w mękach i mimo niespełna dwudziestu lat. Już nawet tyle wystarczy, by zasłużyć jedynie na nienawiść.

Ta historia zdarzyła się w klasztorze Casamari, w roku 1944, nieopodal opactwa Monte Cassino. Oto młody Austriak i włoski mnich, dzień po dniu, aby uciec od grozy, która ich otacza, od cierpienia i strachu przed śmiercią, wymieniają wspomnienia. Akademia muzyczna w Wiedniu, wiolonczela, muzyka Schuberta, piękno wsi i miast Toskanii łączą się, by przysłonić, na tak długo, jak tylko możliwe, przerażającą drogę, którą będzie trzeba kiedyś przejść: od nienawiści do współczucia i przebaczenia…

Renée Bonneau jest autorką powieści historycznych. Wydała m.in. Danse macabre au Moulin Rouge (2007) oraz Sanguine sur la butte (2010). Źródło


8. Jacques Fesch – Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny

 

Wydawnictwo: PROMIC
ISBN: 978-83-7502-471-5
Liczba stron: 280
Okładka: miękka
Mieli go tylko postraszyć. Zachęcić, by nieco się podzielił. Był przecież zamożnym bankierem. Sądzili – Jacques i jego dwaj wspólnicy – że wiedzą, jak zadbać o lepsze życie. Ale sprawy potoczyły się nie tak, jak trzeba. Zbyt szybko. Jacques dobrze pamięta pościg, no i ten strzał trochę do wróbli, po którym zginął policjant. Gdy usłyszał wyrok: gilotyna, pojął, że przekreślił swą przyszłość. Miał niespełna 24 lata i dziecko, które kochał.

Trzy lata później, dwa miesiące przed śmiercią, w więziennej celi, notuje: „Moja kochana córeczko – zaczyna – to jest mój dziennik, jedyne moje dobro, które zapisuję tobie z braku innych dóbr…” Wie już, że nie dotknie jej jasnych włosów. Więc pisze. Pisze o jedynej Miłości, której warto szukać i powierzyć się do końca. Bez względu na wszystko.

Jacques Fesch [1930–1957], syn bankiera. 24 lutego 1954 roku uczestniczył w napadzie na kantor i wtedy śmiertelnie postrzelił policjanta, za co skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 października 1957 roku. Po śmierci została wydana ta książka, zapis dwóch ostatnich miesięcy jego życia, które dzięki nawróceniu znów miało sens. W 2011 roku ukończono etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego Jacquesa Fescha. ŹródłoCiekawa jestem, czy czytaliście jakąkolwiek z tych pozycji i jakie jest Wasze o nich zdanie.
W najbliższym czasie kolejne wydawnictwo, kolejna seria Wydawnictwa PROMIC, całkiem nowy stosik i dwie recenzje.

10 komentarzy:

 1. 1, 2 i 5 wydają się być ciekawe :) Gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 2 i 5 nie znam (mam nadzieję, że jeszcze), ale "Dziecko niczyje" niedawno skończyłam czytać (wkrótce recenzja) - jest wg mnie REWELACYJNE

   Usuń
 2. *spam* https://www.facebook.com/Miqaisonfire
  Zapraszam na podsumowanie marcowego Kryminalnego Wyzwania!
  http://miqaisonfire.wordpress.com/2014/04/14/podsumowanie-kryminalnego-wyzwania-7

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluje współpracy. Mam nadzieję, że okaże się owocna. Z powyższej lity najbardziej jestem ciekawa książki: Za pięć godzin zobaczę Jezusa. Dziennik więzienny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję przeczytać - zresztą wszystkie książki z tej listy uważam za godne przeczytania :)

   Usuń
 4. Gratuluję! I oczywiście czekam na pierwszą recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki - wkrótce będzie, bo książka już przeczytana :)

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.