sobota, 1 lutego 2014

#45. Myśli znane i nieznane... (odsłona 12)Alan Alexander Milne (1882-1956) – pisarz angielski, najbardziej znany jako autor książek dla dzieci „Kubuś Puchatek” (1926) oraz „Chatka Puchatka” (1928). Wczoraj minęła 58 rocznica Jego śmierci.


Te znane i kochane na całym świecie książeczki zostały napisane dla jedynego syna autora Christophera Robina (Krzysia), który urodził się w październiku 1920 roku. Od tej chwili Alan Alexander zaczął pisać liczne wiersze dla dzieci, które wydał w zbiorze „When We Were Young”. Zbiór ten został zilustrowany przez malarza E.H.Sheparda, który później był autorem rysunków w najsłynniejszych dziełach Milne’a. Na pierwsze urodziny w 1921 roku Milne podarował swojemu synowi pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie – pierwowzór Kubusia Puchatka. 14 października 1926 roku został wydany w Londynie „Kubuś Puchatek” (ang.”Winnie-the-Pooh”), który przyniósł autorowi sławę międzynarodową. Dwa lata później – w roku 1928 ukazała się drukiem kontynuacja przygód misia o bardzo małym rozumku „Chatka Puchatka”. Do czasu śmierci pisarza w 1956 roku jego książki zostały przetłumaczone na 12 języków i sprzedane w 7 mln.egzemplarzy. 


Dziś myśli, aforyzmy, sentencje Alana Alexandra Milne. Posłuchajcie… Mam nadzieję, że wywołają u Was uśmiech.


"A gdybym ja posadził plaster miodu przed moim domem, czy wyrośnie z niego ul?" / „Chatka Puchatka”


"Bo Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy." / „Chatka Puchatka”


"Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było." / „Chatka Puchatka”

"Kiedy się jest Misiem o Bardzo Małym Rozumku i myśli się o Rozmaitych Rzeczach, to okazuje się czasami, że rzeczy, które zdawały się bardzo proste, gdy miało się je w głowie, stają się całkiem inne, gdy wychodzą z głowy na świat i inni na nie patrzą." / „Chatka Puchatka""Następny dzień był zupełnie niepodobny do poprzedniego. Zamiast żeby było ciepło i słonecznie, było zimno i mglisto. Puchatek bynajmniej nie troszczył się o siebie, ale gdy pomyślał o całym miodzie, którego pszczoły nie zrobią w taki zimny i mglisty dzień, bardzo było mu żal biednych pszczół." / „Chatka Puchatka”


"Puchatek spojrzał na swe obydwie łapki. Wiedział, że jedna z nich jest prawa, i wiedział jeszcze, że kiedy się już ustaliło, która z nich jest prawa, to druga była lewą, ale nigdy nie wiedział, jak zacząć." / „Chatka Puchatka”


"Tę małą kępkę przechowywałem na dzień moich urodzin. Ale zresztą... czym są urodziny? Dziś są, jutro ich nie ma." / „Chatka Puchatka”


"Wtedy Puchatek rzucił dwie szyszki naraz i wychylił się przez most, żeby zobaczyć, która z nich wyjdzie pierwsza. I jedna z nich wyszła, a że obydwie były jednakowe, Puchatek nie wiedział, czy wygrała ta, którą sobie upatrzył, czy tamta. Potem rzucił jedną dużą szyszkę i jedną małą. I duża wyszła pierwsza, tak jak sobie tego życzył, a po niej dopiero wyszła mniejsza, czego też sobie życzył. To znaczy, że wygrał dwa razy... "/ „Chatka Puchatka”


"– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

– Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika." / „Kubuś Puchatek”


"– Czy już ich nie pamiętasz?

