poniedziałek, 26 stycznia 2015

# 206. Magazyn "Deutsch aktuell"Czasopismo: DEUTSCH  AKTUELL (językowo 5)Tytuł: Deutsch aktuell
Nr: 68/2015 – styczeń - luty 2015

Wydawnictwo: Colorful Media

Stron: 38

Cena: 9,50 zł

Ocena: 8/10

Język niemiecki – obecnie chyba po angielskim najbardziej popularny język obcy w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne duży wpływ na to mają rozległe kontakty handlowe, gospodarcze, kulturalne z Niemcami i innymi krajami niemieckojęzycznymi. Zapotrzebowanie na osoby znające ten język stale wzrasta, łatwiej znaleźć pracę czy też prowadząc własną firmę nawiązać współpracę z firmą niemiecką.

Uczmy się więc języka niemieckiego! Na pewno bardzo pomocny okaże się do tego magazyn „Deutsch aktuell” wydawany przez Colorful Media. Przede mną leży właśnie najnowszy numer tego czasopisma 68/2015 na okres styczeń-luty 2015. 

Muszę przyznać, że miło wziąć ten magazyn do ręki. Pięknie wydany, na papierze bardzo wysokiej jakości, kolorowy, przyciąga wzrok barwnymi fotografiami. Na okładce jeden z hamburskich kanałów, a to znaczy że o tym pięknym mieście przeczytamy wewnątrz numeru. 

Magazyn zaczyna się od spisu treści (Inhalt), gdzie od razu zostało zaznaczone, które artykuły posiadają wersję plików mp3 i można je odsłuchać wpisując kod z magazynu na stronie internetowej (tym razem jest ich pięć).

Na kolejnych paru stronach otrzymujemy trochę aktualności, czyli krótkich notek na bieżące tematy. W dziale „In der Kürze liegt die Würze” poznajemy ciekawostki z różnych dziedzin życia, a mianowicie
- parę słów na temat Sebastiana Vettela, wielokrotnego mistrza świata, który opuścił zespół Red Bulla i przeniósł się do Ferrari
- czy nowe akumulatory litowo-jonowe, nad którymi pracują naukowcy z uniwersytetu w Singapurze, będą trwalsze od tradycyjnych?
- czy Marie Betschart-Gwerder jest rekordzistką posiadając 102 bliskich krewnych?
- dlaczego producenci samochodów koncentrują się na Chinach iBrazylii?
- kilka informacji na temat „inteligentnego kabaretu” i jego twórcy.

Film| Buch| CD” to kolejny dział z krótkimi notkami, a w nim słów kilka o filmie dokumentalnym „Drużyna”, recenzja powieści kryminalnej Nele Neuhaus „Die Lebenden und die Toten” („Żyjący i umarli”)  i o nowym albumie gitarzysty zespołu Farin Urlaub.

Twórcy magazynu nie zapomnieli również o kalendarium na okres styczeń-luty 2015 i krótkim komiksie z przygodami Olgi i Stefana („Die Abenteuer von Olga und Stefan”). Jak zwykle jest to genialna i bardzo udana próba wytłumaczenia jednego niemieckiego idiomu w sposób bardzo przystępny i zapadający w pamięć. 

Po tych skrótowych informacjach dochodzimy do dłuższych artykułów podzielonych na parę sekcji tematycznych: „Leute” („Ludzie”), „Kultur” („Kultura”), „Gesellschaft” („Społeczeństwo”), „Wirtschaft” („Gospodarka”), „Politik” („Polityka”), „Sport” („Sport”) i „Reise” („Podróże”). 

W „Ludziach” bardzo ciekawy artykuł o hollywoodzkich gwiazdach, które posiadają niemieckie korzenie. Możemy przeczytać o Angelinie Jolie, Jodie Foster, Leonardo Di Caprio i wielu innych. Również w tym dziale spotykamy się z niemiecką drużyną piłkarską FC Bayern Monachium i poznajemy katalog kar obowiązujący w klubie, jeśli gwiazdy piłki nożnej nie stosują się do określonych reguł.  

W dziale „Kultura” kolejne dwa bardzo ciekawe artykuły. Dowiemy się z nich o zwyczaju obcinania krawatów przez niemieckie kobiety (w dniu, w którym Polacy obchodzą Tłusty Czwartek) a także o tym, z czego Niemcy stroją sobie żarty. A więc przysłowiowe wręcz niemieckie poczucie humoru – warto sobie przeczytać o tym i się trochę pośmiać.

