sobota, 7 lutego 2015

# 213. Zapowiedzi lutego 2015

Co „baba” powinna i chce przeczytać?



Luty zaowocował znowu dużą ilością wspaniałych premier. Ja już nawet nie liczę na to, że uda mi się przeczytać wszystkie, które mnie interesują. Niestety czas płynie nieubłaganie, a doba ma tylko 24 godziny i w żaden sposób nie da się namówić na przedłużenie chociaż do 36. Uparta bestia ! Wybrałam dla Was kilka zapowiedzi, które zainteresowałyby mnie najbardziej i które postaram się przeczytać, choć na pewno nie w lutym. Większość z nich stanowią utwory polskich pisarzy współczesnych, bo nasza rodzima literatura coraz częściej gości w moim domu i coraz bardziej mi się podoba. Warto by było poznać kolejnych polskich twórców, bo wierzę, że wśród tych powieści znajdą się prawdziwe perełki.

Wśród lutowych zapowiedzi znajduje się również książka wydana pod moim patronatem „3 godziny” autorstwa Eweliny Jasik i Adama Jakubiaka. Mam nadzieję, że dzięki niej rozpoznacie prawdziwą miłość.

A jakie są Wasze marzenia czytelnicze na najbliższy miesiąc? Na jakie premiery czekacie?  


1. Edyta Świątek – Bańki mydlane



      Data premiery: 08.02.2015
      Gatunek: obyczajowe
      Wydawnictwo: Szara Godzina



Michalina ma wszystko, czego potrzeba młodej dziewczynie: kochającą rodzinę, przyjaciół, uroczego chłopaka i pochłaniającą ją pasję. Ale niepomyślna diagnoza lekarska w jednej chwili przekreśla jej życiowe plany. Okazuje się, że to nowotwór.

Jak odnaleźć się w nowej, okrutnej rzeczywistości, od której nie ma ucieczki?

Bohaterka znajduje na to receptę...Źródło



2. Joanna Jurgała – Jureczka – Kobiety Kossaków



Data premiery: 09.02.2015
Gatunek: biografie/wspomnienia/listy
Wydawnictwo: PWN



Barwna opowieść o kobietach kilku pokoleń rodu Kossaków. Oparta na bogatym materiale wspomnieniowym i źródłowym, w tym również nigdzie niepublikowanych listach z rodzinnego archiwum.

Żyły w cieniu artystów malarzy, chociaż to one były majętne i dobrze urodzone i to za ich posag Kossakowie kupowali swoje siedziby. Były wśród nich dostojne matrony i stare panny czekające na mężów, były też buntowniczki, obdarzone talentem malarki i literatki, które chciały za wszelką cenę wyjść z cienia, eksponując swój własny talent .Wielka historia i małe przyziemne sprawy  krzyżowały plany, plątały drogi, a one w różnych okolicznościach tworzyły kolejne domy, wyprowadzały w świat dzieci, realizowały marzenia, spełniały oczekiwania, zaskakiwały, wzbudzały podziw, zazdrość, albo współczucie. Są wśród nich żony: Juliuszowa, Tadeuszowa, Wojciechowa, ale są i kobiety, których nazwiska i pseudonimy literackie świadczą o ich samodzielności, o własnym dorobku. Źródło



3. Żanna Słoniowska – Dom z witrażem



      Data premiery: 11.02.2015
      Gatunek: literatura piękna
      Wydawnictwo: Znak



W centrum Lwowa stoi stara kamienica, którą zdobi niezwykły witraż – ogromne i delikatne dzieło sztuki. Mikołaj, doświadczony artysta, dokonuje renowacji szklanego arcydzieła. Pomaga mu w tym młoda dziewczyna, mieszkanka kamienicy, wyraźnie zafascynowana dojrzałym mężczyzną, od którego pragnie się uczyć.

Mikołaj wie o niej więcej, niż mogłaby przypuszczać. Przed laty bardzo kochał jej matkę. Dawne uczucie odżywa w relacji z młodziutką uczennicą, bo przeszłości i teraźniejszości w tym mieście wspomnień nie dzieli żadna granica.