– Pamiętam, tylko kiedy chcę je sobie przypomnieć, to zapominam." / „Kubuś Puchatek”


"I gdy Królik zapytał: – Co wolisz, miód czy marmoladę do chleba? – Puchatek był tak wzruszony, że powiedział: – Jedno i drugie. – I zaraz potem, żeby nie wydać się żarłokiem, dodał: – Ale po co jeszcze chleb, Króliku? Nie rób sobie za wiele kłopotu." / „Kubuś Puchatek”


"Jestem Misiem o Bardzo Małym Rozumku i długie słowa sprawiają mi wielką trudność." / „Kubuś Puchatek”


"Kiedy spytają cię, jak się masz, odpowiedz po prostu, że wcale." / „Kubuś Puchatek”


"Kłapouchy stał sobie samotnie w zaroślach ostu na skraju Lasu, z łbem zwieszonym ku ziemi, i rozmyślał o sprawach tego świata." / „Kubuś Puchatek”


"Myślenie nie jest łatwe, ale można się do niego przyzwyczaić." / „Kubuś Puchatek”


"– Niełatwo jest być odważnym – odparł Prosiaczek, lekko pociągając noskiem – kiedy jest się tylko Bardzo Małym Zwierzątkiem." / „Kubuś Puchatek”


"– Puchatku?

– Tak Prosiaczku?

– Nic, tylko chciałem się upewnić, że jesteś." / „Kubuś Puchatek”


"Są tacy, co mają rozum, a są tacy, co go nie mają, i już." / „Kubuś Puchatek”


"Wiesz, Prosiaczku… miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo." / „Kubuś Puchatek”
Podobały się? Mam nadzieję, że tak… A Wasze dzieci, młodsze rodzeństwo, czy inne dzieciaczki w rodzinie znają Kubusia? Może warto byłoby pokusić się o zakup takiego pięknego prezentu?„Kubuś Puchatek”/”Chatka Puchatka”/”Powrót do Stumilowego Lasu” – Alan Alexander Milne, David BenedictusWydawnictwo: Nasza Księgarnia

Ilość stron: 600

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2011"Kubuś Puchatek"

Wzruszające, pełne liryzmu przygody Krzysia i jego przyjaciół w Stumilowym Lesie. Obdarzone ludzkimi cechami charakteru zwierzątka śmieszą i bawią z jednej strony naiwnością, z drugiej - filozoficznym podejściem do życia. Niezwykłe ilustracje Ernesta H. Sheparda oraz doskonały przekład Ireny Tuwim sprawiają, że od wielu lat książki o Krzysiu, Puchatku, Kłapouchym i Prosiaczku należą do ulubionych lektur dzieci i młodzieży."Chatka Puchatka"

Drugi tom wzruszających i zabawnych przygód Misia o Bardzo Małym Rozumku. Do Stumilowego Lasu przybywa nowy mieszkaniec, więc Kubuś, Prosiaczek, Kłapouchy i reszta przyjaciół będą musieli znaleźć odpowiedź na pytanie: co Tygrysy lubią najbardziej? Historie o Kubusiu Puchatku to ulubiona lektura dzieci i młodzieży!"Powrót do Stumilowego Lasu" 
Pierwsza oficjalna kontynuacja niezwykle popularnych książek dla dzieci, stworzonych w latach 20. XX wieku przez A.A. Milne’a: Kubusia Puchatka i Chatki Puchatka. Znów spotkamy naszych ulubieńców: Puchatka, Prosiaczka, Tygrysa, Kangurzycę z Maleństwem i Kłapouchego. Pojawi się także nowe, sympatyczne zwierzątko!10 komentarzy:

 1. "Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było." - bardzo mi się podoba ten cytat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się cały czas uśmiechałam, jak czytałam te cytaty :D

   Usuń
 2. Rewelacyjne cytaty. Aż sama nabrałam ochoty, żeby odkurzyć "Chatkę Puchatka":)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mama czytała mi i siostrze zawsze na dobranoc. Teraz ja się nie mogę doczekać kiedy będę czytać synkowi :) Też mi się podoba cytat "Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było."

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo iż już dzieckiem od dawna nie jestem, to jednak nadal uwielbiam Kubusia Puchatka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham, kocham, kocham puchatkowego!
  Cytaty są przednie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.