Społeczeństwo” to dział, który tym razem powinien zainteresować studentów, bowiem umieszczony w nim artykuł traktuje o studenckich mieszkaniach. Może warto porównać problemy, z jakimi borykają się niemieccy i polscy studenci?

Są wśród Was amatorzy słodyczy? Jestem pewna, że tak – zapraszam więc Was do cyklu „Gospodarka”, gdzie poczytacie o tym, że życie jest słodkie dzięki niemieckim producentom znanych na całym świecie słodkości, jak chociażby Mamba i Toffifee.   

Nie zabrakło również akcentu polskiego. Tym razem w dziale „Polityka” obszerny artykuł o Donaldzie Tusku. Warto dowiedzieć się więcej o „naszym człowieku” we władzach Europy.

„Sport” dział, który zaciekawi głównie panów, tym bardziej, że tym razem poczytamy o zimowych sportach extremalnych – alpiniści wspinający się po lodowych ścianach, heliskiing, snowboardziści trenujący freestyle i jeszcze parę innych. Naprawdę bardzo ciekawy artykuł – mimo że do panów nie należę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem.

 I na koniec wisienka na torcie, czyli temat „Podróże”, a w nim Hamburg – miasto hanzeatyckie,  portowe, zielona metropolia, miasto mostów i kanałów. Drugie co do wielkości miasto Niemiec (1,7 mln mieszkańców). Parki, drogi wodne i muzea, to główne jego atrybuty. Czy wiecie, że w Hamburgu jest więcej mostów niż w Wenecji i Amsterdamie razem wziętych? Nie? Jest to jedna z licznych ciekawostek o tym interesującym mieście, o których możecie przeczytać w magazynie „Deutsch aktuell” A jeśli jesteście zaciekawieni tą tematyką i znacie choć trochę język niemiecki, to zapraszam do poczytania tego świetnego magazynu.

Tyle o treści. Myślę, że każdy znajdzie tu coś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Ja przeczytałam wszystkie artykuły „od deski do deski” i nie nudziłam się przy nich.

Dużym plusem czasopisma jest to, że pięć artykułów możemy odsłuchać na mp3, wpisując kod z magazynu na stronie internetowej. Przy każdym tekście jest bardzo obszerny słownik z trudniejszymi wyrazami, co bardzo pomaga w zrozumieniu tekstu przez osoby znające język w nieco gorszym stopniu. Dużym ułatwieniem jest również to, że wyrazy umieszczone w słowniku w tekście zostały podkreślone.

Nagranie mp3 jest bardzo dobre jakościowo. Przyznam się, że z dużą przyjemnością odsłuchałam poszczególne artykuły. Na pewno ma to duże znaczenie dla osób uczących się języka, które mogą poznać prawidłową wymowę wyrazów i osłuchać się nieco z melodyką i brzmieniem języka.

„Deutsch aktuell” to bardzo interesujący magazyn przyciągający uwagę nie tylko pięknym wydaniem, ale również ciekawą i różnorodną treścią. Niestety w czasopiśmie pojawiło się parę reklam, co prawda związanych z tematem nauki języka niemieckiego, ale i tak ja jestem ich zdecydowaną przeciwniczką.

Polecam wszystkim, którzy znają język niemiecki, ale również tym, którzy dopiero zamierzają go poznać w lepszym stopniu. Naprawdę dzięki temu magazynowi można się wiele nauczyć i zdobyć szersze słownictwo, niż to, którym obecnie dysponujemy. A Niemcy kryją w sobie dla przeciętnego Polaka jeszcze wiele tajemnic.

Za możliwość poznania magazynu Deutsch aktuell dziękuję Wydawnictwu3 komentarze:

  1. Takie magazyny to naprawdę super sprawa, tylko język niemiecki niekoniecznie jest moim ulubionym ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajneee ale niestety już nie dla mnie. Uczę się tego języka od 1 gim i uwielbiałam go. Nigdy nie miałam żadnego problemu z tym językiem. Niestety w tym roku szkolnym przydzielono nam taką okropną i ohydną nauczycielkę, że automatycznie z dnia na dzień znienawidziłam ten język !

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja jakoś nie potrafię się do niemieckiego przekonać. Zresztą niewiele zostało mi w głowie z czasów szkolnych, więc pewnie musiałabym zaczynać od początku. Magazyn z pewnością świetny, ale wolę te angielskojęzyczne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.