Losy matki i córki oraz innych mieszkanek kamienicy splatają się z burzliwą historią miasta i całej Ukrainy. „Dom z witrażem” to niezwykły debiut, poruszająca opowieść o kobietach, które w kraju walczących mężczyzn toczą własne wojny. Bo to kobiety muszą i chcą ocalić to, co najważniejsze. Źródło



4. Maryla Hempowicz – Złota smuga jesieni


 
Data premiery: 11.02.2015 
Gatunek: powieść obyczajowa 
Wydawnictwo: Oskar



Ona – konsultant literacki, on - detektyw, jak sami mówią, „skazani na samotność i starość”. Na zewnątrz opanowani, w środku drzemie w nich niespokojny humanistyczny duch.

Los łączy ich podczas wycieczki do Włoch, pomiędzy ołtarzami Donatella, rzeźbami Michała Anioła, a obrazami Rafaela. „Felicita”, włoska gościnność i śródziemnomorski klimat – tak rodzi się początek czegoś nowego. Niestety, poezja Wenecji i Rzymu jest tylko przystankiem w drodze do nadwiślańskiej prozy życia. Los nie szczędzi bohaterom trosk, jak magnes, przyciągając i odpychając od siebie. Czy uda im się przezwyciężyć trudności i być razem? Czy wakacyjne zauroczenie może przerodzić się w dojrzałą miłość? Na te i inne pytanie odpowiada książka Maryli Hempowicz Złota smuga jesieni (Wydawnictwo Oskar). Autorka udowadnia, że jesień życia nie musi być bezbarwna, a uczucie może spaść na nas w najmniej oczekiwanym momencie. W tle piękne krajobrazy Mierzei Wiślanej i Kaszub, a także Wiednia, Florencji, Wenecji oraz Rzymu. Źródło



5. Lydia Netzer – W blasku gwiazd



      Data premiery:  12.02.2015
      Gatunek: literatura piękna
      Wydawnictwo: Black Publishing



Książka o wielkiej miłości i o pragnieniu wtopienia się w tłum, za które trzeba płacić okłamywaniem samego siebie.

Sunny jest piękna i szczęśliwa. Żyje w świecie, w którym wszystko jest uporządkowane. Mieszka na spokojnym przedmieściu, jest mamą czteroletniego chłopca, świetnie radzi sobie z jego chorobą - autyzmem.

Mąż Sunny Maxon to wybitny naukowiec, pracuje dla NASA. Leci w kosmos z ważną misją, dzięki której możliwa będzie kolonizacja Księżyca. Dzień po starcie Maxona Sunny, która znów jest w ciąży, ma wypadek samochodowy. Nie odnosi obrażeń, ale w wyniku uderzenia spada jej peruka. Sąsiedzi, którzy zbiegli się, by zobaczyć, co się stało, pierwszy raz widzą ją bez włosów, a więc taką, jaka jest naprawdę. Sunny będzie teraz musiała poradzić sobie ze swoją innością, z ciążą, z autystycznym synem i wszystkimi problemami. Całkiem sama, bo Maxon jest daleko, i jak się wkrótce okaże, być może nigdy nie wróci ze swojej misji.

Jest nie tylko wciągająca, ale też pełna niuansów i mądra. Debiutancka powieść Netzer to czarująca, niezwykła "love story". /,,People"
Poruszająca, subtelnie nieprzewidywalna... Niezwykła. /,,The New York Times"
Zostajecie wciągnięci w dramat przez szczególny, naturalny sposób opowiadania... zręczny i dowcipny. /,,The New York Times Book Review"
Całkowity tryumf... /,,The Wall Street Journal"
Nezter umiejętnie pokazuje więzi, które są silniejsze niż niedoskonałości i nieszczęścia. / ,,Publishers Weekly"
Netzer zbudowała piękną historię ze wspaniałymi postaciami, które tworzą oryginalną, ale w przedziwny sposób wiarygodną rodzinę. /,,Library Journal"
"W blasku gwiazd" wznosi się ponad masę tradycyjnych, banalnych opowieści o miłości! /"The Washington Post" Źródło



6. Sarah Jio – Dom na jeziorze



Data premiery: 16.02.2015
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: Znak Między słowami



