czwartek, 23 stycznia 2014

#37. Myśli znane i nieznane...(odsłona 10)Ryszard Kapuściński (1932-2007) – polski reportażysta, publicysta, poeta i fotograf, zwany „cesarzem reportażu”. Jest najczęściej, obok Stanisława Lema, tłumaczonym polskim autorem. Dziś mija 7 rocznica jego śmierci.


Ciekawy człowiek, wspaniały reportażysta i publicysta, rewelacyjne pióro. Jego książki zna prawie każdy. Dziś parę powiedzonek i cytatów zaczerpniętych z jego bogatej twórczości. Mam nadzieję, że się Wam spodobają.


"...może był to jedyny człowiek, któremu rzeczywiście wierzył bodaj także z powodu pewnej wygody psychicznej - podejrzliwość w stosunku do wszystkich jest męcząca, trzeba komuś ufać, bo trzeba przy kimś odpocząć." / „Cesarz”


"Jeśli dobrze się wwąchać, to wszędzie śmierdzi." / "Cesarz”


"W człowieku, który uważa, że wszystko już było i nic nie może go zdziwić, umarło to, co najpiękniejsze - uroda życia." / „Podróże z Herodotem”


"Słowa staniały. Rozmnożyły się, a straciły na wartości. Są wszędzie. Jest ich za dużo. Mrowią się, kłębią, dręczą jak chmary natarczywych much. Ogłuszają. Tęsknimy więc za ciszą. Za milczeniem. Za wędrówką przez pola. Przez łąki. Przez las, który szumi, ale nie ględzi, nie plecie, nie tokuje."

"Ludzie zapamiętują to, co chcą zapamiętać, a nie to, co działo się w rzeczywistości. Każdy bowiem barwi ją po swojemu, każdy w swoim tyglu czyni z niej własną miksturę. Dotarcie więc do przeszłości jako takiej, takiej, jaka była ona naprawdę, jest niemożliwe, dostępne są nam tylko różne jej warianty, mniej lub bardziej wiarygodne, mniej lub bardziej dziś nam odpowiadające. Przeszłość nie istnieje. Są tylko jej nieskończone wersje." / „Podróże z Herodotem”


"W różnych okresach życia czyta się ten sam tekst - różnie." /”Lapidaria IV-VI”


"Człowiek, napotkawszy przeszkodę, której nie może zniszczyć - zaczyna niszczyć samego siebie."

"...ważne jest, abyś zachował zdolność przeżywania, aby istniały rzeczy, które mogą cię zadziwić, wywołać wstrząs. ważne jest, aby nie dotknęła cię straszna choroba - obojętność." /”Lapidarium II”


"- Pustynia nauczy cię jednego(...) że jest coś, czego można pragnąć i kochać bardziej niż kobietę. To jest woda. Cień i woda - dwie płynne, niepewne rzeczy, które zjawiają się, a potem znikają nie wiadomo gdzie." / „Heban”


"Człowiek nie może przeżyć dłużej niż jego cień." / „Heban”


"Fatalne jest to, że człowiek coraz to osiada na jakieś mieliźnie. Domu, pracy, przyzwyczajeń..." /”Busz po polsku”


"Zbrodnia i kara, krzywda i zemsta, wcześniej czy później, ale zawsze idą w parze." / „Podróże z Herodotem”


"Człowiek może sam dla siebie stać się takim kłopotem, że już nie wystarczy mu czasu na zajmowanie się czymś więcej." / „Lapidaria”


"Człowiek zawsze umiera sam, moment umierania to najbardziej samotny moment jego życia." /”Heban”


"Istnieją wspaniali ludzie, których spotykamy w niewłaściwym momencie. Istnieją także ludzie, którzy są wspaniali, bo spotykamy ich we właściwej chwili." / „Lapidaria”

"Ludzie tak znikają bez śladu, tak zupełnie bezpowrotnie, najpierw ze świata, a potem z naszej pamięci." / „Jeszcze dzień życia”


"Natura to coś takiego, czemu nie wolno się sprzeciwiać, próbować ją poprawiać czy robić coś, aby się od niej uniezależnić. Natura jest dana przez Boga, więc jest doskonała. Susze, upały, puste studnie i śmierć w drodze też są doskonałe. Bez nich człowiek nie odczułby potem prawdziwej rozkoszy deszczu, boskiego smaku wody i życiodajnej słodyczy mleka." / „Heban”


"Człowiek, kiedy jest sam, bywa zwykle bardziej "ludzki", niż kiedy jest członkiem tłumu, podnieconej masy. "/ „Ten inny”

"Porządkowanie biurka. Głównie polega to na zdejmowaniu leżących na nim stosów książek i papierów i układaniu ich na podłodze. Biurko wygląda teraz jak wyniosła drewniana twierdza oblegana przez kolumny książek, które na podłodze czekają momentu, żeby ponownie wedrzeć się na szczyt." / „Lapidarium VI”Podobały Wam się cytaty? A może chcecie zapoznać się z całą książką? W księgarniach jest bardzo dużo dzieł Ryszarda Kapuścińskiego. Ja chciałabym Wam zaproponować dzisiajRyszard Kapuściński – Cesarz


Wydawnictwo: Czytelnik

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 156Jeden z największych bestsellerów światowych. Przedmiotem reportażu-powieści są ludzie dworu cesarza Etiopii Hajle Sellasje zmarłego w 1975 roku. Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy, Kapuściński w mistrzowski sposób przedstawia ponure kulisy jego panowania. Książka ma uniwersalny charakter, obnaża mechanizmy władzy nie tylko politycznej. Cesarzem Ryszard Kapuściński rozpoczął karierę międzynarodową i nadał reportażowi wymiar literacki.6 komentarzy:

 1. "Jeśli dobrze się wwąchać, to wszędzie śmierdzi." Rewelacyjny cytat z "Cesarza". A jaki prawdziwy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę się zapoznać z twórczością Kapuścińskiego. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, tak, tak, cudny wpis:)
  Kapuścińskiego do tej pory czytałam:
  "Cesarza", "Busz po polsku", "Lapidarium" i "L IV", "Podróże z Herodotem" i "Heban".
  A cytaty wspaniałe. Pozwól, że zabiorę sobie jeden do siebie do zakładki o mnie: urzekł mnie najbardziej ten: "W różnych okresach życia czyta się ten sam tekst - różnie." /”Lapidaria IV-VI”

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabieraj Basiu...zabieraj :) Kapuściński to dobro narodowe, a nie moja własność :D
   A ja czytałam to, co Ty (oprócz Lapidariów), ale za to dodatkowo "Szachinszacha" - tez rewelacja :)

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz. Moje oczy się śmieją, jak go widzę i od razu robi mi się weselej i cieplej na duszy. Dzięki Wam wiem, ze warto pisać dalej i ze mój blog ma jakiś sens. Staram się odpowiedzieć na każdy komentarz i odwiedzić wszystkich moich czytelników.
Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i do zobaczenia na Waszym blogu.