niedziela, 29 grudnia 2013

#5. 40 lat temu ukazał się "Archipelag GUŁag" Sołżenicyna

- rocznice, rocznice… -

40 lat temu ukazał się "Archipelag GUŁag" Sołżenicyna

Czterdzieści lat temu, 28 grudnia 1973 roku w Paryżu ukazała się po raz pierwszy jedna z najważniejszych (jeśli nie najważniejsza) książek w historii na temat totalitaryzmu. „Archipelag GUŁag 1918-1956” – bo o nim mowa – został napisany przez Noblistę Aleksandra Sołżenicyna, a jego treścią jest codzienne życie więźnia w sowieckim obozie pracy. Autor sam doświadczył takiej sytuacji, gdy po aresztowaniu w lutym 1945 r został skazany na osiem lat „wychowawczego” obozu pracy.

Jego dzieło opisuje brutalną rzeczywistość komunistycznego obozu pracy, gdzie obok zwykłych kryminalistów znajdowali się więźniowie polityczni, intelektualiści i opozycjoniści, czyli „wrogowie narodu”.  Efektem planu pozbycia się tych „wrogich” jednostek było powstanie  całego „archipelagu” obozów pracy, znajdujących się na terenie całego kraju, odzierających więźniów z człowieczeństwa i zmuszających do niewolniczej pracy.

Literacką Nagrodę Nobla Sołżenicyn otrzymał w 1970 roku, a więc 3 lata przed ukazaniem się jego najsłynniejszego dzieła.
"Archipelag GUŁag" dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Zajmuje 15. pozycję na liście "100 książek XX wieku" według francuskiego magazynu "Le Monde".
                       


                                                                                    /opracowano na podstawie historia.wp.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.