Czy Ada będzie miała odwagę pokochać na nowo? Ada jest zastępcą redaktora naczelnego w popularnym nowojorskim magazynie. Sukcesy w pracy przyćmiewa jednak osobista tragedia. Dwa lata temu kobieta straciła w wypadku ukochanego męża i córeczkę. Uciekając przed bolesną codziennością, Ada postanawia zamieszkać na barce w Seattle. Tam niespodziewanie znajduje tajemniczą skrzynię i wpada na trop mrocznego sekretu sprzed lat. Pół wieku wcześniej młodziutka Penny właśnie w tym miejscu przeżywała wielką zakazaną miłość. Pewnego dnia jednak dziewczyna nagle zniknęła... Ada rozwiązuje tajemnicę zaginięcia Penny z pomocą Alexa, przystojnego fotografa zajmującego pobliską barkę. Stopniowo zaczyna spędzać z nim coraz więcej czasu, poznając historię, która zaskakująco splata się z jej losami. Czy Ada będzie miała odwagę pokochać na nowo? Kim była Penny i dlaczego nikt w okolicy nie chce o niej mówić?.Źródło

 
7. Barbara Kosmowska – W górę rzeki



      Data premiery: 17.02.2015
      Gatunek: obyczajowe
      Wydawnictwo: Replika



Wydawało się, że najlepsze lata mają już dawno za sobą... Ale czy na pewno?

Choć minęło już sześć lat od śmierci jej męża, Lena wciąż żyje przeszłością. Tak długo pielęgnowała ukochanego, jako żona i lekarka, że nie potrafi już wyrwać się z ponurego otępienia, które sprowadza na ludzi choroba i nieodwołalna strata. Ciężka praca, stawianie granic oraz przenikliwe i ironiczne, choć niepozbawione specyficznego humoru podejście do ludzi trzymają ją w budowanej przez lata skorupie. Swoje uczucia przelewa na córkę, zamieniając rodzicielską miłość w prawo własności. Relacja między kobietami jest skomplikowana - obie pragną dla siebie nawzajem jak najlepiej, jednak nie potrafią się porozumieć. Może wakacyjny wyjazd Leny do Paryża, tym razem bez córki, ale z nowymi, wyjątkowymi towarzyszami, będzie dobrą okazją, aby jednocześnie odbyć podróż w głąb siebie i uporać się z demonami przeszłości...Źródło



8. Krystyna Śmigielska – Kochanek pani Grawerskiej



Data premiery: 17.02.2015
Gatunek: obyczajowe
Wydawnictwo: Replika


Sensacja, polityka, miłość

Piętrzące się nieporozumienia pomiędzy małżonkami, niewinny flirt oraz chęć pomocy najbliższemu przyjacielowi odmienią całe dotychczasowe życie osobom uwikłanym w tę zawiłą historię. Za swoje polityczne aspiracje Marek zapłaci wysoką cenę - zyskując stanowisko, straci szansę na odbudowanie mocno nadszarpniętych więzi z synem, córką i z żonami... Marta, podejmując ryzykowną grę miłosną, narazi na niebezpieczeństwo biorących w niej udział mężczyzn. O rodzącą się w trudnych warunkach miłość trzeba będzie walczyć, a najzagorzalszymi wrogami kochanków mogą okazać się ich sumienia.

Autorka z zaciekawieniem przygląda się relacjom międzyludzkim, by wydobyć z nich to, co naprawdę istotne, co przyciąga rzesze czytelników, bo jest szczere i pozbawione sztuczności., /Anna Grzyb, asymaka.blogspot.com

Nie dajcie się zwieść tytułowemu ,,kochankowi"! To zdecydowanie nie jest tradycyjny romans, a raczej sensacja dla kobiet w najczystszej postaci., /Magdalena Kijewska, przeglad-czytelniczy.blogspot.com

Szybko rozgrywające się sceny, akcja, to najlepsze elementy tej powieści. Polityka, miłość, samotność i zaskakujący finał., /Agnieszka Krizel, nietypowerecenzje.blox.pl

Wyrazista, mocna powieść o ludzkich dylematach., /Sylwia Winnik, czasnaksiazki.pl Źródło



9. Hanna Cygler – Złodziejki czasu  



      Data premiery: 17.02.2015
      Gatunek: kryminał/sensacja/thriller
      Wydawnictwo: Rebis



Lata 2013-2014. Siedlce, Warszawa, Gdańsk.

Zabawna powieść o czterech pisarkach, które poznają się na gali festiwalu literatury kobiecej. Są w różnym wieku, ale łączy je pasja pisania. Miłość i zdrada, problemy małżeńskie, skrywana przez lata tajemnica -  wszystko, co przeżywają razem i osobno, jest doskonałą inspiracją dla ich twórczych umysłów. Czy połączenie horroru, romansu i kryminału to nie jest mieszanka zbyt wybuchowa?

Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniem ze szwedzkiego i angielskiego, a dla przyjemności - czytelników i swojej - pisze powieści (nie tylko dla kobiet). Dom Wydawniczy REBIS opublikował następujące książki tej autorki: Odmiana przez przypadki, Dobre geny, Bratnie dusze, Tryb warunkowy, Deklinacja męska/żeńska, Przyszły niedokonany, W cudzym domu, Kolor bursztynu oraz Grecka mozaika.

Strona autorki: hannacygler.pl

Niby to ja jestem <<kryminalistką>>, więc jak wytłumaczyć to, że Hanna Cygler w swoich książkach zabija częściej niż ja?
Chyba sama muszę pójść w tę miłość.
/Joanna Jodełka, blondynka, autorka kryminałów i thrillerów

Chciałbym znaleźć się w następnej części  Złodziejek.  Zawsze pociągało mnie ryzyko.
/Vincent V. Severski, autor powieści sensacyjnych Źródło



10. Małgorzata Gutowska-Adamczyk – Fortuna i namiętności. Klątwa 



Data premiery: 18.02.2015

Gatunek: literatura piękna

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



Nowa powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, autorki bestsellerowych serii Cukiernia Pod Amorem oraz Podróż do miasta świateł! Zupełnie nowi bohaterowie, całkiem nowe perypetie, ten sam kunszt literacki, ta sama dbałość o realia historyczne. Litwa, rok 1733. Na stosie ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. Przed śmiercią rzuca klątwę na winnych swojej krzywdy. Odtąd pech nie przestanie im towarzyszyć... Tymczasem w kraju zaczyna się gorący czas: śmierć króla Augusta II i wolna elekcja. Dwa przeciwne obozy zjeżdżają do Warszawy, by wybrać następcę. W tym barwnym okresie historycznym toczą się losy dwóch bohaterek: skromnej Zofii i namiętnej Cecylii. Która z nich skradnie serce zuchwałego infamisa? Źródło



11. Ewelina Jasik, Adam Jakubiak – 3 godziny. Jak rozpoznać prawdziwą miłość



      Data premiery: 18.02.2015
      Gatunek: popularnonaukowe/poradnik
      Wydawnictwo: Sensus



Dzięki lekturze 3 godzin odzyskasz wiarę w to, że możesz świadomie kierować swoim życiem Laura i Witek są parą od kilku miesięcy. Poznali się przez portal Sympatia Plus i od razu poczuli niemal magiczną więź. Rozpoczynają wspólną grę, każde ze swoją talią kart. Odkrywają je po kolei i przekonują się, że karty są identyczne. Na pozór wszystko wygląda wspaniale, ale czeka ich trudna walka o szczęście. Zakochani zmagają się nie tylko z własnymi przyzwyczajeniami, schematami wyniesionymi z domu czy obawami przed nowym związkiem, ale także z dezaprobatą najbliższych.

Ta historia to samo życie, choć jak baśń pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jej bohaterowie są szczerzy do bólu, pełni entuzjazmu i świadomi własnej wartości. To sprawia, że z każdą stroną mamy coraz większą ochotę poznać ich bliżej. Z kolei jej autorzy przyjmują podwójną rolę: snują opowieść o perypetiach Laury i Witka, ale także odnoszą się do niej, komentują, udzielają czytelnikom rad. Każdy rozdział opatrzony jest konkretnymi i praktycznymi wskazówkami coachów, a także artykułami psycholog Agaty Wilskiej. To działa!...Źródło


12. Claire Kendal – Wiem o tobie wszystko



Data premiery: 18.02.2015
Gatunek: sensacja/kryminał/thriller
Wydawnictwo: Muza



Wstrząsający thriller psychologiczny dla wszystkich, którym spodobały się "Zaginiona dziewczyna" i "Zanim zasnę".

Clarissa z każdym dniem czuje się coraz bardziej osaczona przez Rafe'a. Gdziekolwiek spojrzy, widzi jego twarz, w którąkolwiek stronę się odwróci, dostrzega jego cień, dokądkolwiek pójdzie, on podąża za nią. A wszystko dlatego, że Rafe się w niej zakochał. Śmiertelnie.

Stalking - to słowo budzi coraz większy lęk nie tylko wśród celebrytek, ale i wśród całkiem zwyczajnych kobiet. Omotane pajęczą nicią intrygi, prześladowane za dnia i w nocy, zastraszone i zagubione, rozpaczliwie szukają pomocy... lecz nie zawsze mogą ją znaleźć. A czasem, nawet jeśli pomoc nadchodzi, jest już za późno. Źródło



13. Barbara Sęk – Miłość na szkle



      Data premiery: 18.02.2015
      Gatunek: literatura piękna
      Wydawnictwo: Świat Książki



Boleśnie prawdziwa, a momentami nieodparcie zabawna opowieść o współczesnych trzydziestolatkach, ich dojrzewaniu do roli rodziców i bezsilności towarzyszącej staraniom o dziecko.

,,Skończę z papierosami i trawą. A termin namiętności wpiszę do kalendarza" - obiecuje sobie Wojtek Raczyński, kiedy po wielomiesięcznych bezowocnych próbach spłodzenia potomka trafia z żoną do kliniki leczenia niepłodności. Aneta ma trzydzieści pięć lat, on trzydzieści osiem. Są odpowiedzialni, więc zdobyli wykształcenie, osiągnęli odpowiednią pozycję zawodową i status materialny, zaciągnęli kredyt na mieszkanie i kiedy już uznali, że są gotowi na dziecko, ono... jakoś się nie pojawia. Czy można temu zaradzić? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Niepłodność wystawia małżeństwo Anety i Wojtka na ciężką próbę. Jest stale obecna w ich myślach i... sypialni, wisi w powietrzu, zapisuje się w historii wyszukiwania Google'a. ,,Niczym brzuch ciężarnej z każdym kolejnym miesiącem rozrasta się pomiędzy małżonkami i sprawia, że się oddalają".

Miłość na szkle porusza i bawi; pokazuje problem z mikroskopową precyzją i zaskakuje jego złożonością. Akcja rozgrywa się w łóżku, w gabinetach lekarskich, na forach internetowych, na których ludzie szukają pomocy i wymieniają doświadczenia. Miłość na szkle, doskonale osadzona w naszej rzeczywistości,  jest świetną lekcją partnerstwa - także dla tych, którym dzieci przyniósł bocian i to od razu...

Barbara Sęk - za dnia żona i matka, w nocy powieściopisarka (autorka książki Dlaczego ona?). Jak widać lubi się wcielać w różne role; tym razem podjęła się roli najtrudniejszej, bo męskiej. Tworzy literaturę środka: przystępną w formie, wymagającą w treści. Wyznawczyni dewizy: "SĘK w tym,  by pisać tak, żeby odbiorca czytał trzy dni, a myślał o lekturze trzy lata". Źródło



14. Colleen Hoover – Nieprzekraczalna granica 



Data premiery: 18.02.2015
Gatunek: literatura piękna
Wydawnictwo: WAB



Czasami dwoje ludzi musi się rozstać, by zdać sobie sprawę z tego, jak bardzo siebie potrzebują. Czy Willowi uda się naprawić to, co zniszczył, zanim rozejdą się z Layken na zawsze i już nigdy więcej nie zobaczą?

Colleen Hoover wprowadza czytelników w pełen miłości i dylematów świat młodych, stojących na progu dorosłości ludzi.…Źródło





 





12 komentarzy:

 1. Świetne zapowiedzi. Przede wszystkim ,,Dom z witrażem" chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z tego chyba najbardziej podobają mi się "Kobiety Kossaków". Brzmi intrygująco. No i lubię książki, które rehabilitują pozorną nieobecność kobiet w historii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście czekam na 'Nieprzekraczalną granicę'' oraz na ''Bańki mydlane''.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znalazłam wiele interesujących mnie tytułów :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wielką ochotę na nowości od Znaku:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedy ja to wszystko przeczytam... kilka pozycji z Twojej listy muszę koniecznie poznać! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mocno wierzę, że Świętek nie zawiedzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Najbardziej interesują mnie : 1, 6,7,8 i 12 :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nowa książka Sarah Jio to mój priorytet!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super. Takiej strony szukałam i ..dziś odnalazłam. Dziękuję, będę tu częstym gościem :)
  Gosia

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiem o tobie wszystko i Dom na jeziorze z chęcią przeczytam:) Żeby tylko czas był.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jest kilka pozycji, które mnie zainteresowały, będę się za nimi rozglądać.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.